Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Suriye Zindanlarında Bakın Neler Olmuş

Ö Çevrimdışı

Ömer İzmir

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Suriye Zindanlarında Bakın Neler Olmuş

Efendimiz sav, ile birlikte Ebubekir r.a hicret ederken müşriklerden korunmak için sevr mağrasına sığınıyorlar. Müşriklerin ayak sesleri mağarada işitilince Ebubekir r.a fazlasıyla telaşa kapıldı ve üzüldü.

Ya Rasulullah dedi. Beni öldürseler gam çekmem. ben nihayet bir ferdim. Ama, Allah göstermesin, sana bir zarar ve ziyan eriştirecek olurlarsa bu, bütün ümmetin helakına sebep olur.

Resulullah sav emniyet içinde '' Üzülme Allah bizimle beraberdir '' buyurarak ona teselli verdi.

Açıklama:

Ne zaman bu hadisi okusam ya da işitsem aklıma şu gerçek kıssa gelir ve hayranlığımdan gözlerim dolar. Şimdi o kıssayı sizlerle paylaşıyorum.

Suriye zindanlarının çağın çok gerilerinde olduğunu daha önce işitmiştim. Özellikle siyasi bir suçtan dolayı alınmışsanız eğer, ailenize ne nerede olduğunuz hakkında, ne de kaç yıl kalacağınız hakkında hiçbir bilgi verilmez. Aradan yıllar geçer, haber alamazsınız. Bari öldüyse öldü haberi gelsin dersiniz ama o haber de gelmez...

Kıssamızı bir anlık o hücredeymiş gibi hissederek okuyun inşaallah...

Suriye zindanlarında bir yabancı mücahid... Perşembe gününden başlıyor Cuma namazı hazırlığına... Ki hücresinden dışarı çıkması imkansız gibi birşey... Cuma sabahı duş alıyor (yada teyemmümle-bu kısmı hatırlamıyorum) Peygamberşmşz sav ın okuduğu Cuma günü zikirlerini okuyup Cuma namazını camide kılmak için hücre kapısına kadar geliyor... Sağ eli kapı kolunda ve zincirli kapı açılmıyor doğal olarak...

Kapıyı işaret ederek:
Ya Rabbi ! Cuma namazına gideceğim fakat kapı ve zincir engel.. Sen şahit ol ki bir farzı yerine getirmek istiyorum... Fakat bu kapı açılmıyor...

Bu sözleri Arap bir mücahidden işittim. Subhanallah dedim... Ben olsaydım yerimden kımıldamazdım.. Beni hayretlere boğan anlatımlarına devam ederek:

Cihada niyetlenen hazırlık yapar mealinden hareketle hücresinde spor yaparmış.. Ve yine gün gelir cihada çıkmak için hücresinin kapısına gelir sağ eli yine kapı koluna gider...

Fakat nafile.. Kapı yine açılmaz olur. Yine Şahid ol Ya Rab ' der. Cihada çıkacağım fakat tek engel kapının zincirli olması...

Allah-u ekber ! Allah-u Ekber ! Allah-u Ekber !

Bu nasıl bir iman ki Ya Rab Allah' ın kapten geçen herşeyi bilmesine rağmen, hücrede kalmanın birçok ibadete engel olacağına ve sorumlu olunmayacağını bilmesine rağmen yinede ispat etmeye çalışmak! Allah-u Ekber

İmrenilecek bir iman.. Ne diyeyim.. Allah' tan böyle bir iman istemekten başka aklıma birşey gelmiyor şimdilik... Bu satırları yazarken inanın imanımdan utandım...

Ey bize iman dersi veren büyük mücahid !

Ey iman kokun hücre dışına yayılan büyük mücahid ! Seni tanımamamıza ve görmememize rağme Rabbim kalbimize büyük bir sevgi verdi sana karşı...

Ya rabbi sen Şahid ol ki o kulunu senin rızan için çok seviyoruz.. Ya rabbi sen o kuluna şehadet bizlere de öyle bir imandan sonra kefensiz gömülmeyi nasip et (amin)

Hücredeki o mücahid kardeşimiz Allah dilerse açılmayacak kapının olmadığını çok iyi biliyor. Kapının kilitli olmasını bahane ederek tembel tembel oturmuyor. Başa gelen her musibet nasıl Allah' ın izniyle oluyorsa o musibetin ortadan kalkması da aynı şekilde Allah' ın izniyledir.

İşte o mücahid kardeşimiz bunun farkında olduğu için her an cihada çıkacakmış gibi hazır bir vaziyette bekliyor. Böyle bir inanç şekli ihsan kapısını aralar diye düşünüyorum

Feyzullah Birışık / Her güne bir ders sf 669

Üst Ana Sayfa Alt