Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Altın Takmak Kadınlarada Haramdır!!!

Kalbim bu konuda Mumain oldu İnşaallah.

• Evet, Altın kadına haramdır!

Kullanılan: 1 8.3%
  • Hayır, Altın kadına helaldir!

Kullanılan: 11 91.7%
  • Diğer

Kullanılan: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    12
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
E Çevrimdışı

Ebu Ubeyde bin Cerrah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hocam herkes -Bildiğinin alimi, bilmediğinin cahilidir-. Ben bir konuyu ince eler sık dokur -naslardan, salih imamalarımızın görüşüne kadar her görüşe imkanım olduğunca bakarım-. Hem bir imamın -Allâme-i Cihan- gibi görmek hoş değil. Zira İmam Ebû Hanife rahimehullah'ın "Hadis, sahih olduğu zaman benim mezhebim o hadistir." dediği, İmam Mâlik rahinehullah'ın "Ben, bir beşerim, hata da edebilirimi isâbet de..." dediği kayıt edilmiştir. Lütfen sonucunda kimsenin yararına hiç bir şey olmayacak bir tartışmaya girmeyelim. Selametle.
Akhi seyh Albaniye yakin bir cok suud ulemasi bile seyhin bu konuda hata ettigini kabul ediyor. Inseallah ictihadindan dolayi ecir almistir seyh. Bu konuda su linkte daha detayli bilgi var (ingilizce):

http://islamqa.info/en/11886

A Çevrimdışı

Abdullah Yusuf

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Hocam herkes -Bildiğinin alimi, bilmediğinin cahilidir-. Ben bir konuyu ince eler sık dokur -naslardan, salih imamalarımızın görüşüne kadar her görüşe imkanım olduğunca bakarım-. Hem bir imamın -Allâme-i Cihan- gibi görmek hoş değil. Zira İmam Ebû Hanife rahimehullah'ın "Hadis, sahih olduğu zaman benim mezhebim o hadistir." dediği, İmam Mâlik rahinehullah'ın "Ben, bir beşerim, hata da edebilirimi isâbet de..." dediği kayıt edilmiştir. Lütfen sonucunda kimsenin yararına hiç bir şey olmayacak bir tartışmaya girmeyelim. Selametle.

Şeyh elbani bu görüşte olabilir ama ümmetin çoğunluğunun görüşü bizi bağlar ayrıca konu başlığını düzgün at Haram mı de bari bizim işimiz vaktimizden fazla komple yazını mı okuyalım her birey bunu yapmak zorunda mı Bu bir uyarıdır

metin öztürk Çevrimdışı

metin öztürk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

akhi konuyla alakası yok demezsen sana bir sorum var
Zira İmam Ebû Hanife rahimehullah'ın "Hadis, sahih olduğu zaman benim mezhebim o hadistir." dediği<<< bu sözüne kaynak getirebilirmisin?
neden önemli dersen açıklıyayım
direk müctehid edasıyla ''kadınlara altın takmak haramdır'' diyerek konu açıyorsun
bu sözün elbette şahsi fikrin değildir . kendince sözüne kaynak bulmuşsundur
benim soruma vereceğin cevap kaynaklarını sorgulamanı gerektirebilir.

E Çevrimdışı

Ebu Ubeyde bin Cerrah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
akhi konuyla alakası yok demezsen sana bir sorum var
Zira İmam Ebû Hanife rahimehullah'ın "Hadis, sahih olduğu zaman benim mezhebim o hadistir." dediği<<< bu sözüne kaynak getirebilirmisin?
neden önemli dersen açıklıyayım
direk müctehid edasıyla ''kadınlara altın takmak haramdır'' diyerek konu açıyorsun
bu sözün elbette şahsi fikrin değildir . kendince sözüne kaynak bulmuşsundur
benim soruma vereceğin cevap kaynaklarını sorgulamanı gerektirebilir.
Akhi seyh albaninin "peygamberimizin (sav) namaz kilma sekli" diye bir kitabi var onun girisinde mesheplerle ilgili bir bolum var orda geciyor bu nakil.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Talha kardesim, haramsa eger bunu esin, kizin, annene yasaklarsin, ümmetin genelinin caiz dedigi bir konuda direk harama isaret etmeyen korkutma ile alakali delilleri getirip, meseleyi oldu bittiye getirmen, bu konuda bagnaz oldugunuzu gösterir.

Dönem dönem islam tarihinde buna benzer mevzular olmustur ve olacaktirda, misalen tatil yapmak haram degildir, ama yarin bir gün bir alim cikar, ümmetin genelinin aclikdan kedi,köpek ve birbirini yedigi bir döneme denk gelir, müslümanlar 1 kuru ekmek 1 damla suya muhtac kalir, sonra getirir senin o yukarda aktardigin durumlari yazar ve derki ümmetin zengin kadinlari ...................................

Bu konuda hadis aciktir,

Ali b. ebi talib (r.anh)den rivayete göre, şöyle demiştir:
"Rasulullah (s.a.v.) sol eline ipekli bir kumaş, sağ eline de altın aldı, sonra bu ikisini kaldırarak : "Bu iki şey ummetimin kadınlarına helal olup, erkeklerine haramdır" buyurdu.
(Nesai; Ziyne : 84; Ebu Davud, Libas: 14; Tirmîzî, Libâs 1; İbn Mace; Giyecekler Kitabı, 3595)

Bugün mesala suriyede yasayan bir kadinin kendine süs adina altinlar alip biriktirmesi sizin aktardiginiz bablar altina girebilir tabi bunu da sen ben degil, o yörenin alimleri ittifakla yapar.

Zaten suan lüks oldu, yaptiklarimizi ve yapacaklarimizi biraktik, yapmadiklarimizin ve asla yapamayacaklarimizin pesine düser olduk. En basit örnek bir dönem akim idi, calgili, dim disli ve hatta defli olsa her türlü seyi dinlemek haramdir, hem de dilden ve kalpden bir iman ile ve ittifak ile herkes haram diyordu.

Bir gün bir ortamda Allahu alem 15-20 eskiden yetismis tevhidi koca koca sakalli yine bu konu üzerine konusuyorlardi, sözü kestim 1 dakika dedim tek tek isim saydim, sen sen sen sen var mi icinizden asla ve asla bu calgisiz nesid, ilahi vs zimpirtisini dinlemeyen?

1 kisi dahi olsa cikip ben dinlemiyorum demedi.

O zaman ne konusuyorsunuz dedim...

Bu konu genel korkutmaya benzetmekteyim, günümüzde müslümanlar öldürülsün, katledilsin ve bir cok beldede aclikdan susuzlukdan vefat etsin, bizlerin dolu midelerine bisey demiyorum, hani o icinde yasamayacagimiz, icinde oturupda kirletemeyecegimiz evler, arsalar, alip 2. kusak damadlarimiza biriktirdiklerimiz elbette bunlar bir gün gelecek hesabi sorulacak.

Bu konuyu uzatmaya gerek yok, gereksiz yere nefisler devreye giriyor ama konuyu acanin sunu kabullenmesi lazim ki, ümmetin genelinin görüs bildirdigi konuda tek görüsü sarf edip arkasina da hadis neyse mezhebim odur demek bir o kadar cahilliktir.

bak bu da bizim hadisimiz : ))

Ali b. ebi talib (r.anh)den rivayete göre, şöyle demiştir:
"Rasulullah (s.a.v.) sol eline ipekli bir kumaş, sağ eline de altın aldı, sonra bu ikisini kaldırarak : "Bu iki şey ummetimin kadınlarına helal olup, erkeklerine haramdır" buyurdu.
(Nesai; Ziyne : 84; Ebu Davud, Libas: 14; Tirmîzî, Libâs 1; İbn Mace; Giyecekler Kitabı, 3595)
bakalim mezhebci taasubculardanmisin yoksa 4 mezhebin metodundanmisin?

Ayrica bu kendini selefe nispet edip mezhepleri elestirenler isin aslinda kendileri taasubun icine batmislar ancak gören nerede....

Konu kiltlenmistir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt