Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

'ulan Beyinsiz Adam! Nasıl Böyle Bir Fetva Verirsin!’

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
ebubeyza Çevrimdışı

ebubeyza

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Suphanallah! yani cok cesit insan gordum ama Kuran'i anlamak icin arapca bilmenin sart oldugu gibi zirvaligi da ilk kez goruyorum.
O halde arapcadan turkceye veya baska dillere tercume edilen Kitaplari da okumayalim. Veya yabanci eserleri kendi dillerinde okuyalim.
Ibn Teymiyye ( Allah kendisinden razi olsun) gibi super zekali degiliz ki bircok dili kisa surede ogrenelim.

H Çevrimdışı

Habibullah

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
"Allah'tan kork!!!!!!!" demeden önce bana şunların cevabını ver; Tefsir ve meal vahiy midir? Tefsire ve meal itibar etmeyen kafir midir? Arap dilini, tarihini ve sosyal yapısını öğrenmek mi Kur'an'ı anlamaya daha faydalı olacaktır yoksa şunun bunun aklıyla yorumladığı meal ve tefsir mi daha faydalı olacaktır? Allah bana niye akıl vermiş? Akledip anlayayım diye değil mi? Peki madem ben aklımı kullanmayıp şu hocanın bu hocanın yorumuna itibar edeceğim, o halde bu aklın anlamı nedir? çıkarıp atalım da 1.5 kiloluk bir yükten kurtulmuş olalım, ne güzel değil mi? Ben yoruma itibar etmem. Aracı kabul etmem, Allah'ın sözüne beşer yorumunu ortak edip şirk de koşmam. Bu yüzden ben Arapça'yı tam öğrenmeye çalışıp aracısız akıl erdirmeye ve anlamaya çalışırım. İşte ben böyle derim. Şimdi eğer Kur'an'daki okuyup anlayasınız diye size Arapça indirdik manasındaki ayeti nas olarak kabul edeceksen ben bu ve bu manadaki ayetleri delil gösteriyorum. Ayrıca ben öğrenme gibi bir zorunluluktan bahsetmedim. Sadece akıl erdirip anlamak için Arapça bilmenin daha faydalı olacağı görüşünde olduğumu belirttim. Sen şimdi bana hacı hoca yorumu, tefsir, meal ile ilgili bir nas getir bakalım da görelim.

umarim anlarsin ...

(Ey Muhammed!) Şüphesiz Rabbin, senin, gecenin üçte ikisine yakın kısmını, yarısını ve üçte birini ibadetle geçirdiğini biliyor. Beraberinde bulunanlardan bir topluluk da böyle yapıyor. Allah, gece ve gündüzü düzenleyip takdir eder. Sizin buna (gecenin tümünde yahut çoğunda ibadete) gücünüzün yetmeyeceğini bildi de sizi bağışladı (yükünüzü hafifletti.) Artık, Kur’an’dan kolayınıza geleni okuyun. Allah, içinizde hastaların bulunacağını, bir kısmınızın Allah’ın lütfundan rızık aramak üzere yeryüzünde dolaşacağını, diğer bir kısmınızın ise Allah yolunda çarpışacağını bilmektedir. O hâlde, Kur’an'dan kolayınıza geleni okuyun. Namazı dosdoğru kılın, zekâtı verin, Allah’a güzel bir borç verin. Kendiniz için önceden ne iyilik gönderirseniz, onu Allah katında daha üstün bir iyilik ve daha büyük mükâfat olarak bulursunuz. Allah’tan bağışlama dileyin. Şüphesiz Allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.

muzzemmil 20

J Çevrimdışı

jihat fisabilillah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Diyanetin bir araştırması vardı. Halkın yüzde 20si Kur'an a hiç dokunmamış ,yüzde 48 i dokunmuş ama arapçasını okuyamıyor, yüzde 25 i arapçasını okuyor ama anlamını bilmiyor. Sadece yüzde "7" si arapça okuyor ve manasını biliyor.Amerikan gallup şirketinin müslüman ülkelerde şeriat hakkında yaptığı bir araştırma vardı.Yasal sistemin kaynağının sadece islam olması gerektiğini söyleyenlerin oranı Türkiye de sadece yüzde "8" di.(mısır da yüzde 60) Bahsi geçen hadislerin anlayarak okuyan araplara geçerli olduğu kanısındayım.Çünkü okuma anlama ile birlikte tamamlanan bir eylemdir.Bir şeyi anlamıyorsan okumuş sayılmazsın

Muhakkak ki, biz onu anlayasınız diye Arapça bir kitap olarak indirdik. (YUSUF/2)

Bu ayet açık.Allah biz Türklerin anlamamasını istese arapça okuttururdu.Ama biz biliyoruz ki Allah müslümanın Kur'an ı anlamasını ister.Ben birisine sadece arapça okuyarak sevap kazanırsın fetvasını veren kişilerin çok cesur olduğunu ve yukardaki yüzde 25 in kanına girdiğini düşünüyorum.Okuduğun arapçanın sevabını ancak anladığında alırsın bana göre.Ben çocuğumun ya okuduğunu anlayacak seviyeye gelene kadar arapça öğrenmesini isterim ya da benim gibi meal ve tefsir kullanmasını söylerim.Anlamadan sadece arapça Kur'an okumaya bağlı kalmaktan daha tehlikeli bir bidat yok bence.Kandillerden daha tehlikelidir

K Çevrimdışı

kelime-i şehadet

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
jihat fisabilillah

Bu ayet açık.Allah biz Türklerin anlamamasını istese arapça okuttururdu.Ama biz biliyoruz ki Allah müslümanın Kur'an ı anlamasını ister.Ben birisine sadece arapça okuyarak sevap kazanırsın fetvasını veren kişilerin çok cesur olduğunu ve yukardaki yüzde 25 in kanına girdiğini düşünüyorum.Okuduğun arapçanın sevabını ancak anladığında alırsın bana göre.Ben çocuğumun ya okuduğunu anlayacak seviyeye gelene kadar arapça öğrenmesini isterim ya da benim gibi meal ve tefsir kullanmasını söylerim.Anlamadan sadece arapça Kur'an okumaya bağlı kalmaktan daha tehlikeli bir bidat yok bence.Kandillerden daha tehlikelidir

Kalınlaştırdığım kısmı bana hitaben söylediysen asıl sen benim kanıma girmiş oldun. Ben ne zaman sadece Arapça okuyarak sevap kazanırsın fetvası vermişim, gösterir misin? Ben Arapçasını okuyun diye bir fetva vermedim. Sadece Arapça bilenlerin Kur'an'ı daha iyi anlayabileceğini belirttim. Ki böylesi daha iyi zira;

Sadece yüzde "7" si arapça okuyor ve manasını biliyor.Amerikan gallup şirketinin müslüman ülkelerde şeriat hakkında yaptığı bir araştırma vardı.Yasal sistemin kaynağının sadece islam olması gerektiğini söyleyenlerin oranı Türkiye de sadece yüzde "8" di.(mısır da yüzde 60) Bahsi geçen hadislerin anlayarak okuyan araplara geçerli olduğu kanısındayım.Çünkü okuma anlama ile birlikte tamamlanan bir eylemdir.Bir şeyi anlamıyorsan okumuş sayılmazsın

Yani demek ki insanlar kör taklidcilikle atalar dinine inanarak milleti saptırıcı, tağut belamlarının meal ve tefsirlerine aldanıyor ki sadece Arapça okuyup anlayanlar şeriat istiyor. Alın size Arapça okuyup anlamanın faydaları ve aksi durumunun zararları. Ayrıca Allah Kur'an'ı Arapça gönderdiği için ve bundan sonra da bir kitap gelmeyeceği için Türkçe kitap gönderirdi diyerekten meal ve tefsire pay çıkarmaya kalkmayın.

!sLaM4eVeR

Ben hiç bir zaman arapçaya karşı olmadım olacak kadar edepsizde değilim.

Ben de hiçbir zaman Türkçe'ye karşı olmadım.

Yanlız siz meal de tefsir de boş demeniz ayrı bir edepsizliktir. Onca ehli sünnetin icma ettiği alimlerin tefsirlerini okuyanları tevbe 31 deki kavramdaki gibi onların tefsirine iman etti diyorsunuz. Boyunuzu haddiyle aşan bir söz.

Meal ve tefsir de boş demedim. Ama Kur'an ve Sünneti öz kaynaklarından, öz dilinden öğrenmek varken boştur. Kur'an ve onun tefsiri olan Sünnet ve Müfessirlerin ilki ve en iyisi olan peygamber varken alimlere itibar edecek değilim. Kur'an, Sünnet, kendi görüşüm.

Rasulü Ekrem Muaz b. Cebel’i Yemene kadı tayin ettiğinde: — Ya Muaz! Oraya vardığında ne ile hükmedeceksin? Muaz bin Cebel: — Allah’ın kitabı ve Sünnet-i Nebevi ile. Allah Rasulü: —Ya kitap ve sünnette hüküm bulamazsan? Muaz bin Cebel: —O zaman kendi ictihadımla hüküm veririm.

Kendi ictihadımla da bir sonuca varamazsam o zaman ilim ehline danışırım. Gerekirse tefsir de okurum ama bu üçünden öncelikli değildirler. Allah hocalar kadar bana da akıl vermiş, değil mi?

SubhanAllah, Allah cc zalim midir? Herkesin arapça öğrenme gibi ne bir kapasitesi ne de bir musait ortamı yoktur. Bunu iyice belle. ve unutmaki söylediğin sözlerle sınanacaksın!!!

Tevbe estağfurullah. Allah'ın ilmini öğrenmeyi zulüm gören birisiyle daha fazla birşey tartışacak değilim. Allah sana önce ilmi sevdirsin, sonra da ilim versin.

H Çevrimdışı

Habibullah

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
jihat fisabilillah

Kalınlaştırdığım kısmı bana hitaben söylediysen asıl sen benim kanıma girmiş oldun. Ben ne zaman sadece Arapça okuyarak sevap kazanırsın fetvası vermişim, gösterir misin? Ben Arapçasını okuyun diye bir fetva vermedim. Sadece Arapça bilenlerin Kur'an'ı daha iyi anlayabileceğini belirttim. Ki böylesi daha iyi zira;

Yani demek ki insanlar kör taklidcilikle atalar dinine inanarak milleti saptırıcı, tağut belamlarının meal ve tefsirlerine aldanıyor ki sadece Arapça okuyup anlayanlar şeriat istiyor. Alın size Arapça okuyup anlamanın faydaları ve aksi durumunun zararları. Ayrıca Allah Kur'an'ı Arapça gönderdiği için ve bundan sonra da bir kitap gelmeyeceği için Türkçe kitap gönderirdi diyerekten meal ve tefsire pay çıkarmaya kalkmayın.

!sLaM4eVeR

Meal ve tefsir de boş demedim. Ama Kur'an ve Sünneti öz kaynaklarından, öz dilinden öğrenmek varken boştur. Kur'an ve onun tefsiri olan Sünnet ve Müfessirlerin ilki ve en iyisi olan peygamber varken alimlere itibar edecek değilim. Kur'an, Sünnet, kendi görüşüm.

Rasulü Ekrem Muaz b. Cebel’i Yemene kadı tayin ettiğinde: — Ya Muaz! Oraya vardığında ne ile hükmedeceksin? Muaz bin Cebel: — Allah’ın kitabı ve Sünnet-i Nebevi ile. Allah Rasulü: —Ya kitap ve sünnette hüküm bulamazsan? Muaz bin Cebel: —O zaman kendi ictihadımla hüküm veririm.

Kendi ictihadımla da bir sonuca varamazsam o zaman ilim ehline danışırım. Gerekirse tefsir de okurum ama bu üçünden öncelikli değildirler. Allah hocalar kadar bana da akıl vermiş, değil mi?

Tevbe estağfurullah. Allah'ın ilmini öğrenmeyi zulüm gören birisiyle daha fazla birşey tartışacak değilim. Allah sana önce ilmi sevdirsin, sonra da ilim versin.

KIMSE SENIN ARAPCA OGRENMENE BIR SEY DEMIYORKI HATTA EMINIM HERKES NEKADAR GUZEL YAPIYOR DIYORDUR...MILLET SENIN GENELLEE YAPMANA KARSI BUNU ANLAMALISIN ...

C Çevrimdışı

cennettalibi

Üye
İslam-TR Üyesi
Not: İbn teymiyye r.a gibi şedid bir alim bile tekfirde en sert olmasına rağmen tarihte kimi muayyen olarak tekfir etmiştir. Bu kıçını yıkamayı bilmeyen gençler gidip bu cümlemi araştırsın!!!!

bu uslubu sana hiç yakıştıramadım seni olgun biri sanırdım elbetteki tartışılacak herkes delillerini sunacak ama kimse kimseye uslubsuz ve yakışıksız yazışmalar yapmayacak vede yazmayacakbirileride her yazıyı her sözü sır yazı olsun söz olsun derdine düşüp alkışlama sevdalarındalar böle olmazherkes usluba dikkat etmeli ve delillerini sunarak karşı tarafı tatmin etmeli kuranın türkçe mealine gelince tabiki önemlidir arapçasını okumak ama önemli olan okudugundan birşeyler anlamak degilmi hem arapçasını oku anlayamıyorsanız okudugunuzu anlamak icin türkçesini okumalısınız yani herkes kuranın arapçasını okuyarak anlamaz onun için arkadaş türkçeyi okuyun demiş olabilir selam hidayete tabi olanların üzerine olsun

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Not: İbn teymiyye r.a gibi şedid bir alim bile tekfirde en sert olmasına rağmen tarihte kimi muayyen olarak tekfir etmiştir. Bu kıçını yıkamayı bilmeyen gençler gidip bu cümlemi araştırsın!!!!

bu uslubu sana hiç yakıştıramadım seni olgun biri sanırdım

Ben de sizi zan'dan uzak biri biliyordum ahi. Bilip bilmeden lafa dalma gibi bir huyunu yeni görüyorum.

Selametle.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
!sLaM4eVeR

1- İlk mesajın son mesajına ters. Boş demiyorum diyorsun ama ilk mesajda daha büyük bir söz etmiştin.

Bak ne demissin..

------
Herkes Arapça öğrenmeli yoksa herkes Kur'an'a değil, onun mealine şunun tefsirine iman etmiş olacak. Allah Kur'an'ı Allah'ın istediği şekilde, kimsenin yorumuna itibar etmeden, Allah ile direkt bağlantı kurarak, araya müşrik putperestlerin aracı koyması gibi aracı koymayarak okuyup anlayabilmeyi nasip etsin. Kur'an'ı anlamadığımız noktada da yine şunun bunun yorumuna değil peygamberin sözlerine yönlendirsin.
-----

Meal tefsir okuyanları, tefsire iman ediyorlar diye üstü kapalı tekfir etmissin. Bunun başka anlamı yok. Devamında meal tefsir okuyanları müşriklerin putperestlere iman ettiği gibi iman ediyor demissin.

Boyundan büyük laflar.

Konuya gelince dikkat ettim, arapça arapça diye konuşuyorsun ama bize birşey yazarken türkçe mealden yazıyorsun ne yani sen şimdi kendine göre bizi kendine imana mı çağırıyorsun?

İlimdeki gafletin diğer mesajında daha da vahimleşmiş, sen kim oluyorsun da kafana göre ictihad veriyorsun? Hz Muaz r.a gibi ilmin mi varda kendime göre ictihad ederim diyorsun. 4 büyük mezhep imamı bile ittifakla hak geldiğinde bizim mezhebimiz odur diyorken sen kim oluyorsunda haddini aşıyorsun.

Ayrıca tüm müslüman fertler kafasına göre dinde delil bulamadığında ictihad yaparsa bu ümmetin içinden anaları ile zina edenler de çıkar .........

Konuştukça batıyorsun. En iyisi sus ki adam bellesinler kardeşim.

K Çevrimdışı

kelime-i şehadet

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
1- İlk mesajın son mesajına ters. Boş demiyorum diyorsun ama ilk mesajda daha büyük bir söz etmiştin.

Bak ne demissin..

------
Herkes Arapça öğrenmeli yoksa herkes Kur'an'a değil, onun mealine şunun tefsirine iman etmiş olacak. Allah Kur'an'ı Allah'ın istediği şekilde, kimsenin yorumuna itibar etmeden, Allah ile direkt bağlantı kurarak, araya müşrik putperestlerin aracı koyması gibi aracı koymayarak okuyup anlayabilmeyi nasip etsin. Kur'an'ı anlamadığımız noktada da yine şunun bunun yorumuna değil peygamberin sözlerine yönlendirsin.
-----

Meal tefsir okuyanları, tefsire iman ediyorlar diye üstü kapalı tekfir etmissin. Bunun başka anlamı yok. Devamında meal tefsir okuyanları müşriklerin putperestlere iman ettiği gibi iman ediyor demissin.

Boyundan büyük laflar.

Konuya gelince dikkat ettim, arapça arapça diye konuşuyorsun ama bize birşey yazarken türkçe mealden yazıyorsun ne yani sen şimdi kendine göre bizi kendine imana mı çağırıyorsun?

İlimdeki gafletin diğer mesajında daha da vahimleşmiş, sen kim oluyorsun da kafana göre ictihad veriyorsun? Hz Muaz r.a gibi ilmin mi varda kendime göre ictihad ederim diyorsun. 4 büyük mezhep imamı bile ittifakla hak geldiğinde bizim mezhebimiz odur diyorken sen kim oluyorsunda haddini aşıyorsun.

Ayrıca tüm müslüman fertler kafasına göre dinde delil bulamadığında ictihad yaparsa bu ümmetin içinden anaları ile zina edenler de çıkar .........

Konuştukça batıyorsun. En iyisi sus ki adam bellesinler kardeşim.

Seni de anlıyorum. Bir insan ALLAH'IN İLMİNİ ÖĞRENMEYİ ZULÜM GÖRDÜĞÜNÜ ancak böyle yaparak kapatmaya çalışabilir. yaz kardeş yaz belki Allah böyle yapmakla yaptığın yanlışı örter. :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt