Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Tarikate Elveda!

s.muhammed Çevrimdışı

s.muhammed

Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum ve rahmetullahi ve berakatuh kardeşlerim.

Aslında forumda yeni sayılmam, yaklaşık bir senedir uzaktan takip ediyordum yazılanları.
Çocukluğumdan beri din ile iç içe yaşadım. İslam sevgisi içimden hiç eksik olmadı elhamdulillah.

Ne var ki, üniversite döneminde bazı özel meseleler nedeniyle zor dönemler geçirmiştim ve bu dönemde arkadaşımın olmaması sebebiyle cami cemaatinde tanıştığım şahısların vesilesiyle nakşibendi (menzil) tarikatine girmiştim. Daha doğrusu nasıl olduğunu anlayamadım kendimi içlerinde buldum.

Kur'an ve Sünneti inceleyen, araştıran birisi olarak ilk gözlemlerim olumsuz olmuştu. Fakat bunlar şeytanın hilesi beni alıkoymak istiyor vesveseleriyle içlerinde kalmaya devam ettim.

Tabi araştırmaya ve okumaya hep devam ettim.

İçlerinde bulunduğum zaman diliminin ilk haftasında, Sofinin birisinin "Dünya Gavsın elinde portakal gibidir. Dilediğini yapar" sözünü duymam beni şok etsede, bu cahil birisinin lafı diyerek üstelemedim.

Fakat içim içimi yiyordu. Ben Allah'a halis kulluk yapmak isterken, bu gavsda neyin nesiydi!

Ağızlarından duyduğum sözlerin haddi hesabı yok. Vallahi beni toplanlatılarına katmışlardı da orada birimin sorumlusu denen adamın, Sadatların izniyle olur bu iş dediğine bile tanık oldum.

Velhasılı kelam lafı uzatmayacağım. Diyeceğim şu, Allah subhanehu ve teala bana tevhidi anlamayı nasip etti. En büyük zulme karşı kalbime bir buğz indirdi.

Bana rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem ve ashabının öğretisini gösterdi. Beni şirkten ve küfürden kurtardı. Sonsuz hamd olsun rabbime.

Bu pislik itikadi redettiğimin ilk sabahı öyle bir uyandım ki, sanki kalbimi saran kasvet dolu bir ağırlık üzerimden kalkmıştı da ben kuş gibi olmuştum.

Allah'a senelerce ettiğim hidayet taleplerim sonunda kabul oldu.

Ve Allah o şirk meclislerinde edindiğim tüm arkadaşlarla da aramı doğu ile batının arasını ayırdığı gibi ayırdı.

Çok mutluyum, İtikadımı Kur'ana ve Sünnete göre ıslah etme çabasındayım.

Allah itidal üzere, hakkı söyleyip savunan buradaki müslüman kardeşlerimden razı olsun.

Elveda Şirk batağı menzil.

Rabbim bilmeden o batağa saplananlara acısın.

M Çevrimdışı

miraç burak

Üye
İslam-TR Üyesi
Allah ın hidayete erdirdiğini saptıracak yoktur. rabbimiz kalplerimizi hidayete erdirdiğin gibi katından bize bir rahmet bahşet şüphesiz sen çok bahşedensin.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Allah'a (c.c.) hamdolsun kardeşim , Elhamdulillah ki Allah sana İslam'ı! nasib eyledi. İnşeallah senin gibi bilmeden, hiç bir şeyin farkında olmayan saf kişilere de Allah (c.c.) hidayeti nasib eder ve şirkten uzaklaştırır.
Senin bu sitedeki bulunman ve bu açıklaman, hala tasavvuf ve tarikat batağında bulunanlara inşeallah Hakk'tan bir ışık olur.

Ebukutub Çevrimdışı

Ebukutub

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
MaşaAllah.Rabbimiz kimilerine nasip ediyor kimilerine etmiyor.Elhamdulillah nasip olmuş o bataktan kurtulmak sanada.:)

s.muhammed Çevrimdışı

s.muhammed

Üye
İslam-TR Üyesi
Allah razı olsun hepinizden.

Yazarken unuttum. Aslında ben büyük bir ibni teymiyye ve muhammed b. abdulvahhab düşmanıydım. Sanıyorum azılı benim gibi düşman olan azdı.

Zaten menzil cemaati cahildir o nedenle ibni teymiyye'yi çoğu tanımaz bile. Ama İsmailağalılara takıldığımdan ötürü ve onlardan çok etkilendiğimden, menzildeki diğer sofilere nazaran daha çok ibni teymiyye düşmanlığı vardı.

Tabi bu düşmanlığı yaparken delile mi dayanıyordum diyenlere, koltuğa dayanıyordum desem yeridir. Sadece Yusuf Nebhani, Kevseri, Necip Fazıl, Said Nursi, Cübbeli vs. şahısların Şeyhulislam hakkında yazdıklarından ve söylediklerinden ötürü bu düşmanlığı kazanmıştım.

Fakat, Allah'ın şu ayeti geldi aklıma. Maide 8, Bir topluluğa olan kininiz sizi adaletten alıkoymasın. Gittim hemen bir ibni teymiyye kitabı aldım. (İlk altığım kitabı Risale-i Tedmuriyye oldu.)

Şu semadan benim gibi iner meselesine dair orada çok aksi olan bir görüş vardı. Yani İbni Battuta'nın dediğiyle alakası olmayan bir görüş içindeydi ibni teymiyye. Ve İmam ebu hanife'nin kendisine Rabbin nasıl iner sorusuna verdiği cevabın aynısını vermişti.

İbni Teymiyye'ye atılan iftiralara ve karalamalar vesilesiyle ilmik ilmik söküldü herşey.

Birde menzil şeyhinin saçma sapan konuşmaları, diğer menzilli hocaların mesnetsiz iddiaları, cübbelinin tutarsızlığı! Allah'a dua etmekten men etmeleri gibi bir çok mesele eklenince artık dalalette kalmanın bir aptallık olduğu beyan oldu.

Bir gün menzil seyyidlerinden biriyle şöyle bir konuşmam oldu.

Seyyidim, Ben Rasulullah'ın namazda ellerini kaldırdığına kesin kanaat getirdim. Bende böyle kılmak istiyorum ama hanefiyim yaparsam reful yedeyn olur mu? dedim. (tabi ki bunların hepsi zarf :))

Dediki olmazzzz. Ameli kesir işlersin namazın bozulur.

İyi dedim geçtim. Ayrıca cevapta gayet ilimsizceydi.

Kendisi şafii olan bu seyyide bir müddet sonra ilk sorumun cevabını hatırlayarak bir soru daha sordum.

Dedim seyyidim, İmam Ebu Hanife "Felanın filanın hakkı için Allah'a dua edilmez" diyor. Ne olacak şimdi. Ben hanefiyim :)

Dediki, gurbanım. Hadis var, nakil var. Peygamber istemiş, sahabe istemiş. Ebu Hanife böyle dese ne olacak.

Ve gizlice şöyle dedi. Aramızda kalsın zaten hanefiler tıpkı vahhabiler gibidir. Kitaplarında hiç tasavvuf yok.

:) Bu o adama sorduğum son soruydu. Cevabımı almıştım ama ondan değil.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Elhamdulillah

sübhanALLAH akhi ne badireler atlatmışsın

hele ki seyyid ile olan diyaloğun işi bitirmiş resmen

az önce bi konuya bakınıyodum,risale forum adın da bi site,biri soru sormuş ! diğerleri edebiyat tarzında cevaplar vermişler bir tane bile ayet ve hadis yok

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
ayrıca keşke şunuda sorsaydın

şafiiler hacca gidecekleri vakit hanefi oluyor seyyidim,namahrem olmayan birinin eli değince abdest bozulmasın diye :)

s.muhammed Çevrimdışı

s.muhammed

Üye
İslam-TR Üyesi
ayrıca keşke şunuda sorsaydın

şafiiler hacca gidecekleri vakit hanefi oluyor seyyidim,namahrem olmayan birinin eli değince abdest bozulmasın diye :)

Çok soru cevabımız oldu kardeş. Ama ben soruları öğrenmek için hiç sormadım. Hep onların ne olduklarını öğrenmek için sordum.

Mesela, sorularımdan brisi şu oldu, dedim ki kadının mahremi olmadan tek başna sefere çıkması caiz değil. Menzile giden kadınlar mahremsiz otobüsle nasıl gidebilirler. Bu haram değil mi?

Dediki, gurban bu işler böyle olmaz. Bu işe sadatlar bakıyor, bir fetvası olmasa sadatlar bu işi yapmaz. Biz ne biliyoruz ki!.

Birde kabir üstüne türbe yapmanın haram oluşuna dair hadis getirmiş ve mahiyetini sormuştum. Sadatlar bir fetvaya göre yapıyorlar onu demişti :). Tabiki fetva ne diye sorarak lafı uzatamazdım. Çünkü adam ben soru sordukça bunalıyordu.

Bir gün sofinin birisi ellerini açmış -ki kendisi ile aynıişyerinde çalışıyorduk- gavsıma çok dua ediyorum. Duamı kabul ederse ...'dan taşınacağım diyordu. Ben bunu duyunca öfkemden kudurdum. Gittim hocaya dedim böyle böyle Allah'tan başasına dua edilir mi?!!

Dediki edilmez tabi böyle yapan küfre girer dedi. Dedim o zaman bu adam mürted oldu. Dedi sadatlar kötü zamanda el vermişler. Düzelir sadatın eline gelmiş bir kere atsa atılmaz, kovsa kovulmaz.

NE YANİ KAFİR OLMAKTA MI SERBEST BU TARİKATTE?! DEDİM İÇİMDEN VE SUSTUM.

Cedelleşmiyordum çünkü araştırma yaparken sabarlı olmalıydım.

Ebukutub Çevrimdışı

Ebukutub

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Çok soru cevabımız oldu kardeş. Ama ben soruları öğrenmek için hiç sormadım. Hep onların ne olduklarını öğrenmek için sordum.

Mesela, sorularımdan brisi şu oldu, dedim ki kadının mahremi olmadan tek başna sefere çıkması caiz değil. Menzile giden kadınlar mahremsiz otobüsle nasıl gidebilirler. Bu haram değil mi?

Dediki, gurban bu işler böyle olmaz. Bu işe sadatlar bakıyor, bir fetvası olmasa sadatlar bu işi yapmaz. Biz ne biliyoruz ki!.

Birde kabir üstüne türbe yapmanın haram oluşuna dair hadis getirmiş ve mahiyetini sormuştum. Sadatlar bir fetvaya göre yapıyorlar onu demişti :). Tabiki fetva ne diye sorarak lafı uzatamazdım. Çünkü adam ben soru sordukça bunalıyordu.

Bir gün sofinin birisi ellerini açmış -ki kendisi ile aynıişyerinde çalışıyorduk- gavsıma çok dua ediyorum. Duamı kabul ederse ...'dan taşınacağım diyordu. Ben bunu duyunca öfkemden kudurdum. Gittim hocaya dedim böyle böyle Allah'tan başasına dua edilir mi?!!

Dediki edilmez tabi böyle yapan küfre girer dedi. Dedim o zaman bu adam mürted oldu. Dedi sadatlar kötü zamanda el vermişler. Düzelir sadatın eline gelmiş bir kere atsa atılmaz, kovsa kovulmaz.

NE YANİ KAFİR OLMAKTA MI SERBEST BU TARİKATTE?! DEDİM İÇİMDEN VE SUSTUM.

Cedelleşmiyordum çünkü araştırma yaparken sabarlı olmalıydım.

ilk soruna verecekleri cevap '' bayan o sıra şafii mezhebini taklid eder '' Zira işin içinde sadatlar oldumu günah yazılmaz onlara göre.
ikinci soruna karşılık şu cevabı verirler '' Kurban sen seyyid kutup mu okudun yoksa ? Aman semerkanddan başka yayın. kitaplarını okumayın.Beyniniz bulanır.''
Üçüncü soruya verecekleri cevapta '' Kurban aslında ahh.... kem... kümmm. ıııııııı.... sadatlar allahın dostudur.Allahın aynasıdır(Haşa) Bişi olmaz.... '' :D

Fazla cedelleşmemeniz sizin kârınıza olur sayın kardeş.Zira ne kadar konuşursanız o kadar VAHHABİ olursunuz :)
Sofilerin en sevmedi alimler 1-İbn Teymiyye. 2- Seyyid Kutub. 3-Abdulaziz Bayındır.
Birisine sorsan neden sevmiyorsun diye? BİLMİYORUM der.Sevmeyin dediler ya o yeter.İşte Taassuba bakarmısın? Rabbim onlarında yardımcısı olsun.Çünkü %95'i ne yaptığını bilmiyor ve koyun gibi güdülüyorlar...

ibnikayyim Çevrimdışı

ibnikayyim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Subhanallah... Allaha hamdolsun seni tevhid şuuru ile şuurlandırdığı için... Rabbim seni dünyada salihlerle, muvahhid lerle karşılaştırsuın, bende zamanında gittim bikaçkere sofilerin dergahlarına Aradığım şey kardeşlikti ama gerçek kardeşliği şu anki cemaatin içinde tevhidi şuura sahip kardeşlerimin yanında buldum... kardeşleriim benim ,,, onlara sarıldımmı ne derdim kalıyor ne tasam...

E Çevrimdışı

ENSARİ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
"Hanefilerde vahhabiler gibi demek" ne büyük cehalet...demekki oralarda soru yok, illede biatmı varmış...

M Çevrimdışı

musab99

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
kardeşliği şu anki cemaatin içinde tevhidi şuura sahip kardeşlerimin yanında buldum... kardeşleriim benim ,,, onlara sarıldımmı ne derdim kalıyor ne tasam...

Kardesim benim sana nacizane tavsiyem o kardeslerin degerini bil, ole bir ortam ole degerli ki dunyalar senin olsa orda buldugun huzuru baska bir yerde bulamassin. Insallah Allah azze ve celle banda nasip eder

ibnikayyim Çevrimdışı

ibnikayyim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
inşeeeAllah kardeşim değerini bilmeye çalışıyoruz lakin tagutlar .....aff af... Bu nimetin değerini bildiğim için aramızdaki ihtilaflarda dahi küslük olmuyor ünkü nimete küsülürmü.. Rabbimin bir rıskı bu müminlere....

Muaz ibni Cebel Çevrimdışı

Muaz ibni Cebel

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
s.muhammed akhi :) Allahu Tealaya hamdu senalar olsun senin gibilerin sayisini cogaltsin hosgeldin kardesim

Üst Ana Sayfa Alt