Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Sünnetin Anlami Ve Siretin Konumundan Çikartilacak Dersler

• Konbuyu başlatan Ebu & Dücane
  • Başlangıç tarihi
E Çevrimdışı

Ebu & Dücane

Guest
2-SÜNNETİN ANLAMI VE SİRETİN KONUMUNDAN ÇIKARILACAK DERSLER

1. 1. Kuran ve sünnet hüküm koymada tek kaynaktır: Allah Teâlâ Âli İmran suresi 32. Ayette şöyle buyurur: “De ki: Allah’a ve Resulüne itaat edin. Eğer yüz çevirirseniz, muhakkak ki Allah kâfirleri sevmez.” Haşir suresi 7. Ayette şöyle buyurur: “Resul size neyi verdiyse alın, neyden yasakladıysa da onu terk edin. Allah’tan sakının, Allah cezası şiddetli olandır.” Nisa suresi 80. Ayette şöyle buyurur: “Kim Resule itaat ederse Allah’a itaat etmiş olur. Kim de yüz çevirirse seni onların üzerine bekçi göndermedik.”
Ebu Rafi (r.a.) dan Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Sizden birinizi koltuğuna yaslanmış oldu halde iken benim emrettiğim şeylerden veya yasakladığım şeylerden bir şey gelir de ‘Ben bilmiyorum. Allah’ın kitabında bulduğumuz şeylere uyarız’ der halde iken bulmayayım.”[1]
Ebu Hureyre (r.a.) dan Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Sizin aranıza onlardan sonra asla sapıtmayacağınız iki şey bıraktım; Allah’ın kitabı ve benim sünnetimdir. Onlar ben havuzumun başında iken bana gelinceye kadar birbirinden ayrılmazlar.”[2]

1. 2. Nebevi siret ilk Müslümanların okuludur: İmam Zühri (rh.a.): “Siret ilmi, dünya ve ahiret ilmidir” dedi. Seleften bazı kimseler ise şöyle derlerdi: “Rasûlullah (s.a.v.)’ın gazvelerinden bir gazveyi, Kur’an’dan bir sureyi öğrendiğimiz gibi öğrenirdik.”
Allah Teâlâ Nisa suresi 115. Ayette şöyle buyurur: “Kendisine hidayet belli olduktan sonra kim Rasule karşı çıkar ve müminlerin yolundan başkasına tabi olursa, onu döndüğü yöne çevirir ve cehenneme atarız. Orası ne kötü dönüş yeridir.”
Ayşe (r.ah.) dan Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Bazı topluluklara ne oluyor da benim yaptığım bir şeyden uzak duruyorlar? Allah’a yemin olsun ki, ben onların Allah’ı en iyi bileni ve ondan da en çok korkanıyım.”[3]
İmam Malik (rh.a.) şöyle derdi: “Kim İslam’daki bir bidati, güzel görürse; Muhammed’in risalete ihanet ettiğini iddia etmiş olur. Çünkü Allah şöyle buyurur: “Bugün sizin dininizi tamamladım…” O vakitte dinde olmayan bugünde dinde yoktur.”[4]

1. 3. İki vahiy olan kitap ve sünneti her türlü görüşün üstünde tutarak tazim etmek vaciptir: Allah Teâlâ Ahzap suresi 21. Ayette şöyle buyurur: “ Yemin olsun ki, Allah’ı ve ahiret gününü uman ve Allah’ı çokça zikreden kimseler için Allah’ın Resulünde en güzel bir örnek vardır.” İbni Cerir ayetin tefsirinde: “Yemin olsun ki, Allah’ın Rasulünde sizin için güzel örnek vardır, ifadesi O’nunla teselli bulmanız, O nerede ise orada olmanız ve O’ndan geri kalmamalısınız, anlamındadır” der.
Semure (r.a.) dan Nebi (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Ben size bir hadis söylediğimde, söylediğim şeyin üzerine bir şey ilave etmeyin.”[5]
İbni Mesud (r.a.) dan Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Sizi cennete yaklaştırıcı ne varsa onu mutlaka emrettim ve ateşe yaklaştırıcı ne varsa ondan da sizi yasakladım.”[6]

[1] Sahih Hadis: Ebu Davud süneninde Kitab’u s-Sünnet 4605 ve İbni Mace süneninde 13 numaralarda rivayet ettiler.
[2] Hasen Hadis: Hakim 1/93, Ahmed 3/14
[3] Sahih Hadis: Müslim 2356
[4] İmam Şatıbı İ’tisam adlı kitabında zikrettti.
[5] Sahih Hadis: Ahmet 5/11
[6] Sahih Hadis: Sahiha 1803