Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Müslüman Bir Bayan, Kafir Baba veya Amca Yanında Tesettürsüz Olabilir mi?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
SORU :
Esselamu Aleykum, Hayırlı bayramlar..
Bi soru sormak istiyorum. Bu konuyu araştırdım ama hâla tam olarak çözemedim. Sorum bu: kafir bi baba, amca , abi vs. Yanında başörtüsüz olmamda bi sakınca var mı?

Nur 31. Ayette bu kişilerin görmesinde sakınca yok diyor. Ama başka sitelerde bunun yanlış olduğu vs diyor. Bu konuda bilginiz varsa deliliyle beraber yazar mısınız?
**
Nur 31. Ayetteki mahremler, sadece müslüman olanlar için mi geçerli?


İhtilaflı bir mesele olmakla birlikte Âlimlerin ekseriyetine (çoğunluğuna) göre, musuman bir hanımefendi / gelin; musluman olmayan kadınların yanında bile başını açması uygun görülmemiştir. Bu sebeble de musluman bir gelinin musluman olmayan kayınbaba / kayınata / kayınpederin yanında tesettursuz bulunabilmesinin haram olduğuna fetva vermişlerdir. Aynı şekilde murted / kâfir olan amca, dayı gibi yakın akrabalar da yabancı erkek hükmündedir. Fakat baba böyle değildir.

"Nuh seslendi: Rabb'im, dedi, oğlum benim ailemdendir. Senin sözün elbette haktır ve sen hakimlerin hakimisin!" - (Allah): "Ey Nuh, dedi, O senin ailenden değildir. O(nun yaptığı), yaramaz iştir. Bilmediğin bir şeyi benden isteme. Sana cahillerden olmamanı öğütlerim!" (Hud 45 - 46)

Kan yakınlığının, her ne kadar Allah erleriyle yakınları arasında kaynaştırıcı bir unsur olsa da, bunlar salih kimseler ve mûminler olmadıkça hiç bir şey ifade etmediğini belirtmekledir.
Kişinin değeri ve kurtuluşu ancak Allah'ın rıdasına göre hareket etmededir. Fesada uğraması ise bizatihi çalışmalarında Allah'ın cezasını haketmektir. Nuh'un karısı ve İbrahim'in babasının durumu da böyledir. Tevbe sûresinde yakın akrabaları da olsa Peygamber (s.a.v.) ve mûminlerin muşriklere istiğfar etmeleri yasaklanmıştır:
Akraba bile olsalar, cehennemin balkı oldukları belli olduktan sonra (Allah'a) ortak koşanlar için bağışlanma dilemek; ne Peygamber'in ne de inananların yapacağı bir iş değildir.
İbrahim'in babasına dua etmesi, sadece ona yaptığı bir vaatten ötürü idi. Fakat onun bir Allah düşmanı olduğu kendisine belli olunca ondan uzak durdu. "Gerçekten İbrahim, çok içli ve yumuşak huylu idi" (Tevhe, 113-114).

"Buyurdu ki: Ey Nûh! O senin ailenden değildir." (Hud 45)

Cumhur der ki: O senin dinine mensub kimselerden ve aranızda velayet (dostluk, yardımlaşma, dayanışma) bağı bulunan kimselerden değildir, demektir. Bu da, din bağının hüküm itibariyle neseb bağının hükmünden daha öncelikli ve güçlü olduğunun delilidir.
Akide / din bağı, Neseb - soy bağından öncelikli ve önemli olursa, nikâh bağıyla meydana gelen akrabalık bağından daha da öncelikli ve önemlidir. Nitekim, evladın veya babanın kâfir olması durumunda birbirlerine vâris dâhi olamazlar.

Peygamberimiz (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: "Müslüman kafire ve kafir de müslümana varis olamaz."
(Buhârî, Ferâiz 26; Muslim, Ferâiz 1 (1614); Ebu Dâvud, Ferâiz 10 (2909); Tirmizî, Ferâiz 15 (2107); Nesâî (el-Kubrâ), Ferâiz, 4/80, 81, 82; İbn Mâce, Ferâiz 6 (2729); Ahmed b. Hanbel, 5/201, 202, 203, 209;
(Kadı Ebu Şuca , Ğayet'ul-İhtisar ve Şerhi , Ravza Yayınları: 386)İlgili Konu:

Musluman Gelinin, Kâfir Kayınbabasıyla İlişkileri Nasıl Olmalı?


Kafir Evlat-Ana/Baba, Musluman Evlat-Ana/Babaya Mirasçı Olur mu?

"Muşrik Kadın, Erkek Gibidir" Sözü Ve Kafir Kızkardeşin Yanında Tesettursuz Olunur mu?
 
Üst Ana Sayfa Alt