Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

2023 Sahurcular Konusu

مكنون Çevrimdışı

مكنون

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ana-Babanın İzni İle Cihâda Gidilmesi Babı

209-.......Bize Habîb ibnu Ebî Sabit tahdîs edip şöyle dedi: Ben

Ebû'l-Abbâs eş-Şâir'den işittim. O (şâir olduğu hâlde) hadîsinde itti-hâm edilmezdi. Dedi ki: Ben Abdullah ibn Umer(R)'den işittim, şöyle diyordu: Peygamber'e bir adam geldi de, O'ndan cihâda (gitmek hususunda) izin istedi. Peygamber (S):

— "Anan baban sağ mıdır?" diye sordu. O zât:

— Evet (sağdırlar), dedi. Peygamber:

— "O hâlde sen onların rızâsı yolunda çalış" buyurdu

Herkese hayırlı sahurlar

A Çevrimdışı

Akansu55

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
De ki: “Şayet babalarınız, çocuklarınız, kardeşleriniz, eşleriniz, aşiretiniz, elinize geçen mallar, zarara uğramasından korktuğunuz ticaret ve hoşunuza giden evler; size Allah’tan, Resûl’ünden ve O’nun yolunda cihaddan daha sevimli olursa, Allah’ın emri gelinceye kadar bekleyin. Allah, fasıklar topluluğunu hidayet etmez.”

(9/Tevbe, 24)

Hayırlı Sahurlar

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
مكنون Çevrimdışı

مكنون

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bâb: Ramazân Gecelerini Nafile İbâdetle Geçirmek Îmândandır
30-.......Bana Mâlik, İbn Şihâb'dan; o da Humeyd ibn Abdirrahmân(95)'dan; o da Ebû Hureyre(R)'den tahdîs etti ki, Rasûlullah (S) şöyle buyurmuştur:

"Her kim ramazânda îmânı sebebiyle ve ecrini yalnız Allah'tan umarak nafile ibâdetlerle uğraşırsa, kendisi lehine, geçmiş günâhları mağfiret olunur"

Herkese hayırlı sahurlar

Halid Ahmed Çevrimdışı

Halid Ahmed

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hz. Aişe (r.a.) anlatıyor:

“Bir gece Resülullah’ı secde hâlinde gördüm, şöyle dua ediyordu:

“Allahım! Gazabından rızana, cezalandırmandan affına, senden yine sana sığınırım. Seni gereği gibi övemem. Sen kendini övdüğün gibisin!”

(Müslim, Salât, 223)

Hayırlı sahurlar...

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
ez-Zuhrî'den (rahimehullah) rivâyetle, dedi ki:

"Ramazan ayındaki bir tesbihat, diğer vakitlerde çekilen bin tesbihattan daha efdaldir."

Fedâilu Ramadân, Li'bni Ebi'd-Dunyâ

Hayırlı sahurlar

Mubadil Çevrimdışı

Mubadil

t.me/hendekehli0
İslam-TR Üyesi
قال عمر بن عبد العزيز : أدركنا السلف وهم لا يرون العبادة في الصوم، ولا في الصلاة، ولكن في الكف عن أعراض الناس، فقائم الليل وصائم النهار إن لم يحفظ لسانه أفْلَس يوم القيامة .

التمهيد (٤٤٣/١٧)

Ömer bin Abdulaziz dedi ki:

Biz selefe yetiştik, onlar ibadeti oruç tutmak ve namaz kılmaktan ziyade insanların ırzına dil uzatmamak olarak görüyorlardı.

Geceleri kıyam eden ve gündüzleri oruç tutan kimse, dilini muhafaza etmezse kıyamet günü iflas eder.

et-Temhîd (17/443)

A Çevrimdışı

Akansu55

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
...Kim de Allah’tan korkup sakınırsa (Allah,) ona bir çıkış yolu kılar. (65/Talak, 2)
Ve onu hiç ummadığı yerden rızıklandırır. Kim Allah’a tevekkül ederse O, kendisine yeter. Şüphesiz ki Allah, (dilediği) emrini yerine getirecek olandır. Muhakkak ki Allah, her şey için bir ölçü/zaman/vade tayin etmiştir. (65/Talak, 3)

Hayırlı Sahurlar...

Ahzab21 Çevrimdışı

Ahzab21

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ey Allahım! Ben kendime çok zulmettim, günahları ancak sen bağışlarsın. Mağfiretinle beni bağışla ve bana merhamet et. Şüphesiz sen çok bağışlayan ve çok merhamet edensin. - Tirmizî, De'avât, 96

Hayırlı sahurlar

Üst Ana Sayfa Alt