Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Arafe , Bayram Günü Mezar Ziyareti Sünnete Var mıdır?

عبيد Çevrimdışı

عبيد

إذا لم تخلص فلا تتعب
Selamün aleyküm
Hocam burda arefe günü ve bayram günü, bayram namazından sonra mezarlığa gidiliyor. Bu sünnete var mıdır, bu ameli yapmak caiz midir?
 
Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullah;
Sunnette arafe veya bayram günü kâbir ziyâreti yapılmasına dâir bir nas yoktur. Kâbir ziyareti için özel bir gün tâyin edilmemiştir. Toplumumuzda arafe günü veya bayram günü kâbir ziyaretinde bulunmak gelenek halini almıştır. Arafe günü kâbir ziyareti yapılması câizdir. Fakat bayram telaşı içerisinde bulunanların kâbir ziyaretinde bulunmaları, kâbir ziyaretinde bulunmanın asli maksadını, fehmini ve şuurunu yerine getiremeyecekleri de bir gerçektir. Sadece o günkü ziyareti yerine getirmek maksadı hasıl olacaktır.
Bayram günü kâbir ziyâreti ise dirilerin bayramı ve yakın eş dost ile bayramlaşılması sünnettir. Böyle bir vakitte dirileri bırakıp her zaman gidilebilecek olan kabirlere gitmek uygun değil, hatta bid'attir. Kâbir ziyâretlerini bayramdan önceki veya sonraki günlere ayarlamak, hem sünnet, hem de eş dost akraba hakkını gözetip ilgilenmek, bayramlaşmak, bir arada olmak için zarûridir. Hele ki Kurban bayramında kurban alma, kesme gibi asli meşguliyetler var iken...

Arefe_Mezar_ziyareti_02.jpg
 
Üst Ana Sayfa Alt