Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Tevhid Ehli Bir Eşi Nasıl Bulup Evleneceğiz?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
ensar93 Çevrimdışı

ensar93

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Ve Aleykumselam kardeş.. Evet bu zamanda tevhidi bir eş bulmak zordur.. Ama inan saliha eş bulmak daha da zordur.. Şimdi diyebilirsin ki zaten tevhidi olursa saliha da olur.. Yok kardeş inan öyle değil.. Bugün içimizde yaşayan her tevhidi erkek kardeşlerimiz gerçekten salihler mi ki her muvahhide bacımız da saliha olsun.. Evet içlerinde çok salih ve salihalar var ama her muvahhid ve muvahhide salih ve saliha değildir.. Ama her salih kişi muhakkak tevhidi olur veya sonradan bulursa kabul eder ve onu bilfiil yaşar.. Asıl olan salih saliha eşler bulmaktır..
Ben derim ki (aciz kendi fikrimle); etrafında sana aday olarak gösterilen kimseleri araştır illa tevhidi olması ilk şartın olmasın, o adaylar arasında illaki gerçekten (öğrendiği kadarını yaşamaya gayret gösteren) edepli ve hayalı kimseler vardır.. Onlarla görüştüğünde ise sana itaatkar ve sadakatlı olması şartını sun ve sözünü al.. Eğer o kimse bunları kabul eder ve sana eş olursa ozaman da sözün en güzeliyle tevhidi anlat ki böyle kimseler zaten soğukta battaniye, açlıkta yemek, susuzlukta su arayan kimse gibidirler.. Hemen kabul edecektir tevhidi.. Ve içindeki saliha benliği tevhidle bir bütün olacaktır.. Zaten sana itaatkar ve sadakatli olacağı için ve kabul ettiği tevhidin bir gereği olarak çarşaflanacaktır da biiznİllah.. Velhasıl; hem bir kişinin hidayetine vesile olursun hem de artık tevhidi ve de özellikle saliha bir eşin olmuş olur..
iman etmeyen hiç kimse ne salih ne de saliha olabilir. Bu iman ehli kimsenin sonradan edineceği bir özelliktir. İyi huylu ve ağır başlı olan herkes kesin iman edecek diye birşey de yok. Ben şahsen iman etmemiş cahil biriyle evlenip acaba iman edecekmi, tevhidi şirki öğrenecek mi, acaba namazlarını eksiksiz kılacak mı, gibi gibi acabalarla yaşamaktansa tevhidi anlamış ve bunu hayatına aktarmaya çalışan biriyle evlenmeyi tercih ederim.

عبيد Çevrimdışı

عبيد

إذا لم تخلص فلا تتعب
iman etmeyen hiç kimse ne salih ne de saliha olabilir. Bu iman ehli kimsenin sonradan edineceği bir özelliktir. İyi huylu ve ağır başlı olan herkes kesin iman edecek diye birşey de yok. Ben şahsen iman etmemiş cahil biriyle evlenip acaba iman edecekmi, tevhidi şirki öğrenecek mi, acaba namazlarını eksiksiz kılacak mı, gibi gibi acabalarla yaşamaktansa tevhidi anlamış ve bunu hayatına aktarmaya çalışan biriyle evlenmeyi tercih ederim.
Zaten müşriklerle evlilik caiz de değil

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Su konular sureklı tartısılıyor ama sonuc hep aynı. DEgısen hıcbırsey yok bu baslıkla bır suru konu var.
Kırılanların kalbı kırıldıgıyla kalıyor hep.İncinenlerınde ıncındıgıyle.

Muslumanlar bırbırıyle ıstısare ederken bırbırlerını oldurecek nedense.

Su ALLAH ıcın muslumanları sevıyorum dıyenler nerede acaba cok merak edıyorum dogrusu.
Harıkulade musluman kım ?

Herkezın bır acıgı eksıgı var bırı savasda ustun ımanen eksık dıgerı ımanen ustun mucadele kabılıyetı zayıf
Eksık parcalar bızde bırbırını tamamlaması gerekırken tam tersı aykırı kendı basına hareket edıyor.

Tavsıye vereyım dıyecegım su yazılanları okuyunca ne tavsıyesı verebılırım kı.

Kısaca bu foırumdan bırı cıkıpta aha burada tevhıd ehlı bır bayan var yada surada asla demeyecek sıze en fazla dıyecegı arastırın bulursanız evlenın kı bulamayacaksınız.O zaman sabredın dıyecek bunun otesını daha gormedım su forumda olmazda.

Onun ıcın kardesler ALLAH a dua edıp sabredeceksınız. yada

Ahlakı duzgun sofı olmayan en azından namazlarını kılan ve ALLAHtan korkan bır bacı gorur veya duyarsanız evleneceksınız.
Oda sızın pesınızden ardı sıra gelecek..
Ya gelmezzse İmtihan dunyası bu kardesım herkez ımtıhan oldugu sınavıyla mucadele edecek.

ensar93 Çevrimdışı

ensar93

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Zaten müşriklerle evlilik caiz de değil
aynen öyle. haram olan şey mümine zararlıdır fayda olsaydı zaten haram kılınmazdı. Ama görünen o ki, bu evlilik türü hem tevhidi erkek hemde kadınlar tarafından çok yaygın. ALLAH Subhanehu ve Teala Müminlere Müminlerle evlenmeyi nasip etsin. evliliklerini kolaylaştırsın.

عبيد Çevrimdışı

عبيد

إذا لم تخلص فلا تتعب
Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Abdulafuv Çevrimdışı

Abdulafuv

Hak Ehli Susarsa Batıl Ehli Kendini Hak Zanneder
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum kardeşim yorumlara baktimda hep polimik ve tartisma yasanmis tartisma konularina girmemenizi tavsiye ederim sizler islam kardesisiniz bu iki tarafada zarar verir ayrica Rasûlullah s.a.v. soyle buyurdu kim haksiz olduğu yerde tartismadan cekilirse ona cennetin kosesinde bir kosk vardir kimde hakli oldugu halde tartismadan cekilirse onada cennetin ortasinda bir kosk vardir. Ayrica konuyu acan kardesime tavsiyede bulunmak istiyorum ilk basta Allah swt yonelip dua talep edip dunya ve ahiret yolunda eksik yanini tamamlayacak bir zevce nasip etmesini tavsiye ediyorum suphesiz yeryuzu ve içindekiler Allahindir. O kolaylastirirsa zorlastiracak kimse yoktur ve Allah 3 kisiye kefildir evlenmek isteyene borcunu odemek isteyene ve kendi yolunda cihad edene Allah kefil olursa o yeter sana

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Selamun aleykum kardeşim yorumlara baktimda hep polimik ve tartisma yasanmis tartisma konularina girmemenizi tavsiye ederim sizler islam kardesisiniz bu iki tarafada zarar verir ayrica Rasûlullah s.a.v. soyle buyurdu kim haksiz olduğu yerde tartismadan cekilirse ona cennetin kosesinde bir kosk vardir kimde hakli oldugu halde tartismadan cekilirse onada cennetin ortasinda bir kosk vardir. Ayrica konuyu acan kardesime tavsiyede bulunmak istiyorum ilk basta Allah swt yonelip dua talep edip dunya ve ahiret yolunda eksik yanini tamamlayacak bir zevce nasip etmesini tavsiye ediyorum suphesiz yeryuzu ve içindekiler Allahindir. O kolaylastirirsa zorlastiracak kimse yoktur ve Allah 3 kisiye kefildir evlenmek isteyene borcunu odemek isteyene ve kendi yolunda cihad edene Allah kefil olursa o yeter sana
Âleykum selam we rahmetullah;
Bu güzel mesajla konuyu nihayete erdiriyorum. Abdulafuv kardeşime mesajından ötürü de Rabbim ecrini versin.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt