Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Duyuru 1 Muharrâm 1446 Hicri Yılınızı Tebrik Ederiz

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
1 Muharrâm 1446 / 6 Temmuz 2024 - Hicri Yılınızı Tebrik Ederiz

hicri yılbaşı 5.jpg

SalihBeratt Çevrimdışı

SalihBeratt

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
1 Muharrâm 1446 / 6 Temmuz 2024 - Hicri Yılınızı Tebrik Ederiz

Ekli dosyayı görüntüle 32972
Hicri seneyi kutlamayı kerih görüyorum çünkü bunun örneğini selefte göremiyorum.
(Eğer gerçekten selefde böyle bir uygulama yoksa)

Yeni yıl kutlamak kafirlerin âdetidir. Onlar miladi seneyi kutlarlar.

Hicri seneyi delilsizce kâfirlerin yaptığı gibi kutlamanın onlara benzemek bâb'ına gireceğini düşünüyorum.

Abdulmuizz Fida

Admin
Hicri seneyi kutlamayı kerih görüyorum çünkü bunun örneğini selefte göremiyorum.
(Eğer gerçekten selefde böyle bir uygulama yoksa)

Yeni yıl kutlamak kafirlerin âdetidir. Onlar miladi seneyi kutlarlar.

Hicri seneyi delilsizce kâfirlerin yaptığı gibi kutlamanın onlara benzemek bâb'ına gireceğini düşünüyorum.
Kafirlerin yılbaşı / noel kutlaması ile bizim insanlara Muharrâm Ay'ına girşimizi ve hicri yılın başlangıcını hatırlatmamızı aynı gören Harici zihniyet ışid'e rahmet okutturur. İslam-tr konuları olmasa Muharram Ay'ından haberi olmayanların, Muharram Ay'ındaki muhtelif ibadetlere Fransız olanlar, nedense Sunnetleri hatırlatanları muşriklik olarak görebilmektedir. Bizim tarihi hatırlatma şeklindeki duyurumuz, ibadet (sunnettir) içerikli değildir. İbadet içerikli tutulursa bid’at olur. Siyasi bir duruş sergileme, tarihi şuuru yükseltme açısından değerlendirilmelidir. Zira her sene düzenli olarak biz de bunu duyuramıyoruz. Her zaman düzenli yapılmayan bir mesele bu hatırlatmayı ibadet olarak gören olsa dâhi 3 - 5 senede bir hatırlatılan bir mesaj şeytanın saptırdığı muşriklerin 1 Ocak tapınmasıyla aynı görülemez. Hatta sitemizde bundan bir önceki hicri yılbaşı hatırlatma / kutlama mesajı 10 sene önce 2014 yılında yapılmıştır. Periyodik olarak düzenli yapılmayan bir şey bid'at olmaz. Bunu ancak hastalıklı bir zihniyet veya kaba softa ham yobazın düşüncesi dile getirebilir. Rabb'im ıslah etsin.
1 hafta konuyu düşün araştır ama yazma!

حَدَّثَنَا أَحْمَدُ بْنُ حَنْبَلٍ حَدَّثَنَا الْوَلِيدُ بْنُ مُسْلِمٍ حَدَّثَنَا ثَوْرُ بْنُ يَزِيدَ قَالَ حَدَّثَنِي خَالِدُ بْنُ مَعْدَانَ قَالَ حَدَّثَنِي عَبْدُ الرَّحْمَنِ بْنُ عَمْرٍو السُّلَمِيُّ وَحُجْرُ بْنُ حُجْرٍ قَالَا أَتَيْنَا الْعِرْبَاضَ بْنَ سَارِيَةَ وَهُوَ مِمَّنْ نَزَلَ فِيهِ وَلَا عَلَى الَّذِينَ إِذَا مَا أَتَوْكَ لِتَحْمِلَهُمْ قُلْتَ لَا أَجِدُ مَا أَحْمِلُكُمْ عَلَيْهِ فَسَلَّمْنَا وَقُلْنَا أَتَيْنَاكَ زَائِرِينَ وَعَائِدِينَ وَمُقْتَبِسِينَ فَقَالَ الْعِرْبَاضُ صَلَّى بِنَا رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ ذَاتَ يَوْمٍ ثُمَّ أَقْبَلَ عَلَيْنَا فَوَعَظَنَا مَوْعِظَةً بَلِيغَةً ذَرَفَتْ مِنْهَا الْعُيُونُ وَوَجِلَتْ مِنْهَا الْقُلُوبُ فَقَالَ قَائِلٌ يَا رَسُولَ اللَّهِ كَأَنَّ هَذِهِ مَوْعِظَةُ مُوَدِّعٍ فَمَاذَا تَعْهَدُ إِلَيْنَا فَقَالَ أُوصِيكُمْ بِتَقْوَى اللَّهِ وَالسَّمْعِ وَالطَّاعَةِ وَإِنْ عَبْدًا حَبَشِيًّا فَإِنَّهُ مَنْ يَعِشْ مِنْكُمْ بَعْدِي فَسَيَرَى اخْتِلَافًا كَثِيرًا فَعَلَيْكُمْ بِسُنَّتِي وَسُنَّةِ الْخُلَفَاءِ الْمَهْدِيِّينَ الرَّاشِدِينَ تَمَسَّكُوا بِهَا وَعَضُّوا عَلَيْهَا بِالنَّوَاجِذِ وَإِيَّاكُمْ وَمُحْدَثَاتِ الْأُمُورِ فَإِنَّ كُلَّ مُحْدَثَةٍ بِدْعَةٌ وَكُلَّ بِدْعَةٍ ضَلَالَةٌ
İbn Amr es-Sulemî ile Hucr (un şöyle) dedi (k)ler (i rivayet edilmiştir): Hakkında: "Sen, sizi bindirecek birşey bulamıyorum deyince, harcayacak birşey bulamadıklarından dolayı üzüntüden gözlerinden yaş akarak dönen kimselerin aleyhine de bir yol yoktur."[Tevbe 92] (âyeti) inen el-Irbaz b. Sâriye'nin yanına varmıştık. Selam verdik ve "Seni ziyarete, hastalığın için geçmiş olsun demeye ve (senden) ilim almaya geldik" dedik.
Bunun üzerine Irbaz (şöyle) dedi: "Bir gün Rasûlullah (s.a.v.) bize namaz kıldırdı. Sonra bize dönüp çok tesirli bir va'z etti. Bu va'z'dan dolayı gözler yaşarıp kalbler ürperdi. Derken bir konuşmacı:
"Ey Allah'ın rasulü (senin) bu (va'zın yolculuğa çıkacağı için kalanlara) veda eden bir kimse'nin va'zına benziyor. Binaenaleyh bize neyi tavsiye edersiniz?" (söyleyin de bilelim), dedi. (Fahr-i kainat efendimiz de): "Size Allah'dan korkmanızı (başınızdaki idareciler) Habeşli bir köle olsa bile (onlan) dinleyip, itaat etmenizi tavsiye ederim. Çünkü benden sonra sizden kim yaşarsa o, pek çok (dini) ihtilaflara şahid olacaktır. Binaenaleyh size gereken, sünnetime ve doğru yolum üzerinde bulunan halifelerimin sünnetine sarılınız. Bu sünnetlere (adeta) dişlerinizi (bir daha çıkmamak üzere iyice) batırınız. Sizi (din adına) sonradan ortaya atılan işlerden sakındırırım. Çünkü sonradan ortaya atılan her iş bid'attır ve her bid'at sapıklıktır" buyurdu.
(Ebu Davud, Sunne, Bab 5, Hadis no: 4607; Hâkim el Mustadrak, İlim, Bab 144,Hadis no 333; Ahmed b. Hanbel, IV, 126, 127; Tirmizi, 2676; İbn Mace, 43, 44; Darimi, I, 44; İbn Hibban, Sahih, 5; İbn Ebi Asım, es-Sünne, 32-57; el-Acurri, s. 46; Tahavi, Muşkilu'l-Asar, II, 69; Beğavi, Şerhu's-Sunne, 102; Beyhaki, es-Sunenu'l-Kubra, VI, 541'de hadisi değişik yollardan rivayet etmişlerdir. Sabit bir hadistir.)

Bize Ebu'l-Abbas Muhammed b. Yakub tahdis etti, bize el-Abbas b. Muhammed ed-Duri tahdis etti, bize Ebu Asım tahdis etti, bize Sevr b. Yezid tahdis etti, bize Halid b. Madan, Abdurrahman b. Amr es-Sulemi'den tahdis etti.
O el-İrbad b. Sariye'den şöyle dediğini nakletti: Rasulullah (Sallallahu aleyhi ve Sellem) bize sabah namazını kıldırdıktan sonra bize döndü. Bize öyle bir öğüt verdi ki ondan ötürü kalbler titredi, gözler yaş akıttı.
Bizler: Ey Allah'ın Rasulu bu, veda eden bir kimsenin öğüdüne benziyor. O halde bize tavsiyede bulun dedik.
O şöyle buyurdu: "Size Allah'a karşı takvalı olmanızı, başınıza Habeşli bir köle emir tayin edilmiş olsa dahi onu dinleyip itaat etmenizi tavsiye ediyorum, çünkü aranızdan ömrü olup yaşayacak olanlar çokça ayrılıklar görecektir. Bu sebeble size benim sünnetime ve hidayete erdirilmiş raşid halifelerin sünnetine sımsıkı sarılmanızı tavsiye ediyorum. Onu azı dişlerinizle kavrayın. Sonradan ortaya çıkartılmış işlerden de uzak durun. Çünkü her bid'at bir sapıklıktır."
(Hâkim el Mustadrak, İlim, Bab 144,Hadis no 333)

Bu herhangi bir illeti bulunmayan sahih bir hadistir. Buhari, Abdurrahman b. Amr ile Sevr b. Yezid'in rivayetini delil göstermiştir. O bu hadisi elİtisam bi's-Sünne bölümünün baş taraflarında rivayet etmiş bulunmaktadır. Bana göre Buhari ve Müslim -Allah'ın rahmeti üzerlerine olsun- Halid b. Madan'dan, Sevr b. Yezid dışında bir ravisinin olmadığı yanılgısına düşmüşlerdir. Halbuki bu hadisi Halid b. Madan'dan rivayet ettiği hadisler,Buhari ve Müslim'in Sahihlerinde tahriç edilmiş bulunan Muhammed b. İbrahim b. el- Haris de rivayet etmiş bulunmaktadır.

Diğer Tahric: Ebu Davud, 4607; Tirmizi, 2676; İbn Mace, 43, 44; Darimi, I, 44; İbn Hibban, Sahih, 5; İbn Ebi Asım, es-Sünne, 32-57; el-Acurri, s. 46; Tahavi, Müşkilu'l-Asar, II, 69; Beğavi, Şerhu's-Sünne, 102; Beyhaki, es-Sünenu'l-Kübra, VI, 541'de hadisi değişik yollardan rivayet etmişlerdir. Sabit bir hadistir

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
İslam dünyası, Hicrî 1446. Yıla girdi.

İmâm Beğavi'nin rivayet ettiğine göre Rasûlullah ﷺ ve ashabı, yeni yıla girdikleri zaman şu duayı ederlerdi:

للَّهُمَّ أَدْخِلْهُ عَلَيْنَا بِالْأَمْنِ، وَالْإِيمَانِ، وَالسَّلَامَةِ، وَالْإِسْلَامِ، وَجِوارٍ مِنَ الشَّيْطَانِ، وَرِضْوَانٍ مِنَ الرَّحْمٰنِ

Allah'ım, bu yılı bize eman ve iman ile, selamet ve İslam ile, şeytandan uzaklık ve Rahman'dan bir rıza ile gönder. (Mucemu's-Sahabe)

F Çevrimdışı

Firaticen

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
İslam dünyası, Hicrî 1446. Yıla girdi.

İmâm Beğavi'nin rivayet ettiğine göre Rasûlullah ﷺ ve ashabı, yeni yıla girdikleri zaman şu duayı ederlerdi:

للَّهُمَّ أَدْخِلْهُ عَلَيْنَا بِالْأَمْنِ، وَالْإِيمَانِ، وَالسَّلَامَةِ، وَالْإِسْلَامِ، وَجِوارٍ مِنَ الشَّيْطَانِ، وَرِضْوَانٍ مِنَ الرَّحْمٰنِ

Allah'ım, bu yılı bize eman ve iman ile, selamet ve İslam ile, şeytandan uzaklık ve Rahman'dan bir rıza ile gönder. (Mucemu's-Sahabe)
hicri yıl başı resulullah döneminde değil ömer rd döneminde oluşturulmuştur, ibni kesir rh hicri yıl sonu ve başı dualarının hepsinin bidat olduğunu belirtir

Abdulmuizz Fida

Admin
hicri yıl başı resulullah döneminde değil ömer rd döneminde oluşturulmuştur, ibni kesir rh hicri yıl sonu ve başı dualarının hepsinin bidat olduğunu belirtir
Duayı araştırman için link vereyim, özellikle son kısımları da oku:

F Çevrimdışı

Firaticen

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
ya 1. Olarak muharrem ayının islam dünyasıyla bi alakası dahi yoktur muharrem ayı bizden önceki ümmetleri ilgilendiren bi aydır özellikle yahudileri aşura gününün islamla bi alakası yoktur yahudilerin günüdür bizim günümüz ondan tam 1 ay önce ki ay olan zilhiccenin 10. Günüdür (haccı ekber günü) şimdi başka hadisler gönderme lütfen dinin başı başkaydı sonu başka resulullah ilk hicret ettiğinde yahudileri islama davet etti onlarla oturdu kalktı ama sonrasından hepsini ya sürdü ya boğazlattı elhamdulillah 2 tane ay vardır ki bunların islamla alakası yoktur 1. Recep (bu ay müşriklerin hürmet gösterdiği aydır 2. Muharrem buda islamdan önce ki ümmetlerin hürmet gösterdiği aydır.) konuyu biraz daha genişletirsek hadis için kaynakta 2 rivayetle sunmuş 1 tanesine zayıf bir tanesine de mevkuf demiş mevkuf hadis resulullaha dayanmayan sahabenin şahsi yaptığı amellerdir ek olarak hadisi muharrem 1 için değil genel olarak yeni aya girince yani hilali görünce demişler duada da ay diyor sene demiyor ki gönderdiğin linkte sen özellikle en son cümleyi iyice oku!

Son düzenleme:

Abdulmuizz Fida

Admin
ya 1. Olarak muharrem ayının islam dünyasıyla bi alakası dahi yoktur muharrem ayı bizden önceki ümmetleri ilgilendiren bi aydır özellikle yahudileri aşura gününün islamla bi alakası yoktur yahudilerin günüdür bizim günümüz ondan tam 1 ay önce ki ay olan zilhiccenin 10. Günüdür (haccı ekber günü) şimdi başka hadisler gönderme lütfen dinin başı başkaydı sonu başka resulullah ilk hicret ettiğinde yahudileri islama davet etti onlarla oturdu kalktı ama sonrasından hepsini ya sürdü ya boğazlattı elhamdulillah 2 tane ay vardır ki bunların islamla alakası yoktur 1. Recep (bu ay müşriklerin hürmet gösterdiği aydır 2. Muharrem buda islamdan önce ki ümmetlerin hürmet gösterdiği aydır.) konuyu biraz daha genişletirsek hadis için kaynakta 2 rivayetle sunmuş 1 tanesine zayıf bir tanesine de mevkuf demiş mevkuf hadis resulullaha dayanmayan sahabenin şahsi yaptığı amellerdir ek olarak hadisi muharrem 1 için değil genel olarak yeni aya girince yani hilali görünce demişler duada da ay diyor sene demiyor ki gönderdiğin linkte sen özellikle en son cümleyi iyice oku!
Kardeşim bir konuda itiraz ediyorsan delil sunacaksın; aksine delil gönderene 'bana şimdi hadis gönderme' demeyeceksin. Gönderdiğim linkte ; peygamber (sene veya aya girince dua etti) diye yollamadım, hadis zayıf olsa da "dua" meşrudur diyor. Ayrıca mevkuf hadis (sahabe sözü) de olsa mûteberdir, ve "duanın bir aslı vardır; Ay'ın ilk Hilali görüldüğünde bunu zikretmek sunnettir" buyurulmaktadır.

Neyse asıl konuya dönecek olursak;
Burada Yeni Ay'a - Hicri yıla girildiğini duyurmak, Bid'at değildir. Yeni Ay'a, Hilale girildiğinde yapılan dua, Muharrem Ay'ına girildiğinde de yapılabilir ve ayrıca yeni yıl olması da hatırlatılıp temenni dileklerinde bulunulabilir. Bid'at Fetto'nun Hıyanet İşleriyle organize olarak i Kutlu doğum diye mevlid uydurup bunu 20 Nisana sabitleyerek ibadet niyetiyle her sene düzenli olarak kutlama organizasyonu peydahlamasıdır.

F Çevrimdışı

Firaticen

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşim bir konuda itiraz ediyorsan delil sunacaksın; aksine delil gönderene 'bana şimdi hadis gönderme' demeyeceksin. Gönderdiğim linkte ; peygamber (sene veya aya girince dua etti) diye yollamadım, hadis zayıf olsa da "dua" meşrudur diyor. Ayrıca mevkuf hadis (sahabe sözü) de olsa mûteberdir, ve "duanın bir aslı vardır; Ay'ın ilk Hilali görüldüğünde bunu zikretmek sunnettir" buyurulmaktadır.

Neyse asıl konuya dönecek olursak;
Burada Yeni Ay'a - Hicri yıla girildiğini duyurmak, Bid'at değildir. Bid'at Fetto'nun Hıyanet İşleriyle organize olarak i Kutlu doğum diye mevlid uydurup bunu 20 Nisana sabitleyerek ibadet niyetiyle her sene düzenli olarak kutlama organizasyonu peydahlamasıdır.
Hicri yıla girmeyi kutlamaya bidat demedim yenilik insana iyi gelir ben duasına bidat dedim hatta ibni kesir bunu tefsirine almıştır dedim yani postla ilgili bişey yazmadım yazdığım konu duayla ilgili dediğim gibi gönderdiğiniz linkin son cümlesi duanın yeni aya girilirken yapılan bir dua olduğunu belirterek bitiriyor

Üst Ana Sayfa Alt