Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Duyuru Tarikat Zehri için Panzehir (PDF Çalışmam)

Ahıskalı Çevrimdışı

Ahıskalı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
selamun aleykum ben müslümanlardan eski namıyla kahtalı kara molla...

2014-2021(?) yani toplamda 7 senelik tarikat/tasavvuf ve can çekişmeli son 4 seneme ait geçmişime dair kötü tecrübelerimi, tarikatların yanlışlarını muayyen konularda bolca edille ile tenkit ettim. Eğer oralarda(tasavvufçulara sesleniyorum) sorgulayan, akil kimseler kaldıysa okuyun ve okutturun.

Ahıskalı Çevrimdışı

Ahıskalı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
dipnotta kaynakçada, tercümede bir hata veya eksiklik varsa veyahut eklemenizi istediğiniz birşeyler varsa ekleyelim ortak bir dayanışma unsuru bir çalışma olsun. iyice tedkik edilmesini vesair cok isterim. Allah'ın kitabından başka hiçbir kitap hatasız olmaz ama en aza indirgemek de mümkün. elimden bu kadarı geldi artık takatim erişmiyor,....

kâtib Çevrimdışı

kâtib

لَا إِلَٰهَ إِلَّا ٱللَّٰهُ
İslam-TR Üyesi
dipnotta kaynakçada, tercümede bir hata veya eksiklik varsa veyahut eklemenizi istediğiniz birşeyler varsa ekleyelim ortak bir dayanışma unsuru bir çalışma olsun. iyice tedkik edilmesini vesair cok isterim. Allah'ın kitabından başka hiçbir kitap hatasız olmaz ama en aza indirgemek de mümkün. elimden bu kadarı geldi artık takatim erişmiyor,....
Abi şimdi işin ehli sensin, eksiklik konusunu bilemem ilmim yok sadece bir şey dikkatimi çekti o da gramerde ve yazım kurallarında hatalar var, ama okurların takacağını sanmam (alanım gereği gözüme çarptı benim). Bunlar tamamlansa daha profesyonel durur. Onun dışında Formatting harika yapılmış, deliller de iyi toplanmış bu hâliyle de yeterli.

Ahıskalı Çevrimdışı

Ahıskalı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Abi şimdi işin ehli sensin, eksiklik konusunu bilemem ilmim yok sadece bir şey dikkatimi çekti o da gramerde ve yazım kurallarında hatalar var, ama okurların takacağını sanmam (alanım gereği gözüme çarptı benim). Bunlar tamamlansa daha profesyonel durur. Onun dışında Formatting harika yapılmış, deliller de iyi toplanmış bu hâliyle de yeterli.
Peki ofansif/amiyane tabirler..? Birde peygambere salavat kısmı yazı mı olsun yoksa remz ile ifade mi etsem.. sence ? Konu sıralaması iyi mi peki? İçindekiler kısmını bi düşün sence münasip mi?

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi

2014-2021(?) yani toplamda 7 senelik tarikat/tasavvuf ve can çekişmeli son 4 seneme ait geçmişime dair kötü tecrübelerimi, tarikatların yanlışlarını muayyen konularda bolca edille ile tenkit ettim. Eğer oralarda(tasavvufçulara sesleniyorum) sorgulayan, akil kimseler kaldıysa okuyun ve okutturun.

Ha bir de başlığın ilk kısmı "Allah Nerede? Allah'ın Sıfatları" diye olsa daha uygun olur. "Ve" gereksiz orada, çünkü sonra tekrar "Ve" ekleniyor.

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
Peki ofansif/amiyane tabirler..? Birde peygambere salavat kısmı yazı mı olsun yoksa remz ile ifade mi etsem.. sence ? Konu sıralaması iyi mi peki? İçindekiler kısmını bi düşün sence münasip mi?
-Ofansif tabir göremedim tam okumadım çünkü, daha çok başlarını okudum.
-Onu bilemedim fark etmiyor diyebiliriz.
-Konu sıralaması iyi olmuş bana göre.
-İçindekiler kısmını görmedim, eğer eklemek hakkında sorduysanız eklemeniz iyi olur.

مكنون Çevrimdışı

مكنون

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Aleykümselam ve rahmetullah bende böyle bir çalışma yapıp batıla düşen kardeşleri kurtarmayı düşünüyorum .Ama benim çalışmam tasavvufa değil marksist leninist terör örgütü kurucuları mesela apo kafiri gibi tağutların önderlerine reddiye kapsamında olacak. Bu çalışmayı yapmadan önce tağutların kitabını dikkatle okumak ve hassas bir şekilde cevap vermek gerekiyor zamanımı Allah nasip ederse buna ayıracağım.

radd Çevrimdışı

radd

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
abi Allah hatalarımızı affetsin hidayet üzere ölmemizi nasib eylesin amin... duanızı bekleriz

A Çevrimdışı

aliyusuf09

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi

Öncelikle emeğinize sağlık hocam, çalışmanızda Abdülkadir Geylani bir Allah dostuydu demişsiniz peki Abdülkadir Geylaninin olduğu söylenen bu sözler ile ilgili düşünceniz nedir?

“Benim emrim, Allah’ın emridir; eğer ol! dersem oluverir.”

“Hepsi de Allah’ın emriyledir, ama sen benim kudretime hükmet!”

“Mûsa Rabbine münacaat ederken beraberinde idim, Mûsâ’nın Asası benim asamdan medet gördü.”

“Yakub’un gözü kapanıp kör olduğunda onunla beraberdim, Yakub’un gözleri ancak benim nefesimle iyileşip şifa buldu.”

“Benim kabrim Beytullah’dır, gelen onu ziyaret eder. Ona seğirtir de izzet ve Rıfat ile yüce makama erişir.”

“Benim ocağımı tavaf et yedi defa, emânıma sığın! Her yıl beni ziyâret için meşguliyetten sıyrıl!”

“Bana doğru haccedip gelin, evim kurulu bir kâbe. Beytin sâhibi yanımdadır, koruluğu haremimdir.”

“Her KUTUB tavaf eder Beytullah’ı yedi defa. Ben ise Beyt’in kendisiyim, çadırımı tavaf ediciyim.”

(bk. Füyûzât-ı Rabbâniyye, Şeyh Abdülkadir Geylâni, Çeviren Celâl Yıldırım, s. 57, 67-69. Bedir Yayınevi 1975)

Son düzenleme:
Öğrenen Müslüman Çevrimdışı

Öğrenen Müslüman

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Öncelikle emeğinize sağlık hocam, çalışmanızda Abdülkadir Geylani bir Allah dostuydu demişsiniz peki Abdülkadir Geylaninin olduğu söylenen bu sözler ile ilgili düşünceniz nedir? (emin olamadığım için soruyorum yanlış anlamayın)

“Benim emrim, Allah’ın emridir; eğer ol! dersem oluverir.”

“Hepsi de Allah’ın emriyledir, ama sen benim kudretime hükmet!”

“Mûsa Rabbine münacaat ederken beraberinde idim, Mûsâ’nın Asası benim asamdan medet gördü.”

“Yakub’un gözü kapanıp kör olduğunda onunla beraberdim, Yakub’un gözleri ancak benim nefesimle iyileşip şifa buldu.”

“Benim kabrim Beytullah’dır, gelen onu ziyaret eder. Ona seğirtir de izzet ve Rıfat ile yüce makama erişir.”

“Benim ocağımı tavaf et yedi defa, emânıma sığın! Her yıl beni ziyâret için meşguliyetten sıyrıl!”

“Bana doğru haccedip gelin, evim kurulu bir kâbe. Beytin sâhibi yanımdadır, koruluğu haremimdir.”

“Her KUTUB tavaf eder Beytullah’ı yedi defa. Ben ise Beyt’in kendisiyim, çadırımı tavaf ediciyim.”

(bk. Füyûzât-ı Rabbâniyye, Şeyh Abdülkadir Geylâni, Çeviren Celâl Yıldırım, s. 57, 67-69. Bedir Yayınevi 1975)

M Çevrimdışı

muratdogan1967

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Yüce Allah ; “Ben cinleri ve insanları ancak bana kulluk etsinler diye yarattım.” buyurmuştur.

artık gerisini okumamam gerek yok.
olumsuz başlayan bir cümleyi nasıl olumlu tercüme edebiliyorsunuz anlamış değilim.

Allah, "ben cinleri ve insanları bana ibadet etmelerinden başkası (başka şey) için yaratmadım" diyor.

neden Allah bu istisna cümlesini kullandı da normal bir cümle ile bu konuyu ifade etmedi.
birinci cümle ( Türkçe ) düşünüldüğünde istisnaları kabul eder fakat ikinci cümlede başka bir alternatif düşünülemez.
yani yaratmanın tek bir gayesi olduğu gerçeği ancak Arapçada bu cümle yapısıyla ifade edilirse yerini bulur.

bazan tercüme hataları konuyu derinlemesine anlama konusunda yetersiz kalıyor.
ben Arapça öğrenmeye karar verdiğim ve başlarda karşılaştığım bu ayet dikkatimi çekmişti.
cümle " yaratmadım" diye başlıyor fakat okuduğum onlarca meal kitabında (bir kaçı hariç) " yarattım" diye tercüme ediliyordu.
düşündüm bir süre aradaki fark nedir diye.
"ben bunu ancak şunun için yaptım (ama ...)" cümlesinde cümle sonuna ama eklemek mümkün
ama asıl olan ikinci cümlede
"ben bunu şunun dışında başka bir şey için yapmadım." bu cümlede ise tam bir kesinlik var ve sonuna ama ilavesi yapılamaz.
ve her ne zaman bu ayetle karşılaşsam bundan başka bir şekilde anlamayı tercih etmiyorum.

ikinci mesele ; alimin yorumuyla tanımak!
tanımaktan kastımız ne olmalı?
mesela var olan bir şeyin hangi vasıflar sahip olduğunu araştırarak tanımak mı? yoksa o şeyin varlığını tanımak mı?
konu biraz örneklendirerek açayım.
örneğin yeryüzünde bir çok millet var bu milletler içerisinde farklı ideolojilere sahip olanlar vardır ve bunlar özerklik hakkı isteyerek tanınmayı isteyebilirler. mesela 'kıbrıs türk cumhuriyeti' gibi şimdilik orayı Türkiye'den başka bir yer ülke olarak tanımıyor.
işte bunun gibi Allah'ı ilah olarak tanımak mı kastedilen yoksa Allah'ın nasıllığını araştırmak mı? buna da bir açıklık getirmek lazım kanaatindeyim.

kitabın baş tarafını okumama rağmen devamını okumayı deneyeceğim inşallah. bunu pdf veya word olarak nasıl indirebilirim. gözlerim bozuk olduğundan ekrandan okumak zor oluyor. genelde metinleri yeniden mizanpaj yaparak yazıları büyütüp printer çıktısı alıp okuyorum.
Allah'ın selamı bereketi ve rahmeti üzerinize olsun.

Üst Ana Sayfa Alt