Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Haber Bagdat'ta Intihar Saldirisi:135 Ölü

D Çevrimdışı

duman46

Üye
İslam-TR Üyesi
Bağdat’ta bir pazar yerinde meydana gelen patlamada 135 kişi öldü, yüzlerce kişi de yaralandı.
BAĞDAT - Başkent Bağdat’ın merkezindeki saldırıda, bir intihar bombacısı içinde bulunduğu patlayıcı yüklü kamyonu, Şii Sadriya semtindeki bir pazar yerinde havaya uçtu.Yetkililer, saldırının, son iki ay içinde düzenlenen en kanlı eylem olduğunu ve gıda taşıyan aracı kullanan intihar bombacısının, saldırıyı, pazar yerinin kalabalık olduğu bir saatte düzenlediğini belirttiler.

MALİKİ SALDIRIYI KINADI
Irak Başbakanı Nuri El Maliki, saldırıyı kınayarak, saldırıdan, idam edilen devrik Irak lideri Saddam Hüseyin yandaşları ve aşırılık yanlısı Sünniler’in sorumlu olduğunu bildirdi. El Maliki, Irak’taki “kötülüğün kökünü kazıma vaadinde” de bulundu.

Bu arada, Iraklı terörle mücadele yetkilisi Cihad Caberi, saldırıda 1 tondan fazla patlayıcının kullanıldığının tahmin edildiğini açıkladı. Caberi, ölü ve yaralı sayısının artabileceğini, enkaz altında birçok cesedin bulunduğunu söyledi.urdu. Saldırıda, 135 kişi hayatını kaybetti, 300’den fazla kişi de yaralandıIrak hükümeti sözcüsü Ali el Dabbah ise Irak’ta saldırı düzenleyen teröristlerin yarısının Suriye’den geldiklerini öne sürdü. Dabbah, “düzenlenen saldırıların ve suç eylemlerinin yüzde 50’sinin Suriye’den gelen aşırı uçlardaki Arap Sünniler tarafından düzenlendiği konusunda güvence verebileceğini” dile getirdi.

Öte yandan, Birleşmiş Milletler’e göre, Bağdat’ta geçen yıl 16 bin 800’den fazla sivil öldü.
ABD: IRAK HALKININ YANINDAYIZ
Saldırının ardından, Beyaz Saray Sözcüsü Tony Snow yaptığı açıklamada, “Irak halkının yanındayız. Seçilmiş Irak yönetimine ve bu yönetime bağlı güvenlik güçlerine, bugünkü saldırının sorumlularının yargı önüne çıkarılması için yardım edeceğiz” dedi.

23 CESET BULUNDU
Dün sabah da Bağdat’ın güneyinde, park halindeki bir aracın infilak etmesi sonucu 1 kişi ölmüş, 8 kişi yaralanmıştı.Ayrıca, Irak güvenlik güçlerinin dün Bağdat civarında kimliği belirsiz 23 ceset daha bulduğu bildirildi. Polis, cesetlerin ülkedeki genel şiddet olaylarının kurbanları olduğunun sanıldığını açıkladı.

KERKÜK’TE HEDEF KÜRT PARTİ BİNALARI
Kuzey Irak’ın Kerkük kenti de seri patlamalarla sarsıldı. 8 patlamanın büyük bölümünde hedef, Kürt partilerin binalarıydı. 8 patlamadan 6’sı bomba yüklü araçlarla gerçekleştirildi.

8 kişinin öldüğü, yaklaşık 40 kişinin de yaralandığı saldırılarda Kürdistan Demokratik Partisi ile Kürdistan Yurtseverler Birliği Partisi’nin binaları hedef alındı.Ayrıca, bir kız okulu, bir benzin istasyonu ve bir çarşının yakınlarında da patlama oldu. Saldırılar sonrası Kerkük’e giriş-çıkışlar kapatıldı, araçların sokağa çıkması yasaklandı.

Esnaf da yeni saldırılar olabileceği endişesiyle kepenk kapattı. Musul’da da, direnişçilerle Irak polisi arasında yaşanan çatışmaların ardından kentte sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Öte yandan, Kerkük’teki saldırıları Irak’taki El Kaide örgütünün üstlendiği bildirildi.İKİ ABD ASKERİ DAHA ÖLDÜ
Irak’ın, Sünni direnişin yoğun olduğu El Anbar bölgesindeki çatışmalarda 2 ABD askeri yaşamını yitirdi.


ABD ordusundan yapılan açıklamada, batıdaki El Anbar bölgesindeki çatışmada yaralanan, çok uluslu güç kapsamında görevli askerlerin dün öldüğü belirtildi. Bu ölümlerle Şubat’ta yaşamını yitiren ABD askeri sayısı 10’a yükseldi.

Associated Press haber ajansına göre, savaşın başladığı Mart 2003’ten bu yana Irak’ta ölen ABD askerlerinin sayısı 3 bin 94 oldu
 
D Çevrimdışı

duman46

Üye
İslam-TR Üyesi
kardeşlerim kim bu savaşa dur diyecek bu kadar kan dökülmedigi yetmedi artık savaş istemiyoruz artık o masum çocukların ölmesini istemiyoruz yetrr bu zulüm yeter artık savaş bitsin barış saglansın her gün kan dökülüyor ırakta veya başka yerlerde bu savaşın sonu gelsin kimse ölmesin anneler acı çekmesin yeter artık yeter
 
Üst Ana Sayfa Alt