Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Haber Ab Israil'i Kınayamadı...

GuLYaRaSi Çevrimdışı

GuLYaRaSi

VuSLaTa HaSReT
Admin
AB, ''Lübnan'da aralarında çocukların da bulunduğu onlarca masum insanı öldüren ve Beyrut havaalanını bombalayan İsrail'in neden kınanamadığını'' açıklayamadı.

AB Komisyonunun günlük olağan basın toplantısında çok sayıda uluslararası gazeteci, Dış İlişkiler Sözcüsü Emma Udwin'e, İsrail askerlerini kaçırdığı için Filistinliler ve Hizbullah'ı kınamakta tereddüt etmeyen AB'nin, İsrail söz konusu olunca ''neden sadece sükunet çağrısı yapabildiğini ve kınama kelimesini hatırlayamadığını'' sordu.

Önce ''Lübnan'daki durumun uluslararası hukuku ilgilendirdiği'' ve ''kendisinin hukuk uzmanı olmadığı'' gerekçesini ileri süren Udwin, çocukların öldürüldüğü ve komşu ülkenin uluslararası havaalanının bombalandığı İsrail saldırılarının hatırlatılması üzerine, AB Dönem Başkanlığının bu konuda muhtemelen bu akşam bir açıklama yapacağını bildirdi.

SÖZCÜ ELLERİNİ İKİ YANA KALDIRMAK YETİNDİ

AB dışişleri bakanlarını buluşturan Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyinin de önümüzdeki hafta Brüksel'de yapacağı toplantıda konunun geniş çaplı ele alınacağını ve AB politikasının şekilleneceğini belirten Udwin, ''Önceden bir yargıda bulunmak istemiyorum'' dedi.

Çok sayıda gazetecinin ısrarla ''AB'nin İsrail'i neden kınayamadığını'' sorması üzerine basın toplantısını yöneten AB Komisyonu Başsözcü Yardımcısı Pia Ahrenkilde Hansen, ''kınama konusunda'' soru sorulmamasını isterken, Dış İlişkiler Sözcüsü Udwin, ellerini iki yana açarak yapabileceği bir şey olmadığını anlatmaya çalıştı.AA
 
Birtat Çevrimdışı

Birtat

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
bu konu ile ilgili, bir yeni haber de benden,
buyrun..ABD'den İsrail'i kınamaya veto
ABD, BM Güvenlik Konseyinde görüşülen ve İsrail'in Gazze saldırılarının kınanmasını öngören karar tasarısını veto etti.
14 Temmuz 2006

Güvenlik Konseyinde yapılan oylamada, 15 üyeden 10'unun, Katar tarafından sunulan tasarıya onay verdiği, 4'ünün çekimser kaldığı, tasarıya karşı çıkan tek ülke olan ABD'nin ise veto hakkını kullandığı belirtildi.

Amerikalı Büyükelçi John Bolton, iki İsrailli askerin Hizbullah tarafından kaçırılması ve bölgedeki diğer gelişmeler göz ardı edileceği gerekçesiyle tasarının kabul edilemez olduğunu söyledi. Bolton, Orta Doğu'daki sadece bir tarafın taleplerinin gündeme alındığını belirtti.

Tasarıda, güç kullanımının ölçüsünü kaçırmak ve Filistinli sivillerin hayatını tehlikeye atmakla suçlanan İsrail'den, Gazze'deki askerlerini çekmesi talep ediliyordu. Tasarıda Filistinli militanlara da kaçırılan İsrailli askeri serbest bırakmaları ve İsraillilere yönelik saldırılara son vermeleri çağrısında bulunuluyordu.

Güvenlik Konseyinin karar kabul etmesi için en az 9 üyenin lehte oy vermesi ve daimi 5 üyeden hiçbirinin veto hakkını kullanmaması gerekiyor. ABD, Arap Birliğinin desteğiyle, Katar tarafından sunulan tasarının kabul edilmemesi için yoğun bir kampanya yürüttü. İsrail, 19 yaşındaki İsrailli asker Gilad Şalit'in 25 Haziranda kaçırılmasının ardından Filistin topraklarında geniş kapsamlı operasyon başlatmıştı.

AA
 
Birtat Çevrimdışı

Birtat

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
müsadenizle, konu ile ilgili bir haber daha ekliim,

İsrail uçaklarına yakıt ABD'den
ABD Savunma Bakanlığı, ''bölgede barış ve güvenliğin korunmasında'' kullanılmak üzere İsrail'e jet yakıtı satılması için Kongre'den onay istedi.
15 Temmuz 2006

Kongre'ye iletilen gerekçede, ''JP-8 havacılık yakıtının, İsrail'in hava araçlarının operasyonel yeteneğini ayakta tutabilmesi için gerekli olduğu'' bildirildi. Yakıt talebinin İsrail'den geldiği kaydedildi, ancak İsrail yönetiminin, bu isteği ne zaman ilettiği açıklanmadı.

İsrail'in bu yakıtı, ''bölgede barış ve güvenliği korumakta kullanacağını bildirdiği'' ifade edildi. Bu isteğin, İsrail'in Lübnan'daki hedeflere yoğun hava bombardımanının sürdüğü bir dönemde gündeme getirilmesi dikkati çekti.

AA
 

Benzer konular

Üst Ana Sayfa Alt