Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Babanin Cihaddan Men Etmesinin Hükmü

H Çevrimdışı

halitbinvelid

Üye
İslam-TR Üyesi
BABANIN CİHADDAN MEN ETMESİNİN HÜKMÜ

Soru: Ben Avrupa'da yaşayan bir gencim ve bir evin bir oğluyum. İki yıldan beridir cihada katılmayı çok istiyorum. Ancak babam bu niyetimi öğrenince beni eve hapsetti, mescide dahi gitmemi yasakladı. Özellikle şu günlerde de şiddetli bir şekilde dövmeye başladı. Öyle ki bir seferinde aşırı dayaktan dolayı hasteye kaldırıldım. Babam aslen mütedeyyin bir insan, Hamas hareketine mensup ve bir mescide de imamlık yapıyor. Bununla beraber beni şer'i ilimleri tahsil etmekten de engelliyor, Şeyhul İslam İbn-i Teymiye ve diğer alimlerin kitaplarını gördüğü zaman yırtıyor. Acaba benim böylesi bir durumda cihada çıkmam caiz midir? Anne ve babama karşı bu durumda nasıl davranmam gerekir?

Ebu Katade

Birinci olarak; Cevap: Sevgili kardeşim evvel emirde kafana şunu iyice yerleştirmen lazım. Her kim olursa olsun –ki anne baba da buna dahildir- insanlarla ilişkimiz -Allah'a isyanda herhangi bir kimseye itaat yoktur- temel kaidesi çevresindedir. İtaat ancak maruf üzere yapılan emirlerdedir. Bu kaide Rasulullah (s.a.v)'in iki hadisinin lafzından çıkan temel bir esastır.

İkinci olarak; bugün İslam ümmeti savunma cihadı yapmaktadır ve savunma cihadı da gücü olan herkesin üzerine bizzat muayyen olarak farzı ayndır. Anne ve babaların çocuklarını bu cihaddan engellemeleri kesinlikle söz konusu olamaz. Velev ki bir evin bir oğlu olsalar da… Cihaddan men etmek kesinlikle helal değildir. Kesinlikle böylesi bir durumda onlar Allah'a isyanı emrettikleri için kendilerine itaat edilmez.

Cumhur ulema savunma cihadında yani farzı ayın olan cihadda anne ve baba izninin olmayacağını ittifakla belirtmişlerdir. Bundan dolayı ne zaman cihada gitmeye, mücahidlere faydalı olmaya gücün yeterse ve cihada gitmek içinde bir yol bulabilirsen hemen Allah'ın bereketine koşman gerekir.

"Senin cihadın anne ve babana bakmandır" hadisine gelince bu savunma cihadı için değil bilakis saldırı cihadında yani farzı kifaye olan cihada geçerli olan bir şarttır. Nitekim hadisin açıklamasında Hafız İbn-i Hacer "Cumbur ulema, anne ve babanın ya da ikisinden bir tanesinin (men etmesi durumunda cihada çıkmak haramdır. Ancak bu Müslüman oldukları zaman böyledir. Zira anne ve babaya itaat etmek farzı ayın ancak cihada çıkmak farzı kifayedir. Ancak cihad farzı ayın olduğu zaman o ikisinin iznine gerek yoktur demişlerdir."

Üçüncü olarak; farz ayn olan ilimleri tahsil etmekte senin üzerine farzdır. Aynı şekilde mescidde cemaatle namaz kılmanda böyledir. Baban seni bunlardan men ettiği zamanda da onlara itaat etmemelisin. Bu görevleri yerine getirebilmek için babana açık bir şekilde muhalefet ettiğini göstermeksizin kurnazca davranarak bu görevleri yerine getirebilirsin.

Son olarak; sorundan anlaşıldığı üzere babanın sana bu şekilde davranmasının sebebi senin farklı bir menhec üzere hareket ettiğini görmesindendir. Durum böyle ise sen ecrini Allah'tan bekleyerek sabret kardeşim. Allah yolunda karşılaştığın sıkıntılara sabret ki zaten bu da Allah yolunda bir cihaddır. Müslüman hem dille hem de mızrakla Allah'ın dinine davet edendir. Sahabilerin davetin ilk yıllarında nice zorluklarla karşılaştıklarında takındıkları tutum senin için güzel bir örnek olsun. Sen anne ve babana karşı iyi davran. Onlara sözün en güzelini söyle ve kendilerine karşı lutufkâr ol. Onun seni bazı vaciplerden engellemesi senin onun haklarına tecavüz etmene sebep olmasın. Böylesi bir hataya düşmekten sakın. Allah seni ve aileni sevdiği ve razı olduğu şeylere hidayet etsin.

Tevhid ve Cihad Minberi Fetva Kurulu Üyesi: Ebu Velid el-Makdisi

Üst Ana Sayfa Alt