Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Aileden Gizlice Ferace Giymek Caiz mi?

fatman Çevrimdışı

fatman

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
esselamun aleykum ve rahmetullah ;

Ben henüz öğrenciyim, feraceyle okula gidiyorum. Çarşafı varz olarak görüyorum. Ailem evde yaşadiğim sürece Çarşafa girmeme izen vermiyecekler Ben gizli taksam, insha'Allah en kisa zamanda surekli takicagim. Gizlice takmanın hükmü nedir, çünkü cikartip, giyiyorum surekli .

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Ben henüz öğrenciyim, feraceyle okula gidiyorum. Çarşafı varz olarak görüyorum. Ailem evde yaşadiğim sürece Çarşafa girmeme izen vermiyecekler Ben gizli taksam, insha'Allah en kisa zamanda surekli takicagim. Gizlice takmanın hükmü nedir, çünkü cikartip, giyiyorum surekli .
Aleykum selam we rahmetullahi we berakatuhu;

Soru tam açık olmamış, çeşitli mânalara gelebilmekte. Bu sebeble olasılıklı cevab yazmaya çalışacağım :

Ferace giyiyorsun, çarşafı farz görüyorsun!

Ferace farz olan tesetturlerden değil midir?
Çarşaf kültür olarak Arab değil, faris (İran) kıyâfetidir.

Aileniz feraceye izin veriyor mu? İzin veriyorlarsa bol ferace tesettur olarak (benim tesettur anlayışıma göre) çarşaftan daha güzeldir. Çarşafın ince olması sebebiyle ruzgarlı havada vucuda yapıştığından hatları belli etme olumsuzluğu söz konusu olmaktadır.

Eğer normalde ferace giymenize aileniz izin veriyor da çarşafa izin vermiyorsa, dışarı çıkarken ferace yerine çarşaf giymenizde (tesettur açısından) bir sakınca yokur. Fakat aileniz, çarşafı tesettur açısından olumsuzluğundan dolayı uygun bulmadığından, feraceyi daha uygun görmesinden dolayı ise, ailenize (anne - baba - koca) itaat etmeniz ideal olandır. Aksi durumda bu durum uygulama sırasında çeşitli sorunlar da meydana getirecektir. Evinize misafir geldiğinde dışarda çarşafla görüştüğünüz yakınlarınız, evde ferace ile karşılarına çıkmak zorunda kalarak, hakkınızda tutarsız biri olduğunuz izlenimi verecektir.

Eğer feraceyi de ailenizden gizli giyiyorsanız, ve buluğ çağında iseniz, aileye (Hâlıka isyanda Mahlukata) itaat edilmez.

Kendi ailenizi ve neden çarşafı istemediklerini en iyi bilen siz olduğunuz için, kendinizin durumunu en iyi bilen olduğunuzdan kararı sizin.

İslama Göre TESETTUR

https://www.islam-tr.org/konu/islama-gore-tesettur.19487/

Üst Ana Sayfa Alt