Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Abdullah Bin Abdurrahman Eşşanqıti Işid Iftiralarına Cevap(elqaide Baqıye)

E Çevrimdışı

ezmeray

كفى بالموت واعظا
İslam-TR Üyesi
İşid'in Taliban'ın Tevhidin yayılmasına Önem vermediği ile ilgili ithamına makalesinde cevap veriyor,bizde bu makaleden küçük bir Alıntı buraya koyuyoruz.Elbeyan dergisi faziletli şeyh Gulamullah Rahmeti ile Taliban üzerine bir röportaj yapar:ELBEYAN:bunlar sizin bizzat gözlemlediğiniz tecrübeler mi yoksa sadece duyduklarınız Şeyler mi?
GULAMULLAH :evet benim kendi tecrübelerim.Kabil de Şahid şamşirah isimli bir mezar vardı.anlamı,iki Kılıçlı kıralın meşhedi(şehid düşülen yer).bu Meşhed bilinen meşhur bir yerdi.bu kıral için düşmanlara karşı iki kılıçla savaştığı söyleniyordu.iki kılıcıda kırılınca öldürülüp şehid oldu ve orayadefnedildi.bu meşhedde bütün ibadet Çeşitleri yapılıyordu.ben kendim bunun içine girmiştim.onun taşlarına ve duvarlarına Şirk sözleri ve küfür şiarları yazılıydı.türbede peştunca Şunlar yazılıydı.(bize senden başka sığınılacak,korunulacak ve iltica edilecek yoktur).bu vakitte kabile geldim ve Şeyh Rabbani(Taliban öncesi hükümet) ile konuştum.ve bu konuşmada şeyh Semiullah da vardı.Şöyle dedim:siz islami bir hükümet ilan ettiniz ve buna İslam cumhuriyeti dediniz.lakin bu Şirk merkezlerini yok etmediniz.Rabbani Güldü ve şöyle dedi:ey şeyh sen otomatik bir Islami hükümet mi istiyorsun?sabretmen lazım.bende şöyle söyledim:en azından emri bilmaruf neyhi anilmünker komitesi Olmalı.bunlar Şirk üzere ölüyorlar.onları bu şirklerden engelliyecekler Olmalı.ve güldü,islami hükümet otomatik bir şekilde olmaz.
Lakin Taliban geldiğinde bunların hepsini yok ettiğini gördüm.bu türbelerden herşeyi çıkardılar.bunların kapılarını kapattılar,şer'i ziyaret dışında,Kabir ziyaretini engellediler.kabirlere kadın ziyaretini mutlak olarak yasakladılar.
Taliban zamanı Peşaver'de Taliban'ın Amerikan ajanları olduğu şaiaları yayıldığında gelmiştim.Afganistan'a gelmeden önce bende onlara bunu söylüyordum.ben onların Amerikan ve Pakistan ajanları olduklarını zannediyordum.ve ayrıca onların Hakkında Müşrik,kabirci,eşari,maturidilerden bir gurup oldukları söyleniyordu.bütün bunlar benim Afganistan a gelmemden önceydi.Afganistana geldiğimde beni bir korku sardı,bu kabircilerin!beni öldürmesinden korkuyordum.
Şahid şamşirah ın mezarına uğramayı niyet etmiştim ve ben Taliban'ın kabirci olduğuna inanıyordum.ve şöyle dedim:bu mezarda şirkiyattan neler arttı bir göreyim.buraya vardığımda kapısının kapalı OLDUĞUNU gördüm.benimle beraber dört tane sakallı ilim talebesi arkadaşlar vardı.kapıyı çaldım beyaz sakallı bir adam geldi,kapıyı açtı.lakin o üzgün ve kederli görünüyordu.
Kabire ayakkabılı girdim.bu yasak olan bir şeydi.lakin biz ayakkabılı umursamadan girdik.bu yaşlı bizi Taliban zannetti,ve sustu.girdiğimizde orada ne bir Şirk eşyaları,nede bir şirk levhaları göremedik.sadece bir levha vardı,ve şu hadis yazılıydı(sizi Kabir ziyaretinden nehy etmiştim dikkat edin kabirleri ancak ahireti Hatırlamak için ziyaret edin)diğer bir levhada şu yazılıydı(kim bu kabre, ondan tevessül,ondan şifa bekleme,ondan yardım istemek için gelirse cezası ölümdür.)aşırı mutlu oldum ve şöyle dedim:bu iş Vallahi önceden talep ettiğimiz şeydi.yaşlı Türbe bekçisiyle Konuşmak için çıktım.ve şöyle dedim:ziyaretçiler,tabelalar,adak sandıkları nerede?adam beni olan şeylere üzüldüğümü,kabirci biri zannetti, ve Şunları söyledi:Sus!eğer Taliban seni duyarsa seni öldürürler.onlar kafir vahhabiler!bütün bu şeyleri yasakladılar.buna çok sevindim ve o adama sonradan nasihatte bulundum.benim görüşümün Taliban'ın görüşünde olduğunu anladığında üzüldü,ve şöyle dedi:evet onlarda senin söylediğin şeylerin aynısını Söylüyorlar.
Kandahar'da da aynısı idi,orada Rasulullah a-Sallallahu aleyhi vesselam-nisbet edilen bir hırka vardı.onu Kırallardan Ahmed şah abdali adında bir kıral getirmişti.onu buharadan getirmiş ve oraya koymuştu.bu hırkaya ibadetin bütün Çeşitleri yapılıyordu.sözlü,ameli,bedeni,fiili,mali.bu hırka korunaklı bir sehpa üzerine konulmuş,altındada boş bir mekan vardı.insanlar altına iniyor,etrafını tavaf ediyorlar,onu sıvazlıyorlar,ondan bereket bekliyorlardı.taliban Kandahar'ı kontrolüne aldığında,bu hırkayı çıkardı,insanlara şunu söyledi:bu hırkanın Rasulullah'ın -Sallallahu aleyhi vesselam -olduğuna dair herhangi bir delil yok.buna ihtimal olsaydı biz onu korurduk.lakin sizin onu tavaf etmeniz,sıvazlamanız,ona doğru namaz kılmanız caiz Değildir.onu Yasakladı ve onu emin bir yerde korudu.
Onlarla karşılaştım,onları salih kişilerde gördüğüme göre Cömert bir kardeş buldum.Allah Şahid ben Taliban a beyat etmedim,onlarla çalışmadım,onlardan kimse bana orada gelmedi.lakin Hakkı söylüyorum,Müslüman ifrat ve tefrite kaçmadan Hakkı söylemelidir.

Üst Ana Sayfa Alt