Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Telegram da arapça ve Kur'an dersleri veren hesaplar?

الإسلام أولا Çevrimdışı

الإسلام أولا

Dünya müminin zindanı kâfirinse cennetidir.
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum kardeşler, telegram da Arapça ve Kur'an'ı Kerim dersleri veren kimseleri adresleri biliyor musunuz ve tavsiye eder misiniz?

مكنون Çevrimdışı

مكنون

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum kardeşler, telegram da Arapça ve Kur'an'ı Kerim dersleri veren kimseleri adresleri biliyor musunuz ve tavsiye eder misiniz?
Ve aleyküm esselam ben önceden Araplara Türkçe dersi vermek üzere Zoom üzerinden ders veriyordum ücretsiz bir şekilde sonrasında bu durum ağır gelince bıraktım. Youtube üzerinden iyi bir derece Arapça anlatan hocalar var. Kur'an-ı Kerim dersine gelince Kur'an'ı Kerim'i bizzat yüz yüze öğrenebilirsin internetten imkansız gibi diyebilirim. Kur'an-ı Kerim'i fem-i muhsin olan birisinden öğrenmelisiniz.

Fem-i Muhsin nedir?

Cevap : "Kur'ân-ı Kerîm'le irtibata geçilecek birinci evre, ilk emri olan "okuma" eylemidir. Fem-i muhsin de bu eylemin müstesna bir parçasıdır. Bu bağlamda mezkûr vasfa sahip kişi; Hz. Peygamber'in örnekliğinde ağzı, hıfzı, fehmi ve ahlâkı Kur'ân'lı olandır. Fem-i muhsin vasfı, Allah'ın seçkin kullarına emanetidir ve en hayırlınız övgüsü ile taltif edilmiş rütbelerden biridir. Yine nebevî ilkeleri prensip edinerek yerine getirilmesi gereken bir görevdir. Ayrıca Kur'ân-ı Kerîm'i, kendisinin işaret ettiği boyutlarla okuma ve okutmanın adıdır." (alıntıdır.)

Vҽϲízҽ Çevrimdışı

Vҽϲízҽ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ve aleyküm esselam ben önceden Araplara Türkçe dersi vermek üzere Zoom üzerinden ders veriyordum ücretsiz bir şekilde sonrasında bu durum ağır gelince bıraktım. Youtube üzerinden iyi bir derece Arapça anlatan hocalar var. Kur'an-ı Kerim dersine gelince Kur'an'ı Kerim'i bizzat yüz yüze öğrenebilirsin internetten imkansız gibi diyebilirim. Kur'an-ı Kerim'i fem-i muhsin olan birisinden öğrenmelisiniz.

Fem-i Muhsin nedir?

Cevap : "Kur'ân-ı Kerîm'le irtibata geçilecek birinci evre, ilk emri olan "okuma" eylemidir. Fem-i muhsin de bu eylemin müstesna bir parçasıdır. Bu bağlamda mezkûr vasfa sahip kişi; Hz. Peygamber'in örnekliğinde ağzı, hıfzı, fehmi ve ahlâkı Kur'ân'lı olandır. Fem-i muhsin vasfı, Allah'ın seçkin kullarına emanetidir ve en hayırlınız övgüsü ile taltif edilmiş rütbelerden biridir. Yine nebevî ilkeleri prensip edinerek yerine getirilmesi gereken bir görevdir. Ayrıca Kur'ân-ı Kerîm'i, kendisinin işaret ettiği boyutlarla okuma ve okutmanın adıdır." (alıntıdır.)
Kuran'ı ilk olarak ehil birinden öğrenebiliyorsa öğrenmeli insan ama çevresinde öyle biri yoksa ya da çeşitli sebeplerden gidemiyorsa ne yapsın? Kendi kendine de mi öğrenemesin?

مكنون Çevrimdışı

مكنون

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kuran'ı ilk olarak ehil birinden öğrenebiliyorsa öğrenmeli insan ama çevresinde öyle biri yoksa ya da çeşitli sebeplerden gidemiyorsa ne yapsın? Kendi kendine de mi öğrenemesin?
Öğrenebiliyorsa güç yetirebilirse öğrensin. Yüz yüze bizzat hocadan Kur'an-ı Kerim öğrenmeden Kur'an-ı Kerim'i kusursuz şekilde okuyabilen insana rastlamadım.

Vҽϲízҽ Çevrimdışı

Vҽϲízҽ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hatalı okuyorsa nasıl hoca oluyor ? Doğru bir şekilde okuyan çok insan var.

Kimse kusursuz değil, hocalar da hata yapabilir.
Her Kuran öğrenmek isteyen de hoca olmak zorunda değil.
"Bir hocadan öğrensen daha iyi olur ama öyle bir imkan yoksa evde de öğrenmeye çalışabilirsin" dense daha motive edici olurdu.
İmkansız, zor gibi kelimeler insanların hevesini kursağında bırakıyor. Kolaylaştırmak zorlaştırmamak lazım diye düşünüyorum ve konuyu burada noktalıyorum.

Abdullah4 Çevrimdışı

Abdullah4

My leader is the Prophet, my Lord is Allah,
İslam-TR Üyesi
Es selamun aleykum ve rahmahmetullahi ve berekatuhu Merhaba ben YouTube de bir kanal var istersen bir dene Özkan yaman diye biri. bide internet sitelerde dil öğreten uygulamalar var tek başına öğrenmek öğrenmeye engel değildir özellikle bu nesilde bişey öğrenmek bir çoğunu ücretsiz öğrenebiliyorsun ama arastirma gerekebiliyor bide ben yazdıklarımı lütfen reklam veya ticaret amacla anlamayın sadece yardımcı olmaya çalışıyorum

Son düzenleme: