Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

2024 Sahurcular Konusu (Kitap Hediyeli)

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Mubadil Çevrimdışı

Mubadil

t.me/hendekehli0
İslam-TR Üyesi
Sabra en çok ihtiyaç duyulan ibadetler üç tanedir:

Namaz, Oruç, Cihad..

-Oruç (bu ayette) sabır olarak isimlendirilmiştir: "Sabır ve Namaz ile yardım isteyin" {Bakara 153}

-Namaz: "Ailene namazı emret; kendin de ona sabırla devam et" {Tâhâ 132}

-Cihad: "Ey iman edenler! Sabredin, kararlılıkta yarışın, düşmana karşı hazırlıklı olun" {Âli İmran 200}

•Abdülaziz et'Tarifî

Ahzab21 Çevrimdışı

Ahzab21

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ramazan’da amellerin en
büyüğü Kur’an okumak ve onu
müzakere etmektir. Kur’an’ın
büyüklüğünden dolayı Yüce Allah
bu ayda meleklerin en faziletlisi olan
Cibril’e, insanların en faziletlisi olan
Muhammed’le sallallahu aleyhi ve
sellem Kur’an’ı mudarase (karşılıklı
okumak) yapmayı emretmiştir.

Abdulaziz Et Tarifi

Hayırlı sahurlar 🌙

Vҽϲízҽ Çevrimdışı

Vҽϲízҽ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İslam, insanların pozitif ilimler alanındaki hiçbir kazançlarını ellerinden almayacak, tersine bu gelişmeyi güçlü bir şekilde ileri hedeflere doğru sürdürecektir.
----

Dinimizde bizi utandıracak, yüzümüzü kızartacak, bizi kendisini savunmak zorunda bırakacak hiçbir eksiklik, hiçbir utanılacak şey yoktur; insanlara şirin görünmek veya İslam'ı onlara hoş göstermek derdine düşmemizin gereği yok; İslam'ın hakikatini açıkça söylemek için kekelememize, tereddütlü davranmamıza neden olacak hiçbir öğe yoktur.

-Seyyid Kutub

Hayırlı sahurlar

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Bir ayet:

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla

"... Kâfirlerden başkası, Allah'ın rahmetinden ümidini kesmez."

(Yusuf, 12/87)

Bir söz:

"Umudunu kaybedenin kaybedecek başka hiçbir şeyi yoktur."

Hayırlı Sahurlar olsun...

Vҽϲízҽ Çevrimdışı

Vҽϲízҽ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Enes ve Abdullah ibni Mes’ud (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

Cennete en son giren kişi cehennemden çıkarken bazen yürür bazen düşer. Cehennemden kurtulduğu vakit döner ve şöyle der:

Beni senden kurtaran Allah’ın şanı ne yücedir. Allah, öncekilere ve sonrakilere yapmadığı ihsanı bana yapmıştır. Sonra ona bir ağaç gösterilir. Kul derki:

Ey Rabbim! Beni bu ağaca yaklaştır da gölgesinde gölgeleneyim ve suyundan da içeyim. Allah-u Teâlâ da:

Ey Ademoğlu! Bunu sana verirsem umulur ki, başka şeyler de istersin. Kul da şöyle der:

Hayır, Ey Rabbim! Başka bir şey istemeyeceğini vaad eder. Rabbi, kulunun sabırsızlığını mazur görür ve altında gölgelenmesi ve suyundan da içmesi için onu ağaca yaklaştırır. Sonra cennetin kapısının yanında ilkinden daha da güzel bir ağaç yükseltilir. Kul da şöyle der:

Ey Rabbim! Altında gölgelenmem ve suyundan da içebilmem için beni bu ağaca yaklaştır, Senden başka hiçbir şey istemiyorum. Allah-u Teâlâ da şöyle buyurur:

Ey Ademoğlu! Az önce başka hiçbir şey istemeyeceğine dair bana söz vermedin mi? Her halde bu ağaca seni yaklaştırsam başka şeyler de istersin!

Kul yine başka hiçbir şey istemeyeceğine dair Allah’a söz verir. Allah-u Teâlâ da kulun sabırsızlığını bilir ve mazur görür ve kulu ağaca yaklaştırır. Sonra cennetin kapısından ilk ikisinden daha da güzel olan başka bir ağaç gösterilir. Kul yine şöyle der:

Ey Rabbim! Altında gölgelenebilmem ve suyundan da içebilmem için beni bu ağaca yaklaştır, Senden başka hiçbir şey istemiyorum. Allah-u Teâlâ da yine şöyle buyurur:

Ey Ademoğlu! Az önce de başka hiçbir şey istemeyeceğini dair bana vaad etmedin mi? Kul da yine şöyle der:

Ey Rabbim! Bundan başka hiçbir şey istemeyeceğim. Rabbi de kulunun sabırsızlığını mazur görüp onu ağaca yaklaştırır. Kul ağaca yaklaştığı vakit cennet ahalisinin seslerini işitir ve şöyle der:

Ey Rabbim! Beni cennetine al. Allah-u Teâlâ da şöyle buyurur:

Ey Ademoğlu! Senin isteklerini ne durdurur? Sana dünya ve bir benzerini daha vermem seni hoşnut eder mi? Kul da şöyle der:

Ey Rabbim! Sen Alemlerin sahibi olduğun halde benimle alay mı ediyorsun?

Abdullah ibni Mes’ud (Radiyallahu Anh) bu hadisi rivayet ettikten sonra güldü. Sonra:

Benim neden güldüğümü sormayacak mısınız? dedi. Yanında bulunanlar da:

Neden gülüyorsun? dediler. Abdullah ibni Mes’ud (Radiyallahu Anh)’da şöyle dedi:

Çünkü, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’de gülmüştü. Sahabeler:

Neden gülüyorsun ya Rasulallah? diye sorduklarında ise, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’de şöyle buyurdu:

Allah Azze ve Celle’de gülmüştür.

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

Kulun bu sorusu üzerine Allah-u Teâlâ şöyle buyurmuştur:

Ben alay etmiyorum! Fakat dilediğimi yapmaya benim gücüm yeter!

Müslim 310/187

ALLAH'ın gülmesi kadar güzel bir şey yok 🌹

Herkese hayırlı sahurlar.

Sena Haydali Çevrimdışı

Sena Haydali

اللهم إني أسألك حسن الخاتمة.
Frm. Yöneticisi
أستغفر الله العظيم الذي لا إله إلا هو الحي القيوم وأتوب إليه

Tirmizî'nin rivayet ettiği hadiste Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem kim üç defa 'Estağfirullah el Azim ellezi la ilahe illa huvel hayyul kayyum ve etubu ileyh' derse onun tüm günahları bağışlanır.

Hasan Basrî رَحِمَہُ اللّہُ şöyle demiştir:

“Çokça istiğfâr edin. Çünkü size rahmetin ne zaman ineceğini bilemezsiniz.”

İbni Receb El Hanbeli (رَحِمَہُ اللّہُ) , Letâifu’l-Meârif, s. 232

Hayırlı Sahurlar

Vҽϲízҽ Çevrimdışı

Vҽϲízҽ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ömer İbnü’l-Hattâb radıyalluha anh’den rivayet edildiğine göre “Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’i şöyle buyururken dinledim” demiştir:

“Eğer siz ALLAH'a gereği gibi güvenseydiniz, (ALLAH), kuşları doyurduğu gibi sizi de rızıklandırırdı. Kuşlar sabahları kursakları boş olarak çıktıkları halde akşam dolu kursaklarla dönerler.”

(
Tirmizî Zühd 33. Ayrıca bk. İbni Mâce, Zühd 14)

Hayırlı sahurlar herkese.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
bir ara koysam mı diye düşündüm sonra dedim ki kendine gel o en büyük rakip jsjsjs

hayırlı sahurlar 🐣
Hey gidi hey bi zamanlar kitap kazanmiş bir insandim. O vakitler @eL_Muhacir abi sponsorluk yapardi ne oldu da iş bana döndü hiç anlamadim :D
Yollamak yerine acaba direk mi versen, kargoyla uğraşmazsın daha az masraflı : ))
Doĝru 🤪

Bu arada kitaplari da sectim gibi gibi.
Karar veremiyorum
Sponsor olmak cok zormuş vecizeeeeĝĝ

Hayirli sahurlar forumdaşlarım.
Rabbim dualarimizi kabul buyursun
Yolundan ayırmasın.