Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Alacaklı Olduğumuz Kişiden Borcunu Düşerek Zekat Verilir mi?

Esad Çevrimdışı

Esad

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamu aleykum ve rahmetullah,

Bir kişi alacaklı olduğu kişiye borcunu kapatarak ya da borcunun belli bir kısmını zekat olarak bağışlayarak borcunu azaltabilir mi ?

Örneğin. A şahsının B şahsına 100.000tl borcu var.

B şahsının da 100.000tl olarak verdiği bu borcu üzerinden bir yıl geçmiş, bunun yüzde 2,5'u olan 2500tl yi A şahsının borcundan düşerek zekat vermiş olabilir mi ? yani B şahsı A ya gidip "bana olan 100bin tl borcunun 2.500tl sini sana zekat veriyorum bana artık 97.500 tl borcun kaldı" diyebilir mi ?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Esselamu aleykum ve rahmetullah,

Bir kişi alacaklı olduğu kişiye borcunu kapatarak ya da borcunun belli bir kısmını zekat olarak bağışlayarak borcunu azaltabilir mi ?

Örneğin. A şahsının B şahsına 100.000tl borcu var.

B şahsının da 100.000tl olarak verdiği bu borcu üzerinden bir yıl geçmiş, bunun yüzde 2,5'u olan 2500tl yi A şahsının borcundan düşerek zekat vermiş olabilir mi ? yani B şahsı A ya gidip "bana olan 100bin tl borcunun 2.500tl sini sana zekat veriyorum bana artık 97.500 tl borcun kaldı" diyebilir mi ?
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh kardeşim;

Alacaklı kişinin verdiği borç zekata tâalluk eden bir miktarda ve borçlu da zekat almaya uygun bir kimse olduğu halde borcunu da vakti geldiği halde ödemeye güç yetiremiyorsa, bu kişiye alacağımız miktardan vereceğimiz zekat mktarını düşürerek ödeme yolu aslen câiz bir usûl değildir.
Zekat vermede usûl temlik edinmedir, ıskat değil. Aynı şekilde ibada da değil. Bahsettiğiniz şekil iskat olup temlik olmadığından bu tarz zekat ödeme câiz değildir.
Zekat verecek veya zekatı alacak kişi zekatı eliyle teslim etmeli, zekatı alacak kişi de eliyle teslim almalıdır.

Zekatı verecek kişi, nakit olarak zekatını elden olarak fakire vereceğini, borçlu olan da zekatını aldıktan sonra borcundan düşülmesi için geri ödemesi câizidir.

Üst Ana Sayfa Alt