Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Arabaya Çarpıp Kaçmak Kul Hakkına Girer mi?

S Çevrimdışı

sadobaba

Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum Yanlışlıkla arabanın kapağını açtığımda başkasının arabasını çok hafif bir derecede çizdim ama bunu isteyerek yapmadım kul hakkına girermiyim .Eğer kul hakkına girdiysem şimdi ne yapabilirim arabanın sahibini de bilmiyorum ve bulamam da.ne yapcam şimdi.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Selamun Aleykum
Yanlışlıkla arabanın kapağını açtığımda başkasının arabasını çok hafif bir derecede çizdim ama bunu isteyerek yapmadım kul hakkına girermiyim .
Eğer kul hakkına girdiysem şimdi ne yapabilirim arabanın sahibini de bilmiyorum ve bulamam da.ne yapcam şimdi
.
Âleykum selam we rahmetullah;

Yanlışlıkla - hata ile de olsa malına zarar verdiğiniz şahsın masrafını üstlenmeniz veya helaleşmeniz gerekirdi. Sahibinin arabasını park edib gitmesi veya fark etmemesi sebebiyle verdiğiniz zararı söylemeden veya telefonunuzu bırakmadan gitmeniz şeytanın fikridir. Kendisine ulaşma durumunuzun ihtimali görükmeyen bu tür alacaklılara karşı bundan sonra bir daha buna benzer durumlarla yüz yüze gelmemek şartıyla bulup vermek imkânı olduğu takdirde tekrar vermeyi kabullenerek onları, sevabı sahiblerine olmak üzere fakirlere verir. Ayrıca tevbe eder ve hem kendisi hem de o hakların sahibleri için Allah'tan mağfiret diler.
Kâdıhan fetvalarında denir ki: "Üzerinde hakkı olan birisi vefat etmiş ve mirasçısı da bulunmamış olsa üzerinde hak olan, onun hakkı kadar bir meblağı tasadduk eder ki, Allah katında emanet olarak saklansın ve Kıyâmet gününde de üzerinde hakkı olanlara verilsin."

Üst Ana Sayfa Alt