Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Asrı Saadet Önderleri

ikraislam Çevrimdışı

ikraislam

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Asrı Saadet Önderleri
Yüce Allah sahâbeyi, hiç kimsenin kendilerine erişmesine im­kan bulunmayan bir meziyet ile mümtaz kılmıştır. Onlar, İslâm’daki ilk ve en faziletli cemaattir. Çünkü onlar hem zaman hem de fazilet itibariyle öne geçmiş, Allah’ın Nebisi’ni görmüş, Kur’an’ın ona nüzûlüne tanık olmuşlardır. Allah onlarla İslâm’ı aziz, küfrü de zelil kılmıştır. Onlar Rasûl’ü desteklemiş, canlarını or­taya koyarak onu korumuş, ona gereken şekilde saygı göster­miş ve yardımcı olmuşlardır. Sahâbenin büyüklerinden İbni Mes’ud (Radıyallahu Anh) bu hususta şunları söylemektedir: “Yüce Allah kulların kalplerine baktı; Muhammed’i seçti ve onu risaletiyle Nebi (Peygamber) olarak gönderdi. Sonra kulların kalplerine bir daha baktı ve onun için birtakım sahâbîler (arkadaş­lar) seçti. Onları dininin yardımcıları ve Nebisi’nin destek­leyicileri kıldı...”

İndirmek İçin Aşağıdaki Linklerden Birini Tıklayınız.

https://www.islam-tr.org/ikraislam/muhtelif/asrisaadetornekleri.rar

http:///dosyalar.ikraislam.biz/beka/asrisaadetornekleri.rar


Kitabı Temin Etmek İsterseniz

BEKA YAYINLARI
Çatalçeşme Sok. Üretmen Han No: 18
Cağaloğlu – İstanbul
0212 512 51 66
0212 512 45 43
0212 512 51 66

:yale
 
S Çevrimdışı

Süfyan

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Mahmut Akar ' Alıntı:
ikraislam kardeş.

Bir kişinin ResulAllah'ı(sav) görmesi,vs. onu faziletli mi kılar?
Giriş cümlesinin delili nedir?
Muaviye-Ebu sufyan gibiler de sahabe değiller miydi?
Genellemelere ne derece doğrudur?
Kardeş ALLAH rasulü (s.a.v) Efendimizin Dizinin dibinde sohbetinde bulunan bir müslüman tabi ki diğer müslümandan faziletli olur..Diğer müslümanlardan hayırlı olur..Ashabın fazileti konusunda şöyle bir hadis de vardır:

İmran İbnu Huseyn radıyallahu anhüma anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"İnsanların en hayırlıları benim asrımda yaşayanlardır. Sonra bunları takip edenlerdir, sonra da bunları takip edenlerdir. İmran radıyallahu anh der ki: "Kendi asrını zikrettikten sonra iki asır mı, üç asır mı zikretti bilemiyorum." bu sonuncuları takiben öyle insanlar gelir ki kendilerinden şahidlik istenmediği halde şahidlikte bulunurlar, onlar ihanet içindedirler, itimad olunmazlar. Nezirlerde (adak) bulunurlar, yerine getirmezler. Aralarında şişmanlık zuhûr eder." Bir rivayette şu ziyade var: "Yemin taleb edilmeden yemin ederler."


Buhari, Şehadat 9, Fezailu'l-Ashab 1, Rikak 7, Eyman 27; Müslim, Fezailu's-Sahabe, 214, (2535); Tirmizi, Fiten 45, (2222), Şehadat 4, (2303); Ebu Davud, Sünnet 10, (4657); Nesai, Eyman 29, (7, 17, 18).

İmam-ı Rabbani (rh.a) ninde bu konuda şöyle bir sözü vardır: Taabi nin en üstünü Veysel Karani (rh.a),Efendimizin (s.a.v) yanında olmadığı için, yanında olanlardan [Eshab-ı kiramdan] en aşağıdakinin derecesine yükselemedi. Bunun için de, onun dağ kadar altın sadaka vermesi, bir avuç arpa sadakalarının sevabı gibi olamadı. Hiç bir şeref,Efendimiz (s.a.v) in sohbet şerefi gibi olamaz!

İbn-i Hacer (rh.a) de şöyle der:
Eshab-ı kiramın hepsini adil, salih, evliya, âlim, müctehid bilmek her Müslümana lazımdır. Kur'an-ı kerimde, (Allah onlardan razı, onlar da Allah’tan razıdır) buyuruluyor. Onlardan birini kötülemek, bu âyete inanmamak olur(Sevaik-ul Muhrika)

Kardeşim Muaviye (r.a) olsun veya başka Bir sahabe olsun Ehli Sünnet Uleması,Sahabe hakkında kötü konuşmayı ve düşünmeyi hoş görmemiş bu konuda bir çok eserler yazmışlardır..Hem Ashab-ı Kiramın hepsi müctehid makamında idi,Efendimize Gelen Vahiy lerin nuruyla coşuyorlardı onun duasını almışlardı,Hepsi ictihadı ile amel ediyordu..Onlar bir menfaat için değil Kur an Ve Sünnet adına yaşıyorlardı ve bu nedenle hiçbir müslümana onlar hakkında ileri geri konuşmak yakışmaz.Kesin olarak bilinmeyen konularda hele sahabe gibi bir konuda bizim gibilerin fikir yürütmesi umarım yanlış olur..Yanlız şu insanlar diğerlerinden hayırlı değildir ki:Onlar Efendimizin sohbetinde bulunupta bunun kıymetini idrak edemeyip,yalancı peygamber Müseylemenin ordusunda AShaba Karşı savaşanlar..Yani bunlar sahabeyken sonradan Mürted oldular..ALLAH c.c ayaklarımızı doğru yolunda sabit kılsın inş.
 

Benzer konular

Üst Ana Sayfa Alt