Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Yapmadığı Amelleri, Başkalarının Yanında İken Yapmaktan Dolayı Şeytanın Verdiği Vesveselere Çare?

E Çevrimdışı

ebu hafs_

Üye
İslam-TR Üyesi
Selamunaleykum. Bir kişi tembellik edip sabah namazlarının ve diğer namazların sünnetlerini kılmıyor lakin başkasının yanında kılıyor, herkez kılınca. Lakin kılacağı zamanda içinden şu geçiyor; ''Ben bunu insanlardan çekindiğim için kılıyorum''. Ondan sonra tek başınada kılmaya başlıyor ki riya olmasın. Lakin yine aklına aynı şeyler geliyor ''Ben bu namaza insanlardan çekindiğim için başladım, bu bir riya'' gibi vesveseler geliyor. Bu bir şeytanın vesvesesimi? Bu kişi ne yapmalı.?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Selamunaleykum. Bir kişi tembellik edip sabah namazlarının ve diğer namazların sünnetlerini kılmıyor lakin başkasının yanında kılıyor, herkez kılınca. Lakin kılacağı zamanda içinden şu geçiyor; ''Ben bunu insanlardan çekindiğim için kılıyorum''. Ondan sonra tek başınada kılmaya başlıyor ki riya olmasın. Lakin yine aklına aynı şeyler geliyor ''Ben bu namaza insanlardan çekindiğim için başladım, bu bir riya'' gibi vesveseler geliyor. Bu bir şeytanın vesvesesimi? Bu kişi ne yapmalı.?

Aleykum selam we rahmetullah ;

Musluman yaptığı veya yapmadığı / terk ettiği amellerin - ibadetlerin delillerini bilerek uygularsa insanlardan çekinmesi veya onlar var ayıb olur gibi düşüncelere kapılarak inanmadığı, kabul etmediği, benimsemediği ibadetleri yapmak zorunda kalmaz. Aksi durumda kendi içinde bir tenâkkuz yaşar ve vicdani hesaplaşmaya kadar gider. Çünkü içine sindirmediği, sıhhatinden tam olarak emin olmadığı kuşkulu amelleri "desinler / demesinler" diye uygulamaya koyulmaktadır. Buna şeytanın da kuruntu ve vesveseleri eklenince 'ben ne yapıyorum" şubhesi kendi içini yer".

Yapılması gereken inandığı gibi yaşamaktır. Bunun içinde inanılacak konuları kafada netleştirmek (delillerini bilerek) ve öyle uygulamaktır. Aksi taktirde esen rüzgara göre şekil ve renk değiştirilecekse kişi ne ibadetlerinde hûşuyu bulabilir, ne de takvâyı.

Üst Ana Sayfa Alt