Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Allah Için Sevmenin Ve Buğzetmenin Faziletleri

E Çevrimdışı

ebumuhammed

Üye
İslam-TR Üyesi
ALLAH İÇİN SEVMENİN VE BUĞZETMENİN FAZİLETLERİ

Allah için birbirlerini sevenleri Allah Azze ve Celle de sever.

kudsi Hadiste Allah Teala buyuruyor ki; “Benim için birbirlerini sevenler, muhabbetimi hak ettiler.”
Ahmed(5/229) Hakim(4/169) Ubade Bin Samit r.a.’den sahihtir

Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem buyuruyor ki; “Kardeşini ziyaret için diğer bir diyara giden kimsenin yoluna Allah bir melek gönderir ve oraya geldiğinde; “Nereye gidiyorsun?” diye sorar. “Şu diyarda bulunan kardeşime gidiyorum” der. “Onda bir menfaatin mi var?” der. O da; “Hayır. Lakin ben onu Allah için sevmekteyim” der. Melek de ona der ki; “Ben Allah’ın sana gönderdiği bir elçiyim. Allah için sevmen sebebiyle Allah da seni sevmiştir.” Müslim(16/123-124) Ebu Hureyre r.a.’den

Allah için sevenler Rahman’ın arşının gölgesinden başka gölge olmayan günde arşın gölgesinde olacaklardır.

Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu ki; “Şüphesiz Allah kıyamet günü şöyle buyurur;
“Benim Celalim için birbirlerini sevenler nerede? Benim gölgemden başka gölge bulunmayan bu günde onları gölgemde bulunduracağım.” Müslim(16/123-Nevevi şerhi) Ebu Hureyre r.a.’den

Allah için birbirlerini sevenler kıyamet gününde nurdan minberler üzerindedir.

Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu ki; “Allah Azze ve Celle buyurdu ki; “Celalim için birbirlerini sevenlere peygamberlerin ve şehitlerin imreneceği nurdan minberler vardır.”
Tirmizi(2390) Ahmed(5/236-237); Cafer Bin Burkan – Hubeyb Bin Ebi Merzuk – Ata Bin Ebi Rabah – Ebu Muslim el Havlani – Muaz r.a. tarikiyle. İsnad sahihtir

Allah için birbirlerini sevenlere korku yoktur, onlar mahzun da olmazlar.

Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem buyuruyor ki; “Allah’ın kulları içinde öyle kullar vardır ki, peygamber olmadıkları halde peygamberler ve şehitler onlara gıpta ederler.” Denildi ki, “Onlar kimdir, onları sevmek isteriz.” Buyurdu ki;
“Onlar Allah’ın nuruyla, aralarında bir akrabalık veya soy bağı olmadığı halde birbirlerini sevenlerdir. Yüzleri nurdur ve nurdan minberler üzerindedirler. İnsanlar korktukları zaman onlara bir korku yoktur, insanlar mahzun olduğu zaman, onlar mahzun olmazlar.” Sonra şu ayeti okudu; “Açın gözünüzü! Allah'ın dostları üzerine ne korku vardır, ne de onlar mahzun olurlar.”(Yunus 62)”
Hasendir. İbni Hibban(2508-Mevarid) Ebu Hureyre r.a.’den. isnadı hasendir. Bu konuda Ömer ve İbni Ömer r.a. rivayetleri de vardır.

Allah için sevmek imanda halavete sebeptir.

Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu ki; “Kim imanın tadını bulmaktan mesrur olursa, bir kimseyi ancak Allah için sevsin.”
Hasendir. Ahmed(2/298) Hakim(1/3,4/168) Begavi Şerhussünne(13/52-53) Ebu Nuaym hilye(7/204) Tayalisi(2495

Allah için sevmek ve Allah için buğzetmek imanın kemalindendir.

Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu ki; “Kim Allah için sever, Allah için buğzeder, Allah için engellerse imanını kemale erdirmiştir.”
Sahih ligayrihi. Ebu Davud(4681); Yahya Bin el Haris – el Kasım – Ebu Umame r.a. merfuan tarikiyle. İsnadı hasendir

Allah için sevmek Cennet’e doğru bir yoldur.

Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu ki; “İman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe iman etmiş olamazsınız. Dikkat edin! Size, uyguladığınız takdirde birbirinizi seveceğiniz şeyi haber veriyorum; aranızda selamı yayınız.”
Müslim(2/35) Ebu Hureyre r.a.’den

MÜSLÜMAN KUL, KARDEŞİNİ ALLAH İÇİN SEVİNCE NELER YAPMALI?

Onun evine gitmek ve haber vermek.

Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu ki; “Biriniz arkadaşını sevdiği zaman, onun bulunduğu yere gitsin ve onu Allah Azze ve Celle için sevdiğini bildirsin.”
Sahih. İbnul Mübarek Zühd(712) İbni Vehb Cami(s.36); İbni Lehia – Yezid Bin Hubeyb – Ebu Salim el Ceyşani – Ebu Zerr r.a. tarikiyle. İsnadı sahihtir.

Begavi Şerhus Sünne(13/67)’de diyor ki; “Bunda şöyle bir mana vardır; kişi sevdiği kişiye, onu sevdiğini, irşad edecek bir nasihatten önce bildirirse, onu davet ettiği iyilik, içine yer eder ve sözünü kabul eder.”

Allah için sevgiyi devam ettirmeye çalışmak.

Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu ki; “Birbirini Allah Tebarek ve Teala için seven iki kişiden en faziletlisi, arkadaşına muhabbeti daha şiddetli olandır.”

Sahih. Buhari Edebul Müfred(544) İbni Hibban(2509) Hakim(4/171) Begavi Şerhus Sünne(13/52)

H Çevrimdışı

Hattab Amedi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Mikdam İbnu Madikerb (radıyallahu anh) anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: “Biriniz kardeşini (Allah için) seviyorsa ona sevdiğini söylesin.”
Ebu Davud, Edeb 122, (5124); Tirmizi, Zühd 54, (2393).
*** Hz. Enes radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm’ın yanında bir adam vardı. Derken oradan birisi geçti. (Aleyhissalatu vesselam’ın yanındaki):
“Ey Allah’ın Resulü! dedi, ben şu geçeni seviyorum.”
“Pekiyi kendisine haber verdin mi?” diye Aleyhissalatu vesselam sordu.
“Hayır!” deyince,
“Ona haber ver!” dedi. Adam kalkıp, gidene yetişti ve:
“Seni Allah için seviyorum!” dedi. Adam da:
“Kendisi adına beni sevdiğin Zât da seni sevsin!” diye mukabelede bulundu.”
Ebu Davud, Edeb 122, (5125).
*** Yezid İbnu Nu’ame ed-Dabi (radıyallahu anh) anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: “Bir kimse, bir başkasıyla kardeşleştiği zaman, ilk iş ismini, babasının ismini ve kimlerden olduğunu sorsun. Çünkü böyle yapmak, sevginin artmasına daha uygundur.”
Tirmizi, Zühd 54, (2394).
*** Hz. Ebu Hüreyre radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm’ın şöyle söylediğini işittim:
“Dostunu severken ölçülü sev, günün birinde düşmanın olabilir. Düşmanına da buğzunu ölçülü yap, günün birinde dostun olabilir.”
Tirmizi, Birr 60, (1998).
*** Yine Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: “Aziz ve Celil olan Allah Teala hazretleri Kıyamet günü şöyle diyecek: “Benim celalim adına sevişenler nerede? Gölgemden başka hiçbir gölgenin bulunmadığı şu günde onları gölgemde gölgelendireyim!”
Müslim, Birr 37, (2566); Muvatta, Şi’r 13, (2952).
*** Hz. Mu’az İbnu Cebel radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:
“Allah Teala hazretleri buyuruyor ki: “Benim celalim adına birbirlerini sevenler var ya! Onlar için nurdan öyle minberler vardır ki, peygamberler ve şehidler bile onlara gıbta ederler.”
Tirmizi, Zühd 53, (2391).
*** Ebu İdris el-Havlani, Mu’az İbnu Cebel radıyallahu anh’den naklediyor: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: “Allah Tebareke ve Teala Hazretleri şöyle hükmetti: “Benim rızam için birbirlerini sevenlere, benim için bir araya gelenler, benim içiin birbirlerini ziyaret edenlere ve benim için birbirlerine harcayanlara sevgim vacip olmuştur.”
Muvatta, Şi’r 16, (2, 953, 954).
*** Hz. Ebu Zerr (radıyallahu anh) anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: “Amellerin en faziletlisi Allah için sevmek, Allah için buğzetmektir.”
Ebu Davud, Sünnet 3, (4599).
*** Hz. Ömer (radıyallahu anh) anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:
“Allah’ın kulları arasında bir grup var ki, onlar ne peygamberlerdir ne şehidlerdir. Üstelik Kıyamet günü Allah indindeki makamlarının yüceliği sebebiyle peygamberler de, şehidler de onlara gıbta ederler.”
Orada bulunanlar sordu:
“Ey Allah’ın Resulü! Onlar kim, bize haber ver!”
“Onlar aralarında ne kan bağı ne de birbirlerine bağışladıkları bir mal olmadığı halde, Allah’ın ruhu (Kur’an) adına birbirlerini sevenlerdir. Allah’a yemin ederim, onların yüzleri mutlaka nurdur. Onlar bir nur üzeredirler. Halk korkarken, onlar korkmazlar. İnsanlar üzülürken, onlar üzülmezler.
Ve şu ayeti okudu: “Haberiniz olsun Allah’ın dostları var ya! Onlara ne korku var ne de onlar üzülecekler” (Yunus 62).
Ebu Davud, Büyü 78, (3527).

Üst Ana Sayfa Alt