Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Akıllı Telefonu Sadece Güneş Enerjisi Kullanarak Şarj Etmeyi Başardılar!

Melhame-i kübra Çevrimdışı

Melhame-i kübra

Erkek
İslam-TR Üyesi
akilli-telefonu-gunes-enerjisiyle-hicbir-seye-ihtiyac-duymadan-sarj-etmeyi-basardilar-1493321538.jpg

McGill Üniversitesi araştırmacıları sadece güneş enerjisini depolayabilen bir batarya kullanarak bir akıllı telefonu şarj etmeyi başardı.
Her geçen gün dünya genelinde doğal enerji kaynaklarına verilen önem artıyor ve başta dünya çapınca hizmet veren sunucu merkezleri olmak üzere birçok yoğun elektrik harcayan merkez güneş enerjisinden elektrik elde ederek hem daha çevre dostu bir enerji tüketimi yapmaya hem de daha maliyetsiz bir enerji kaynağı kullanmaya çalışıyor.

Elbette hal böyle olunca son tüketici tarafında da güneş enerjisinin kullanılabilmesi için çalışmalar yürütülüyor. Bu çalışmaların en önemlilerinden bir tanesi de Kanadalı McGill Üniversitesi tarafından yürütülen akıllı telefonu ihçbir ek aksesuara ihtiyaç duymadan güneş enerjisiyle şarj edebilme projesiydi. McGill Üniversitesi araştırmacıları geliştirdikleri bataryayla sadece güneş enerjisini kullanarak akıllı telefonu şarj etmeyi başardı.

Elbette bu proje başarıya ulaşsa da şu an için bu batarya çok düşük enerji sağlayabiliyor ve şimdilik güneş enerjisinden elde ettiği elektrik, bir akıllı telefonun çalışabilmesi için yeterli değil. Öte yandan bu denemeyle birlikte ilerleyen dönemlerde güneş enerjisiyle telefonlarımızın otomatik olarak şarj olabileceğine yönelik önemli bir deneme de gerçekleştirilmiş oldu.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
1Fecr kardesim bir sey sormak istiyorum
Telefonu sarj ederken
Her zaman değil ama bazen usb bellek sarj filan diyor bir simge çıkıyor yavas sarj olacak gibi kelam ediyor
O ne demek?

Melhame-i kübra

Erkek
İslam-TR Üyesi
1Fecr kardesim bir sey sormak istiyorum
Telefonu sarj ederken
Her zaman değil ama bazen usb bellek sarj filan diyor bir simge çıkıyor yavas sarj olacak gibi kelam ediyor
O ne demek?

ekran görüntüsü atabilir misin kardeşim

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
1Fecr kardesim,
Bak şu sekil

Soldaki simge ve altta usb yavas yavas sarj etme.

Yani bu telin kendi orijinal sarj aleti
Screenshot_2017-04-30-02-41-29-1.png
Screenshot_2017-04-30-02-41-02-1.png

Melhame-i kübra

Erkek
İslam-TR Üyesi
Alketa kardeşim telefonun kendi orjinal şarj aletini mi kullanıyorsun ?.LG g3 mü kullanıyorsun ?

Melhame-i kübra

Erkek
İslam-TR Üyesi
Evet lg g3
Ve evet kendi orijinal sarj aleti.
Yani takip çıkarıyorum ustuste sonra normal sarj edebiliyor.
Dikkat et LG-3 'e kolay virüs girer.

Ben sana çözümleri tek tek sıralıyım kardeşim.

1) ARIZALI KABLO

Uzun süredir kullandığın şarj kablosu size hissettirmeden ömrünü doldurmuş olabiliyor. Kablolar çantalarımızda ve cebimizde sıkça taşınan şeyler olduğu için kıvrılmaları, ezilmeleri, neme maruz kalmaları olası durumlar. Bu etkenler ilk başlarda problem olmasa da belli bir süre geçtikten sonra kablonuzun ömrünü yemeye başlıyorlar. Sonuçta sağlam görünen; fakat işlevini doğru yapmayan kablolar ortaya çıkabiliyor. Arızalı kablolar telefonunuzu yavaş şarj edebilecekleri gibi telefonunuzda kalıcı hasarlara da neden olabilirler. Bu nedenle telefonunuz yavaş şarj oluyorsa mümkünse aynı türde alternatif bir kabloyla tekrar şarj edip aynı problemin devam edip etmediğini denetleyin. Eğer problem devam etmiyorsa kablonuzu değiştirmenin vakti gelmiş demektir.

2) Bataryadan kaynaklı bir problem oluşmuş olabilir.

Eğer telefonunuz yavaş şarj oluyorsa ve kablonuzda herhangi bir problem yoksa bataryanızdan kaynaklanan bir probleme sahip olabilirsiniz.
Kimi zaman batarya üretim süreci sonunda ortaya çıkan bir kronik problemin farkına sonradan varılabiliyor. Bu nedenle satın almış olduğunuz telefonun bataryası aslında sorunlu bir parça olabiliyor. Bataryanızın bu tür bir kronik probleme sahip olup olmadığını öğrenmek için öncelikle bir araştırma yapmanızı öneriyorum. Böyle bir problem mevcutsa cihazınızı aldığınız yer ile iletişime geçerek cihazınızın bataryasının değiştirilmesini sağlayabilirsiniz.

3) Problem Şarj Adaptörünüzden Kaynaklanıyor Olabilir

Kablolarda olduğu gibi adaptörlerde de kullandığınız adaptörün arızalı olup olmadığını test etmek için alternatif bir adaptör kullanın. Problem devam etmiyorsa telefonunuzla uyumlu yeni bir orjinal adaptör almanız gerekir.

4) Telefonunuzdaki USB Yuvası Arızalanmış, Kirlenmiş veya Paslanmış Olabilir

upload_2017-4-30_11-59-20.png

Akıllı telefon USB yuvalarını zamanla yıpranabiliyor ve farklı şartlara maruz kalabiliyorlar. Sıcak, soğuk, nem, pas, toz, kir gibi etkenler telefonunuzu şarj ettiğiniz USB yuvasının çalışmasını engelleyebiliyorlar.

Eğer telefonunuzu cebinizde veya çantanızda taşıyorsanız düzenli aralıklarla telefonunuzun USB yuvasını temizleyin. Bu işi yaparken sıvı kullanmayın, yuva içerisindeki parçalara zarar vermeyin ve hassas bir şekilde işlemi gerçekleştirin.

Telefonunuzun şarj yuvasının içerisine bir madde girdiğinde ve içeriye baskı yaptığında içerideki pinlerin hasar alması muhtemel. Ayrıca nem ve cebinizdeki ter gibi şartlar zamanla bu yuvanın paslanmasına neden olabiliyor. Bu gibi durumlarda cihazınızı teknik servise yollamanız en doğru çözüm olacaktır.

Bu uygulamayı kürdan ile yapabilirsiniz.

5) Amper sorunu

LG akıllı telefonlarımız 1800 mA/dk gücü almalıdır. Bunu öğrenebilmek için aşağıdaki linke tıklayarak Ampere uygulamasını indirebilir ve kullanabilirsiniz.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.gombosdev.ampere&hl=tr

He biden unutmadan kardeşim,
•telefonun yüzde %1 şarj bitimini görmeden telefonu şarja takma.
ciddi zararlar veriyor ileride.
•Ayrıca telefonun şarj' da iken telefon ile meşgul olma , bu da zarar verir batarya'ya.
•Bir diğer husus ise , devam çıkarıp takman usb pin girişlerini zedelemiş olabilir.Bu aynı şekilde telefonda'da olabilir.

Ancak benim tahminimce senin şarj aletin ile ilgili bi durum.İstersen bide samsung şarj aletini dene.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bir sey sormak istiyorum.
Bu youtube dan link alip
Mp 3 çevirme sitesine kopi past yaptığımda
Zararli yazılım virüs filan diyordu hep.

Simdi benim tel de virüs var o zaman
Peki nasil temizlenir ?

playde avast var kullan temızle sonra kaldır

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yaptim
Ama bir sey cikmadi temiz dedi
Sonra kaldırdım programi.
Pc ve benzeri seylerle jarz ederseniz normalde yavas sarj eder cunku usb baglanti noktasi yeni pc ler haric 2 yada 3 hizinda normal jarz adaptorunun verdigi akimi alamadigi icin tel bu sekilde uyari verir.

Virus kismi dedigim gibi bu tarz programlarla yada pc ye baglayip antivirus programlari ile tarama yapmak faydali olur.

Melhame-i kübra

Erkek
İslam-TR Üyesi
Bir sey sormak istiyorum.
Bu youtube dan link alip
Mp 3 çevirme sitesine kopi past yaptığımda
Zararli yazılım virüs filan diyordu hep.

Simdi benim tel de virüs var o zaman
Peki nasil temizlenir ?

Yaptim
Ama bir sey cikmadi temiz dedi
Sonra kaldırdım programi.

Virüsü silemediysen,
Hard reset son çözüm kardeşim.

bu da sonuç getirmez ise,garantisi devam ediyorsa garantiye yollarsın.
garantisi bitmiş ise root atarsın.

sonra tekrar orjinal haline getirirsin.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Pc ve benzeri seylerle jarz ederseniz normalde yavas sarj eder cunku usb baglanti noktasi yeni pc ler haric 2 yada 3 hizinda normal jarz adaptorunun verdigi akimi alamadigi icin tel bu sekilde uyari verir.

Virus kismi dedigim gibi bu tarz programlarla yada pc ye baglayip antivirus programlari ile tarama yapmak faydali olur.

Yok abi
Direk prize takiyorum sarj aletini.
Yani teli aldığım zamanki orijinal sarj aleti.
.
Valla ben dediğini yaptim birsey cikmadi gerçi.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Virüsü silemediysen,
Hard reset son çözüm kardeşim.

bu da sonuç getirmez ise,garantisi devam ediyorsa garantiye yollarsın.
garantisi bitmiş ise root atarsın.

sonra tekrar orjinal haline getirirsin.

Valla virüs silindi mi silinmedi mi bilmiyorum ki.
Yani an olarak teli kullanma da bir problemim yok açıkçası.

Subatta garanti suresi bitmişti. Zaten o ara tel bozulmuştu son dakka garantiden faydalandim. Tek sorun tel geldikten sonra aşırı hassas olmasi.
Telde konusurken kulagimla kapatip baskasini ariyabiliyorum gibi.
En son telde konusurken Tivitira girip alinti yapıp tivit atıyordu kulak.

Videolara bakarim da
Root filan bilmem ben
tel kullanma kapasitem
Calinca ac konusma bitince kapat
Seviyem bu.

Teşekkürler bu arada ikinizede.

Üst Ana Sayfa Alt