Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Allah'ın Sıfatları Nasıl Anlaşılmalı, Tevil mi Edilmeli?

leyligöz Çevrimdışı

leyligöz

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Allahın eli,yüzü,baldırın açılması,parmağı,beraber olması,inmesi,Arşın üzerine kurulması,Ademi kendi şeklinde yaratması,sevmesi,öfkelenmesi,sevinmesi,gülmesi,yüksekte olması,sureti,Ayağı,Avucu,gözü nasıl anlaşılmalı.Tevil mi edilmeli.

طالب بن عايد Çevrimdışı

طالب بن عايد

انا لله وانا اليه راجعون
Süper Moderatör
Eğer bu saydığın kelimeler Kur'an'da ve sahih hadislerde geçiyorsa(ki geçmeyen yok sanırım), "işittik ve itaat ettik" deyip iman etmeli, Allah'ı tüm eksik sıfatlardan tenzih etmeli ve hiçbir mahlukata benzetmemeli, üzerinde de düşüncelere sorulara dalmamalı.. Bu kadar kolay Allahu a'lem.

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
Tevhid yolunda Çevrimdışı

Tevhid yolunda

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben zamanında Allah subhanehu ve tealanın sıfatlarını maturidi ve cehmiyyeler gibi tevil ettim.
Sonra belamı buldum. Ayaklarım sürekli kaydı durdu. Selef ne demişse bundan sonra onların yoluna tabi olmaya karar verdim. Maturidi veya mutezilenin ne dediği bundan sonra umrumda değil.

İmam Ebu Hanif Çevrimdışı

İmam Ebu Hanif

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Maturidi Ve Eşariler Ehli Sünnettir ama Maturidler ve Eşariler de Allah Azze ve Celle nin Tekvin Sıfatı Sorun olmuştur yani bu iki mezhebin görüşüne göre Allah'ın Sıfatlarının Haşa Sayısı belli değil Haşa Allah'ı Tüm Noksanlıklardan Tenzih Ederim yani bu iki mezheb bile bilmiyor Allah'ın kaç tane sıfatı var hatta imam rabbani Bu sıfatılar ne zatının aslidir ne de gayrısı yani başkasıdır diye bir mentin geçer

İmam Ebu Hanif Çevrimdışı

İmam Ebu Hanif

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ben zamanında Allah subhanehu ve tealanın sıfatlarını maturidi ve cehmiyyeler gibi tevil ettim.
Sonra belamı buldum. Ayaklarım sürekli kaydı durdu. Selef ne demişse bundan sonra onların yoluna tabi olmaya karar verdim. Maturidi veya mutezilenin ne dediği bundan sonra umrumda değil.
Benle iletişime geç o zaman :)))

Üst Ana Sayfa Alt