Haber Türkiye'de Wikipedia'ya Erişim Engeli

Cundullah el-Kürdî

İyi Bilinen Üye
Üye
Türkiye'de Wikipedia'ya erişim engeli

TURKEYBLOCKS.ORG


İnternetin "en büyük ansiklopedisi" Wikipedia'nın tüm dillerdeki versiyonlarına Türkiye'de sabah saatlerinden bu yana erişilemiyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) sayfasında "Site Bilgileri Sorgu Sayfası" üzerinden sorgulandığında siteye "idari tedbir" uygulandığı belirtiliyor.

Erişim engelinin nedeni ise açıklanmadı.

Erişim engeli ilk olarak Türkiye'deki internet erişim engellemelerini ve çevrimiçi sansürü eş zamanlı olarak takip eden Turkey Blockstarafından duyuruldu.

Geçmişte Vikipedi'ye sayfa bazlı engel uygulandığını belirten Turkey Blocks'tan Alp Toker "Daha önce, mahkeme kararıyla sayfalar tek tek engellenebiliyordu. Ancak Wikipedia'nın 2015'te HTTPS (güvenli hiper metin aktarım iletişim kuralı) protokolüne geçmesinin ardından erişim sağlayıcıları artık tüm siteyi engellemek zorunda kalıyor" dedi.

Erişim engelinden tüm büyük internet sağlayıcıların kullanıcıları etkileniyor.

Wikipedia'ya getirilen erişim yasağı sosyal medyada da büyük tepki çekti. Erişim yasağı Twitter'da günün en çok konuşulan konusu oldu.

"Özgür Ansiklopedi" sloganını kullanan Wikipedia, kullanıcıların katkısı ile hazırlanan internetin en büyük ansiklopedisi.
 

Ebu Selman et-Turkî

Yeni Üye
Üye
Bende sıkıntı yok istediğim gibi giriyorum

8.8.8.8
8.8.4.4 saolsun :)
 

Coolumsu

Aktif Üye
Üye
Özgürlüğümüz her geçen gün daha büyük darbe alıyor..
 

mefhum

Yeni Üye
Üye
Şu internet yüzünden kitaplara yüzümüzü döndük. Artık daha az kitap alıyor ve aldığımızdan daha az okuyoruz. Faydası da olmuyor değil.. Bir çok konuda farklı fikirlere ulaşabilmek önemli. Sâdece arada ki dengeyi kuramıyoruz. Şöyle bütün sistemi kapatsalar da bizde can sıkıntısından kitaplara baksak.. Akıllı telefonu bozulan veya kırılanlar öğrencilerde çok görmüşlüğüm var o zaman zarfında bir iki kitap bitirdiklerini.
 
Üst Alt