Afganistan Islam Emirliği Komutanı Ile Röportaj 29.11.2011

MuhacirSelman Çevrimdışı

MuhacirSelman

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Afganistan İslam Emirliği komutanı ile röportaj

3454545.JPG
Afganistan İslam Emirliği Nuristan bölge sorumlusu Şeyh Muhammed Dost ile yapılan röportajı siz okuyucularımızın dikkatine sunuyoruz.
Röportajı yapan : VahdetHaberŞeyh Dost Muhammed kimdir?
Şeyh Dost Muhammed Afganistan İslam Emirliğine bağlı mücahidlerin Nuristan bölge sorumlusudur. Hacı Safer Muhammed’in oğlu olan Dost Muhammed, ilk öğrenimini bu bölgede yaptıktan sonra Pakistan’a giderek Şeriat fakültesinde eğitim almıştır. Mezun olduktan sonra öğretimle meşgul olmuş, Tefsir, Hadis ve İslam hukuku alanlarında sahip olduğu deneyimini öğrencilerine aktarmıştır. Sınırın her iki tarafında da saygın bir alim olarak tanınan şeyh cihad ve hukuk konularında bir dizi kitap kaleme almıştır. Şeyh ömrünün çoğunu dağlarda, mağaralarda lüksten uzak bir şekilde mücahidlerin eğitimine adamıştır. Sakalları beyazlamış, yaşı ilerlemiş olmasına rağmen, ruhu sanki 20’li yaşlarda gibi gençtir. Şeyh Afganistan İslam Emirliği’nin önderliği altında, mücahidlerin komutanı olarak Nuristan’da yaşamına, cihad ve ilmi faaliyetler ile devam etmektedir.


Şeyh Dost Muhammed (Al-Somood Dergisi)

SORU:
Efendim önelikle Nuristanın şuanki durumunu öğrenmek için bize imkan sağladığınız için teşekkür ederiz.
Nuristan'ın şuanki durumu hakkında genel bir bilgi verir misiniz?

CEVAP: Yüce Allah'a hamd ve senalar olsun. Allah'ın selamı Resülü'nün( sallahu aleyhi ve sellem) üzerine olsun.
Bizimle görüşmek için çektiğniiz sıkıntılardan dolayı sizlerden Allah razı olsun. Rabbimden sizi ödüllendirmesini taleb ediyorum.

Sorunuza gelecek olursak, Öncelikle Nuristan Afganistan'ın doğusunda bulunan merkez Paruna bağlı 7 bölgeden oluşan vilayettir. Nuristan Eyaleti 3 ana bölüme ayrılmıştır. Doğu, Merkez ve Batı Nuristan bölgeleri. Doğu Nuristan Barg-e Matal, Kamdeş illerini kapsar. Orta Nuristan Eyalesit başkenti Parun olmak üzere, Wanat ve Wama şehirlerinin olduğu kısımdır.Batı Nuristan'da ise Nur Karam, Dawab ve Mandol illeri bulunur. Nuristan eyaleti dağlık kayalık bir yapıya sahip olmakla birlikte birkaç tane ova bulunur.
Ekseriyetler bu dağlık bölge, ormanlar ve akarsularla bezenmiştir. Coğrafi konumu nedeniyle Mücahidlerin operasyonları ve gerilla takdikleri açısından son derece uygundur. Rus işgali sırasında işgalciler açısından en tehlikeli olan bölge şuanda da Amerika ve Müttefikleri açısından büyük zarar gördükleri bir bölgedir.

A18_6178017233_78542af7c4.jpg

SORU:
Bölgedeki şuanki durumun ayrıntıları nelerdir? Hangi alanlar Mücahidlerin denetimi ve kontrölü altınba bulunuyor. Nuristan'da işgalcilerin üsleri bulunuyor mu? Düşmanlar nereleri kontrol ediyorlar?

CEVAP:
Afganistan'ın diğer eyaletlerinde olduğu gibi Nuristanda da Amerikalılar Askeri üstler inşa ettiler. Hatta en korunaklılarından biri Kamdeş bölgesinin farklı alanlarında bulunuyordu. Yüce Allah'ın bir lutfu ve Mücahidlerim azim ve fedakarlıkları sayesinde Nuristan Eyaletinde Amerikan kuvvetleri varlığı büyük oranda temizlenmiş oldu. Şuanda Batı Nuristan'a yakın Laghman iline bağlı Kalaguş köyünün dışında üsleri kalmadı. Nuristan'ın geri kalanında esameleri okunmuyor. Mücahidler Allahın lütfu ve ihsanı ile, Kamdeş, Mandol ve Waygal bölgelerinde tam bir kontrole sahipler. Wama ve Barge-Matal illerine gelince bu bölgenin merkezinde Kukla hükümete bağlı güçler mevcut fakat bu bölgeden ayrılamıyorlar. Çünkü yaklaşın bir kilometre kadar ilerde Mücahidlerin üsleri bulunuyor.

Barun il merkezine gelecek olursak bölge tamamen mücahidler tarafından çevrili. Burada birkaç kilometrelik alan güvenlik şeridi ile çevrelenmiş bulunuyor. İlçe alanının geri kalanı ve yollar Mücahidlerin kontolü altında. Genel anlamda Amerikan güçleri sadece Laghman'ın Noorgaram bölgesinde mevcut. Parun, Wama ve Barge-Matal'da kuşatılan Kukla rejim güçleri malzemelerini sadece hava yoluyla alabiliyorlar. Yüce Allah'ın izniyle, Mücahidler onun yardımı ve Nusreti sayesinde başarılı olacak. Ve inşallah kuşatma altındaki diğer merkezleri fethedecekler. Ve Allah’ın izniyle Kuklalar teslim olmak yada helikopterlerle kaçmak zorunda kalacaklar.
SORU:
Eyaletin merkez i durumundaki Parun’dan bahsettiniz. Son zamanlarda Kukla hümet üzerinde büyük bir korku hakim. Şehirlerin Mücahidlerin eline geçmesinden endişe ediyorlar. Kapsamlı bir saldırı planınız var mı?

CEVAP:
Kesinlikle. Nuristan’daki Mücahidler planlarının son aşamasına ulaşmış durumdalar. Kamdeş ve Vanat’ta olduğu gibi plan düşmanı tamamen temizlemek üzerine hazırlanmıştır. Bu yıl operasyonlarımızı il merkezlerinde yoğunlaştırmayı hedefliyoruz. Eğer Cenab-ı Allah il merkezini fethetmeyi bize nasip ederse, bu Nuristan’ın bütünüyle kurtulduğu anlamına gelecektir. Geri kalan düşmanın direnci zayıf ve son derece aciz durumdalar. Merkeze giden tüm yollar tutulmuş, kapalı ve kontrolümüz altında bulunuyor. Allah’ın izniyle Mücahidler son saldırının başlangıcı olarak Düşmanın savunma merkezlerinden bazılarına saldırdı. Bu noktalardan üçü ele geçirildi ve Kabil’den malzeme ve destek getiren bir helikopteri düşürüldü. Fakat asıl son darbeyi daha indirmedik.

SORU:
Yüce Allah başarılı olmanızı diler ve eyaletinizde fethi müyesser kılarsa, gelecekteki planlarınız ne olacak?

CEVAP: Daha öncede belirttiğiniz gibi; Düşmanın bazı kuvvetleri kalmış bile olsa, biz kendi bölgemizi onların varlığından arındırmanın yollarını arayacağız. Bundan sonra Düşmanın varlığı sadece batıda Nur Karam bölgesi ile sınırlı olacak. Nuristan’ın geri kalanı için olduğu gibi orayıda düşmanın küfründen arındıracağız Allah’ın izniyle.

SORU: Nuristan’da geçmiş yıllarda Allahın izniyle büyük başarılara şahid olduk. 5’ten fazla Amerikan üssü yok edildi ve BargeMantal kurtadıldı. Son olarakta Wanat Vaygal bölgesi düşmandan temizlendi. Peki sizce Mücahidlerin bu zaferinin sırrı nedir?

CEVAP:
Biz zaferin Allah’ın yardımı ve lutfu ile elde edildiğine inanıyoruz. Merhametinin nişanesi olarak Silahsız mücahidlere bölgenin en güçlü Amerikan üstlerini yok etme fırsatı verdi. Bundan sonra biz Mücahidlerin ve Müslüman halkın fedakarlıklarını unutamayız. Çünkü Nuristan Halkı sadakatle ayakta durdu ve direndi, Mücahidlere yürütülen mücadelede sonuna kadar destek oldu. Mücahidlerle işbirliğinin en büyük kanıtı düşmanın ortadan kaldırılmış olmasıdır. Ve şuanda İl merkezindeki bazı batı uşakları dışında mücahidlere karşı çıkan kimse bulunmuyor. Bunun nedeni düşmanla müttefik olanların Celalabad ve Kabile doğru kaçmış olmalarıdır. Allah’a hamd olsun halkın geri kalanı Mücahidlerin safında yer alıyor.

SORU:
Nuristan bölgesi dağlık ve kayalık bir bölge. Dolayısıyla medyadan uzak kalıyor. Ne zaman bir çatışma meydana gelse onlar Mücahidlerin büyük kayıp verdiğini iddia edip haberleri çarpıtıyorlar. Bu iddiaların bazılarını onaylamak zor oluyor. Gerçektende düşmanın iddia ettiği gibi ağır kayıplar veriyor musunuz?

CEVAP: Bu tür yaygaralarda bulunmak yenilmiş olan düşmanın askerlerine moral vermek için son çırpınışlarıdır. Gerçekte ise Mücahidlerin kayıpları çok düşük. Çünkü mücahidler özellikle son birkaç yıldır, düşmanın saldırılarıyla başa çıkmak ve butür saldırıları önlenenin yollarını bulmak konusuda son derece deneyim sahibi oldular. Ayrıca önceden de belirttiğimiz gibi Nuristan arazisinin kendine özgü dağlık yapısı nedeniyle hava saldırılarının çok fazla etkisi olmuyor. Öyleki düşmanın hava akınları doğal faktörler nedeniyle etkisini kaybediyor. Düşmanın kara birlikleri ise çok az yada hiç yok. O halde Mücahidlerin cephesi nasıl yok olabilir? Son yıllarda Mücahidlerin büyük bir darbeye maruz kaldıklarına şahid olmadık. Fakat maalesef halkın yaşadığı köylere saldırılar oldu ve ve halk arasından kayıplar verdik.

SORU: Köylere ve evlere baskınlar, saldırılar olduğunu ve katliamlar yapıldığını belirttiniz. Bunlara örnek verebilir misiniz?

CEVAP:
Yıllar önce Amerikan işgal kuvvetleri Kamdeş köyünü bastı ve çoğu kadın ve çocuk 20 sivil katledildi. Ayrıca Kordiş köyünde Amerikalılar bir yolcu otobüsü bombalayarak 8 sivili öldürdü. Buna ek olarak , Barge-Matal’da bir köy bombalandı ve 40 kişi öldürüldü,Dawab ilçesine bağlı bir köyde ise 30 insanımız katledildi. İnanın bana, bu bölgede Amerika’nın işlediği iğrenç suçlar o kadar fazla ki birçok yekun tutmaktadır. Bütün bunlardan bahsetmek çok uzun bir zamanımızı alır. Ancak Allah’ın inayetiyle, düşman bize karadan saldıramıyor, bu nedenlede öfkesini gelişi güzel hava bombardımanları yaparak kusuyor. Ama dediğim gibi hava saldırılarının çok az etkisi vardır.

SORU: Nuristan eyaletinin birçok bölgesi kurtarıldıktan beri, sivil bölgelerde mülki idaresi yürütmekteki planınız ne oldu?

CEVAP:
Afganistan İslam Emirliği kurtarılmış bölgelerin yönetimi hususunda net talimatlar vermektedir. Sivil bir yönetim olmasına, yargı ve eğitim hizmetlerine, akademisyenlerden oluşan bir konseyin varlığına önem vermekteyiz. Kurtarılmış bölgelere İslam Emirliği tarafından atananlar direktifler doğrultusunda halka hizmet vermekle yükümlüler. Halk işlerinin yürütülmesi için onlara başvurur. Allaha ham-ü senalar olsun yetkililer ve halk arasında tam bir işbirliği mevcut.

SORU: Son olarak, Müslümanlara ve Mücahidlere mesajınız nedir?

CEVAP:
Müslümanlara ve Mücahidlere mesajım şudur ki, Allah’ın izniyle artık zaferin kıyısındayız ve zaferin meyvelerini hasat etme zamanı yaklaşıyor.
Bu hassas aşamada düşmanın komplolarına karşı uyanık olalım. Çünkü bu aşamada Düşman mücahidleri bölmek ve aralarına fitne düşürmeyi arzu ediyor. Hepimiz uyanık olalım! Cihadın son aşamasına kadar ciddi ve dikkatli bir şekilde yürüyelim.

MUHABİR: Sizinle tanışma fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederiz. Allah sizden razı olsun ve sizi zafere ulaştırsın.

ŞEYH: Bizde teşekkür ederiz, Allah sizlerden de razı olsun.

VAHDETHABER

Nuristanlı bir çocuk:
A45_1711.jpg


Kaynak : VahdetHaber
 
Geri
Üst