Allah Tealanın Beraberliği...

Ebu Remle

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
BAZI AYETLERDE ALLAH TEALNIN İNSANLARLA, MÜMİNLERLE BARABERLİĞİNDNE BAHSEDİLİR. BU KONULARI NASIL ANLAMALIYIZ?

يَآأيها الَّذِينَ اَمَنُوا اسْتَعِينُوا بِالصَّبْرِ وَالصَّلوَةِ إن اللَّهَ مَعَ الصَّابِرِينَ


“Ey iman edenler! Sarsılmaz bir sabır ve namaza sarılarak Allah’tan yardım isteyin. Çünkü Allah muhakkak sabredenlerle beraberdir.” (2 Bakara 153)

Şeyh İbni Üseymin bu ayeti kerimeden kastedilen mana hakkında şöyle demiştir. Bu ayette bahsedilen özel bir beraberliktir. Allahın beraberliği iki kısma ayrılır;

1-Herkesi kapsayan şamil bir beraberlk.

Çünkü ayeti kerimede şöyle buyrulur; “Nerede olursanız olun, O, sizinle beraberdir.” (Hadid 4) “…Üç kişi gizlice konuşmaz ki, dördüncüleri O olmasın. Beş kişi gizlice konuşmaz ki altıncıları O olmasın. Bundan daha az, yahut daha çok da olsalar, nerede olurlarsa olsunlar, O mutlaka onlarla beraberdir.”(Mücadele 7) Bu ayetlerde bahsedilen genel beraberlik herkesi içine almaktadır, şamildir. Bütün mahlukat, yaratılmış olan her şey buna dahildir. Allahü teala bütün mahlukatla beraberdir, onların ne yaptığını bilir ve her şeylerini ihate eder. İhate etmesi ise, görmesi, duyması, bilmesi vs her şeyi içine alır.

2-Özel/has beraberlik

Bu beraberlik ise yardım etme ve desteklemeyi gerektiren bir beraberliktir. Bu herkes için gerekli olan bir beraberlik değildir sadece peygamberlere ve onlara en güzel şekilde tabii olanlara has bir beraberliktir. “Şüphesiz Allah, kendisine karşı gelmekten sakınanlar ve iyilik yapanlarla beraberdir.”(Nahl, 128) “Allah, sabredenlerle beraberdir.” (Bakara, 249) Bu ayetlerin dışında bu bahsetmiş olduğumuz özel/has beraberliğe delalet eden birçok ayetler vardır.

Fakat bu yukarıda saymış olduğumuz iki beraberlik çeşidi de asla Allahın her mekânda insanlarla beraber olduğuna delalet etmez. Allah semaların üstünde olan arşının üstünde olduğu halde insanlarla beraberdir. Buna engel olan hiçbir şey yoktur. Çünkü bir şey üstte olabilir ama aynı zamanda kişi ile beraberdir. Mesela Araplar şöyle derler; biz yürüdükçe ay da bizimle beraberdir. Oysa herkes bilmektedir ki, ay gökyüzündedir. Ayrıca şöyle derler; biz yürüdükçe Süheyl de-gökyüzünde bilinen bir yıldız- bizimle beraber. Hâlbuki Süheyl yıldızı gökyüzündedir. Öyleyse Allah arşının üstüne istiva etmiş bir şekilde, her şeyin üstünde ve bununla birlikte her şeyi ihata etmiş bir yaratıcı olarak kullarıyla beraber olamazmı? Sen ne kadar yalnız başına kalırsan kal, Allah seni ilmiyle, kudretiyle, saltanatıyla(işleri idare etme ve tönetme), işitmesiyle, görmesiyle vs sıfatlarıyla ihata etmiştir.

“Allah, sabredenlerle beraberdir.” (Bakara, 249) bu ayeti kerimede Allahın yardım ettiği, sabredene destekçi olduğu, sabrının Allahın sevdiği şekilde tamamlanması için te’yidde bulunduğu vurgulanır.
 

Şu an bu konuyu görüntüleyenler (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt