Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Bana Üç Şey Sevdirildi, Kadın, Güzel Koku ve Namaz", Hadisi Hasen Sahih midir?

bahakar Çevrimdışı

bahakar

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Daha önce konusu açılan "Bana Üç Şey Sevdirildi..." diye başlayan hadis ile ilgili verilen cevapta belki bazı kardeşler hadis yanlış anlamış olabilir (yani bu ve benzeri rivayetlerin hepsi uydurma sanabilir halbuki Nesai'de geçen lafzı Hasen-Sahihtir)... link burada https://www.islam-tr.org/hadis-soru...adin-guzel-koku-ve-namaz-hadisi-sahih-mi.html

hadisin abdülmuizz kardeşin verdiği metin ; ""Bana sizin dünyanızdan (üç şey) kadınlar ve güzel koku sevdirildi. Namaz gözümün nuru kılındı" (Aliyyu'l-Karî, Kubra; s.313; Aclunî, Keşfu'l Hafa; 2/287)" Allahu A'lem uydurmadır... denildiği gibi "ÜÇ ŞEY" lafzı bu durumu doğuruyor...

Ama İmam Nesai'nin rivayeti olan aşağıdaki lafzı ise "Albani'nin hükmüne göre HASEN-SAHİH'TİR" ... En doğrusunu bilen Allahtır...
-

أَخْبَرَنَا الْحُسَيْنُ بْنُ عِيسَى الْقُوْمَسِيُّ قَالَ: حَدَّثَنَا عَفَّانُ بْنُ مُسْلِمٍ قَالَ: حَدَّثَنَا سَلَّامٌ أَبُو الْمُنْذِرِ، عَنْ ثَابِتٍ، عَنْ أَنَسٍ قَالَ: قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: «حُبِّبَ إِلَيَّ مِنَ الدُّنْيَا النِّسَاءُ وَالطِّيبُ، وَجُعِلَ قُرَّةُ عَيْنِي فِي الصَّلَاةِ»
[حكم الألباني]
حسن
صحيح

Hz. Enes (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Bana, (dünyanızdan) koku ve kadın sevdirildi. Gözümün nuru ise namazda kılındı." [Nesâî, İşretu'n-Nisâ 1,(3939)

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Üst Ana Sayfa Alt