Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Amca Kızıyla Evlenilir mi?

K Çevrimdışı

kadirtuna

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
amca kızı dayı kızı hala kızı yani, yakın akrabanın çocuklarıyla evlenmek harammıdır. kuran ve sünbnet ışıgında cevablarmısınız ?.

ruveyda Çevrimdışı

ruveyda

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
4.23 "Size, şu kadınlarla evlenmek haram kılınmıştır: Analarınız, kızlarınız, kız kardeşleriniz, halalarınız, teyzeleriniz, erkek kardeş kızları, kız kardeş kızları, sizi emziren süt anneleriniz, süt kız kardeşleriniz, karılarınızın anneleri, kendileriyle birleştiğiniz hanımlarınızdan doğmuş olup evlerinizde oturan üvey kızlarınız -eğer anneleriyle birleşmemişseniz o takdirde sizin için bir günah yoktur- ve sulbünüzden gelen oğullarınızın karıları. İki kız kardeşi birlikte almanız da haram kılınmıştır. Eskide kalanlar müstesna. ALLAH çok affedici, çok merhametlidir."

NİSA 23

" GERÇİ KURANI KERİM HARAM OLAN EVLİLİKLERİ TASRİH ETMİŞ,BUNUN DIŞINDA KALAN AKRABALARLA EVLENMELERE RUHSAT VERMİŞ İSEDE.....HADİSİ ŞERİFLERDE AKRABA EVLİLİKLERİNDE BAZI MAHSUR LAR OLACAĞI DİLE GETİRİLMİŞTİR.BU RİVAYETLERİN BİRİNDE :YAKIN AKRABAYLA EVLENMEYİN ,ZİRA ÇOCUK ZAYIF OLUR."DENİLMEKTEDİR.BİR DİĞER RİVAYETTE "KENDİ KAVMİNDEN EVLENEN EVİNDE OTLAYAN GİBİDİR".BUYRULARAK KERAHAT İFADE EDİLMİŞTİR.BU MEVZUYLA İLGİLİ OLARAK HZ ÖMERİN ALİ SAİBE HİTABEN:ZAYIFLADINIZ ,(NESLİNİZİN KUVVETLENMESİ İÇİN )YABANCILARLA EVLENİN "ŞEKLİNDEKİ TAVSİYESİDE SIKÇA RASTLANMAKTADIR.

ŞU NOKTAYI DA KAYDETMEDEN GEÇMEYELİM :AKRABA İLE EVLENMEMEYİ TAVSİYE (YUKARIDAKİ HADİSLER)EDEN RİVAYETLER ZAYIFTIR.İBNİ HACER AKRABAYLA EVLENME YASAĞININ SÜNNETTEN ÇOK TECRÜBEYE DAYANDIĞINI SÖYLER DEMEKKİ AKRABA EVLİLİKLERİ ,DİNİ AÇIDAN ZİYADE TIBBİ VE SIHHİ AÇIDAN MAHZURLU GÖRÜLMEKTEDİR.
(KAYNAK: PROF.DR.İBRAHİM CANAN RESULALLAHA GÖRE AİLEDE VE OKULDA ÇOCUK TERBİYESİ)

K Çevrimdışı

kadirtuna

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
ruveyda. ' Alıntı:
BİRİNCİSİ KARDEŞ RİVAYETLER ZATEN ZAYIF BUNUN İÇİN HADİSLERİN KAYNAKLARINI BELİRTMEDİM .İKİNCİSİ İBRAHİM CANAN ,KÜTİBİ SİTTE HADİS KÜLLİYATININ YAZARIDIR.İBNU DEYBE NİN TEYSİRÜL VÜSUL İLA CAMİİL USUL ADLI ESERİNİ, KÜTİBİ SİTTE OLARAK TERCÜME ETMİŞTİR.ÜÇÜNCÜSÜ KARDEŞİM TABİKİ CAİZ AKRABA EVLİLİĞİ ÇÜNKÜ YÜCE ALLAH İZİN VERMİŞ BUNA CAİZ DEĞİL DEMEK TEN ALLAHA SIĞINIRIM.DÖRDÜNCÜSÜ KARDEŞİM,BUNLARI HEPSİNİ AKTARMAMIIN SEBEBİ BU KONUDA ARAŞTIRMALARIN HEPSİNİ ORTAYA DÖKMEK VE DETAYLI BİLGİ SAHİBİ OLMAK İÇİN
İNSANIN BİLGİLİ OLMASI ZARAR DEĞİL AKSİNE YARARLIDIR...........SELAMETLE

allah razı olsun ruveyda beni aydınlattıgın icin kusurabakmayın tesekur etmekte gec kaldım cok guzel acıklamışsınız yazdıgın ayet acık ve net bana allahın ayeti yetti

Üst Ana Sayfa Alt