Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Aşure Günü 10 Muharrem Duası

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
S Çevrimdışı

sahraahmet

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Er-Ravzu'l-Fâık kitabında şu kıssa anlatılır:
Bir vakit Basra'da servet sahibi bir adam vardı. Her senenin âşûra gününde müslüman kardeşlerini evine toplar, sabaha kadar Kur'ân okuyarak okutarak geceyi ihya ederler, nerde fakîr ve yoksul, kimsesiz varsa buldurur, hepsine tasaddukda bulunur, dul ve yetimlere ikramda bulunur, elinden gelen hayrı fazlasıyla yapardı. Evinin bitişiğinde bir komşusu bulunuyordu ve komşusunun hem anası, hem de kızı senelerden beri yürüyemez vaziyette idiler. Kız, babasına sordu:
-Babacığım bu gün nedir? Komşumuz herkesi evine toplayıp bu geceyi Kur'ân ve zikirle ihya ediyor? Babası:
-Yavrucuğum, bu gün âşûra günüdür, Allah katında bu günün hürmeti büyüktür, ayrıca çok da faziletleri vardır, dedi.
Sonra uykuya vardılar. Fakat kız çocuğunun gözüne uyku girmiyordu.Sanki nefesi kesilmiş bir halde huşû' ve haşyet ile Kur'ân'ı ve zikrullah'ı dinliyordu. Kur'ân'ın hatim duâsını yapdıkları vakit, yüzünü semâya doğru çevirdi ve Allah'a niyâz ederek:
-Ey Mevlâm! Bu gecenin senin indindeki hürmeti hakkı için, senin rızânı kazanmak için bu gece Kur'ân'ını okumak için uyumamış kulların hürmeti için beni şu hâlimden kurtar, kalbimin kırıklığını sar! dedi. Daha sözünü bitirmemişdi, o anda afiyet bularak bütün ağrı ve sancılarından kurtularak kalkıp doğruldu. Sabahleyin bu hâli görünce şaşıp kalan babası:
-Kızım bu nasıl oldu? diye sordu. O da;
-Babacığım, bu gün ile Allah'a tevessül ettim. O da ânında bana sıhhatimi ihsan etti, dedi.

Bu gün okunacak dualar şunlardır.
70 defa : “Hasbünallahü veni’mel vekil ni’ğmel Mevla veni’ğmennasir.”

7 defa : “Bismillahirrahmanirrahim.Subahnellahi milel mizani ve müntahal ilmi ve meblegarrıza ve zinetelarşi la melcae vela menca minellahi illa ileyhi subhanellahi adede şef’i velvitri ve adede kelimatillahittaammeti külliha eselükesselamete bi rahmetike ya Erhamerrahimin. Vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim. Vehüve hasbi ni’ğmel vekil ve ni’ğmennasir. Ve sallallahu ala seyidine muhammedin Hayri halkıhi ve ala alihi ve eshabihil ecmain. Amin. Ya Muin.

Kaynak : M.S.Ramazanoğlu "Dualar ve zikirler" kitabı

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
E Çevrimdışı

ebucuheyman

Üyeliği İptal Edildi
Banned
delili nedir kim söylemiş kim onaylamış yardımcı olacak varsa bilelim..

S Çevrimdışı

sahraahmet

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum. Değerli arkadaşlar benim elimde yıllar önce aldığım MAHMUD SAMİ RAMAZANOĞLU na ait dualar ve zikirler adlı eserden alıntı yaparak buraya aktardım. kitabın sonunda geçmiş yıllara ait kaynak adları var ancak ben daha iyi araştırılır diye yakın zamanda yaşamış olan bu zatın eserini kaynak gösterdim. fakat sizler peşin hükümlü olarak "yukarıdaki kaynak pek sarmadı " lafzıyla konuyu sulandırmaya çalışmayın. Böyle bir insan yaşamış araştırın nasıl yaşamış ve kimmiş eserini inceleyin sonra "Rabbim muhakkak size sardırır." Allah emanet olun.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
aleykumselam kardeş

senden sadece kaynak istedik,söylediğin zatı tanımıyoruz kaynak olarak onu belirtmişsin

o zat hangi hadise dayanarak bunu söylüyor,onu öğrenmek istedik

çokmu zor ?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Böyle bir dua diye Rasulullah (s.a.v.) in söylediği bir şey yoktur. Bu rasulullah (s.a.v.)e iftiradır. Rasulullaha(s.a.v.) yapılan İftiranın da herkese yapılan iftiradan cezası büyük olur. (cehenneme oturacağı yere hazırlansın. Sahih hadis)
Bu kaynaksız rivayetlerin net ortamında sadece sufii sitelerinde olmasına zaten şaşmıyoruz

S Çevrimdışı

sahraahmet

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum. Değerli arkadaşlar dikkat ederseniz. Makalede olan menkıbe ve dualarda Hadis veya Ayet diye bir şey yazmıyor. Ancak Muharrem ayında ve onunda farklı bir durum söz konusu. Peygamberimiz S.a.v. her müslümanın bildiği gibi ramazan ayının haricinde bu aya ve güne önem vererek oruç tutulmasını buyurmuştur. (Sünen-i Ebu Davud Terceme ve Şerhi, 9/339-340.— sahihi Müslim 1163—Buhari savm 69 ……) daha sonraları Peygamberimiz S.a.v. in önem verdiği bir gün için Kur’anı Kerimde Allahın c.c bildirdiği ayetlere (Salih kullarla ve takva ile ilgili ayetler Bakara 25—Bakara 62—Nisa 124--Araf 196….gibi 40 tan fazla eyet.) nail olan bazı takva sahibi salih kulların ettiği dualardır bunlar. Kaldıki ; “Hasbünallahü veniğmel vekil” hem kur’anı kerimde geçer. (Al-i İmran, 173) Hemde Peygamberimiz S.a.v. de söylemiştir.Ayrıca İbrahim A.s. ateşe atıldığı zaman söylediği sözdür. İmanın ve tevhidin en üst noktasıdır. Bu mertebeye gelen kullar bunu daha iyi anlar. Tevekküldür.
El-Bedru's-Suğra denilen gazvede geçen bir konu. Abdullah ibni Abbastan rivayete göre : Peygamberimiz S.a.v.: “ Halk onlara: "Düşmanınız olan insanlar size karşı bir ordu topladılar, onlardan korkun" dediler. Bu, onların imanını artırdı da: "Allah bize yeter, o ne güzel vekildir" dediler" (Al-i İmran, 173) ayeti hakkında şu açıklamayı yaptı: "Bunu İbrahim (A.s) ateşe atıldığı esnada söyledi, keza aynı şeyi Hz. Peygamber (S.a.v), halk kendisine: "insanlar size karşı toplandılar" dediği zaman söyledi.” (Buhari Tefsir 3 sure 13 Hadis no 530) bakarsanız görürsünüz.
Niğmel mevla venimennasir ise; Ne güzel Mevla ne güzel yardımcıdır anlamındadır.
Gelelim diğer duaya : Anlamı:''Allah-u Teâlâ 'yı Mizan dolusunca, ilminin sonsuzluğunca, rızasına ulaşıncaya kadar ve Arş'ının tartısınca tesbih ederim Allah-u Teala'dan başkasına sığınılıp kaçılmaz, yine ancak O'na sığınılır! Allah-u Teala'yı çiftlerin ve teklerin sayısınca olan kelimelerinin tamamının sayısınca tesbih ederim! Ey acıyanların en merhametlisi! Senden rahmetinle (bütün belalardan) yüce ve büyük olan Allah'ın yardımı olmadan hiçbir günahtan dönüş ve hiçbir ibadete kuvvet olamaz .O Allah c.c Selamettir. O Allah c.c bana yeter! Ne güzel Vekil'dir! Ne güzel Mevla ve ne güzel yardımcıdır! Allah-u Teâlâ, mahlukatının en Hayırlısı olan Muhammed (S.a.v.) e ve Al-i ashabının tamamına salat ve selam eylesin!'' (Ebu el-Beka el ömeri'nin İbn-i ferhun'un''el-mesailül-melfuza''isimli eseri ve ayrıca Muhammed Ebu el Yüsr Abidin, el Evradü daime, sh: 92—Tecrid-i Sarih terc 6/288) demektir.
Bu duada ne şirk vardır nede küfr. Hal böyle olunca ve burada sadece iyi niyetle yazılıp İslam ehline hatırlatılan Rabbimin (bu günde kainatın yaratılmasında ve Adem a.s Nuha.a.s. Musa a.s.ın olayları ve daha bir sürü mucizeler ve olaylar gerçekleştirilmiştir.) ve Peygamberimizin S.a.v. önem verdiği bir ayda olmamız münasebetiyle günümüze kadar gelen aşure gününde tüm İslam aleminde bu gün diğer günlere nazaran daha faziletli diye okunan duaların ne mahsuru olabilir. Ayrıca abdulmuizfida kodlu şahsın dediği gibi bir iftira söz konusu değildir. Makaleyi okumadığına veriyorum. Çünkü ne menkıbe için nede dualar için Ayet veya Hadis denmemiştir. Yinede ben hepinize hakkımı helal ediyorum
Rabbim size yardımcı olsun. Benim için konu kapanmıştır.

ibnikayyim Çevrimdışı

ibnikayyim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kaynak : M.S.Ramazanoğlu "Dualar ve zikirler" kitabı.....bu bir kaynak değil akhi...eğer o böyle bir kitap yazdı ise kitaba delillerini yani kaynak koymak zorunda

ibnikayyim Çevrimdışı

ibnikayyim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
delilsiz olan herşey menkıbedir....değer verilmez zira biz delil ile amel ederiz...dini de Allahın rasuluünden öğreniriz..onun getirdiğini alır onun dışındakilere itibar etmeyiz...

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Sahraahmed; Aşura günü 10 Muharram duası diyor ve peşine de şu duaları yazıyorsan;
Bu gün okunacak dualar şunlardır.
70 defa : “Hasbünallahü veni’mel vekil ni’ğmel Mevla veni’ğmennasir.”

7 defa : “Bismillahirrahmanirrahim.Subahnellahi milel mizani ve müntahal ilmi ve meblegarrıza ve zinetelarşi la melcae vela menca minellahi illa ileyhi subhanellahi adede şef’i velvitri ve adede kelimatillahittaammeti külliha eselükesselamete bi rahmetike ya Erhamerrahimin. Vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim. Vehüve hasbi ni’ğmel vekil ve ni’ğmennasir. Ve sallallahu ala seyidine muhammedin Hayri halkıhi ve ala alihi ve eshabihil ecmain. Amin. Ya Muin.
Sonra da delil sorulması üzerine :
Kaynak : M.S.Ramazanoğlu "Dualar ve zikirler" kitabı
Değerli arkadaşlar benim elimde yıllar önce aldığım MAHMUD SAMİ RAMAZANOĞLU na ait dualar ve zikirler adlı eserden alıntı yaparak buraya aktardım. kitabın sonunda geçmiş yıllara ait kaynak adları var ancak ben daha iyi araştırılır diye yakın zamanda yaşamış olan bu zatın eserini kaynak gösterdim. fakat sizler peşin hükümlü olarak "yukarıdaki kaynak pek sarmadı " lafzıyla konuyu sulandırmaya çalışmayın. Böyle bir insan yaşamış araştırın nasıl yaşamış ve kimmiş eserini inceleyin sonra "Rabbim muhakkak size sardırır." Allah emanet olun.

yazıyorsun. En son, bu duaların Rasulullah (s.a.v.)'in ağzından çıkarak Muharram'in 10'unda falanca sayılarda okuyun diye bir Hadisi şerif olmadığını, ayet zaten olmadığını yazmamız üzerine bir üstteki mesajı yazıyor ve kendince sebeb buluyorsun.

حسبنا الله ونعم الوكيل، نعم المولى ونعم النصير

Hasbunallahu ve ni'mel vekil ni'mel Mevla ve ni'me'n nasîr
"Allahu Teala, bize yeter, O ne güzel vekildir. Ne güzel Mevla ve ne güzel yardımcıdır."

Ve diğer dua için verdiğiniz kaynak, kaynak değil! Saydığınız isimlerin Tasavvufçu olması da ayrı bir tebessüm)). Aşura günü okunacak diye Uydurma rivayetlere hadis deyince altından bir sufi'nin çıkması bizi şaşırtmamaktadır.
Bu söz kime aitse onun sözünü ve geçtiği hadisi şerifi yazman gerekirdi. Ayrıca bu duayı ne zaman nasıl okunacağını bildirmesi gerekirdi.

Kardeşim din tamamlanmıştır! Kendi kendine dine ilaveler ekleyenler gibi olmayın. Rasulullah (s.a.v) bu duayı zikretmemiştir.
Sahih hadis-i şeriflerdeki zikirler, dualar muslumana yetmeli ve radı olmalı. Yazdığın hadisin sonuna Kaynak olarak buhari, muslim , ibn mace vs vs. yazamayacağın tesbihatlerden uzak durunuz.
Rasulullah (s.a.v.) in Muharram ile ilgili dediği ayın 9-10-11 i hakkında oruç tutulması hadisidir.

Konu kapanmıştır,

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...