Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Banka Kullanmadan Uzak Mesafelere Ucuza Nakit Para Yollamak

SalihBeratt Çevrimdışı

SalihBeratt

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
السلام عليكم

Akhiler mektup zarfını alın içine göndermek istediğiniz parayı nakit olarak koyun. sonra da mektup gönderirmiş gibi adresi vs. yazın PTT'ye teslim edin.

Mektub zarfının arkası okuduğum kadarıyla şu tarzda olmalı (Özel görsellere gerek yok düz kağıtda olur, site bağlantısına da gerek yok):
mektup.jpg

Ocak ayı 2024 senesinde oluşturulduğunu tahmin ettiğim tarifede 20 grama kadar mektup için 29 TL, 50 grama kadar mektub için 38 TL alıyorlarmış. 20 gram yeter diye düşünüyorum inşaAllah

ücreti.png

Eğer mektubunuzun karşı kişiye ulaştığından emin olmak isterseniz bunun için mektubu kaydettirmeniz gerekiyor. (Mektub teslim edilince imza alıyorlar) Ücreti şöyle:

kayıtlı.png

Özel hizmetler için mektubu kayıtlamanız gerekiyor.
Mesela mektubda 2100 SAR (Suudi Arabistan Riyali) var. bu mektubun çalınmasına karşı sigorta da yapabiliyorsunuz ücreti de şöyle:

Sigorta.png

Bu konulan bedelin %0.3'üne göre işlem yapılması riba olur mu bilmiyorum ilim ehli bu meseleyi cevaplandırırsa çok güzel olur inşaAllah @Abdulmuizz Fida

gümüşü neye göre hesaplarlar bilmiyorum ama muhtemelen döviz hesablaması için TCMB'yi kullanırlar. (AFG yani Afgani olsaydı sitede Afgani üzerinden örnek verecektim. Taliban'daki kardeşlerime selam olsun)
1 Ekim 2024 saat: 10.00 için TCMB'nin altın fiyatlandırması şöyle:
altın.png

2100 SAR (30 Eylül 2024 tarihinde TCMB - Kurlar sitesinde satış fiyatı 9.1119 olarak belirlenmiş 1 SAR'ın bunu esas alarak 2100 SAR, 19149,9 TL civarı ediyor. TCMB'nin satış fiyatını mı esas alırlar alış fiyatını mı bilmiyorum. Ben satış fiyatını esas aldım. Yuvarlayıp 19150 TL yaptım )

SAR.png

Biraz ağır olur diye tahmin ediyorum. 50 gram mektup tarifesi üzerinden hesaplayacağım

38 TL (Mektub tarifesi) + 52 TL (Kayıt Parası) + 29 TL (Maktu Ücret) + (19.150 TL X 0.3 =) 57,45 TL = 176,45 TL

19.150 TL değerinde 2100 SAR göndermenin bedeli 176,45 TL oldu akhiler. Muhtemelen 176,45 TL'yi yuvarlayıp 176,50 TL isterler. Sigortasız 38 TL olur
Sigortasız ama kayıtlı mektup olsaydı da fiyatı 90 TL olurdu

-------

Eğer 200 lira göndermek isterseniz ve sigorta istemezseniz de fiyat şöyle olur:
Mektub bu sefer hafif. 20 gram üzerinden hesaplayacağım.

29 TL eder.

Eğer sigorta isterseniz
29 TL (Mektub tarifesi) + 52 TL (Kayıt Ücreti) + 29 TL (Maktu Ücret) + ( 200 TL X 0.3 =) 0.6 TL = 110.6 TL eder.
Sigortasız ama kayıtlı mektup ücreti de 81 TL olurdu.

1. TAAHHÜTLÜ ÖZEL HİZMETİ (Mektubu Kayıtlama)

Yurtiçi mektup, posta kartı, tebrik ve davetiyeler, basılmış kağıt, görme engellilere özgü yazıların postaya verilmesinden itibaren kayda tabi tutularak alıcısına imza karşılığında teslim edilmesini ve kaybı halinde de üst sınırı belirlenmiş tazminat ödenmesini gerektiren özel hizmete "taahhütlü (kayıtlı) özel hizmeti" denir.
(üst sınırı belirlenmiş tazminat ödemesi kaç para ve neye göre hesaplanıyor bulamadım.)
(Sonradan PTT şubesine gidip mektubum teslim oldu mu diye sorarsanız söylerler mi bilmiyorum. Ama zannım söyleyecekleri kanaatinde.)

2. DEĞER KONULMUŞ VEYA SİGORTALI ÖZEL HİZMETİ

Gönderici tarafından kapsamının gerçek değeri esas alınarak beyan edilerek postaya verilmek istenen, mektup, basılmış kağıt, görme engellilere özgü yazı, yurt dışı varışlı küçük paket, posta koli ve kargoları ile kargo ve Turpex gönderileri, tebliğ evrakı, özel ambalaj veya kapama usulüyle kabul edilebilir.

Kaybı, çalınması veya hasara uğraması halinde gönderici tarafından kabulde beyan edilen değere kadar tazminat ödenebilen gönderiye "Değer konulmuş veya sigortalı özel hizmeti" denir.

İçlerinde, kağıt para, banknot veya elinde bulunduranın faydalanabileceği çek, yolculuk çeki, senet, tahvil, hisse senedi, bono gibi banka gişelerinde kolaylıkla paraya çevrilebilen değerli kağıtlarla, uçak, tren, vapur biletleri ile günü geçmemiş veya ikramiye isabet etmiş bulunan piyango biletleri gibi bir değer ifade eden kağıtlar, madeni para, işlenmiş veya işlenmemiş altın, gümüş, platin, değerli taşlar, mücevherler ve diğer değerli maddeler bulunan ve değeri gönderi ambalajı üzerinde gösterilen gönderiler mutlaka "değer konulmuş veya sigortalı" özel hizmeti ile postaya verilir.

Bu ek hizmetin istenebilmesi için gönderinin kayıtlı gönderi türlerinden biri ile postaya verilmesi zorunludur.

Bir değer konulmuş veya sigortalı özel hizmetini içeren gönderi için, içinde bulunan maddenin gerçek değerinden fazla bir değer gösterilmesi yasaktır. Ancak bunlara, içinde bulunanın gerçek değerinden daha az değer gösterilebilir.

Yurt içinde uçakla gönderilecek gönderilere konulabilecek değer en fazla 20.000 TL'dir, yüzeyden gönderilecekler için ise limit yoktur.

6. ALMA HABER ÖZEL HİZMETİ

Kayıtlı olmak koşuluyla diğer gönderilerin alıcısına ya da alıcı adına gönderiyi alabilecek kişilere imza karşılığı teslim edildiğinin, göndericiye bildirilmesine "Alma Haber Özel Hizmeti" denir. Alma haber özel hizmetini içeren gönderiler ile birlikte düzenlenen belgeye "Alma Haberi Kartı" denir.

haber.png

Son düzenleme:
SalihBeratt Çevrimdışı

SalihBeratt

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Şuradan kayıtlı mektubunuzun hareketlerini takip edebiliyormuşsunuz: PTT Genel Müdürlüğü - PTT Kayıtlı Gönderi Takibi

Bazı özel hizmetler için mektubun kayıtlı olmasına gerek yokmuş.

10. POSTRESTANT VEYA PTT İŞYERİNDE TESLİM ÖZEL HİZMETİ

Alıcının adresi gösterilmeyerek, alıcının adı ve soyadından sonra, sadece "Postrestant" ibaresi veya "PTT iş yerinde teslim" ibaresi ile varış PTT iş yeri adını taşıyan ve alıcılarının başvurusu üzerine, gönderilerin PTT iş yerinde teslim edilmesine "Postrestant" veya "PTT iş yerinde teslim" özel hizmeti denir.

Bu özel hizmet kayıtlı veya kayıtsız gönderiler için istenebilir.

İlave olarak: Kayıtlı mektub kaybolursa ve sigortalama yapmadıysanız zannımca sadece mektub için harcadığınız ücretler iade ediliyor. Mesela 10.000 lira koydunuz mektubun içine ve mektub için de sallıyorum 100 TL ödediniz. Mektub kaybolursa sadece 100 lirasını iade ediyor olabilirler.

Mektup yazmak için ayrıntılı PDF (Resmi site): https://postakodu.ptt.gov.tr/dosyalar/adres.pdf
mektub.png

Yine İlave Bilgi: Eğer adresinizin öğrenilmesini istemiyorsanız bunu kullanabilirsiniz. (Kayıtsız mektuplar bu yöntemle güvenli bir şekilde muhafaza da edilebilir.) [Postrestant ile Posta Abone Kutusunun farkını pek anlayamadım. Ama Posta Abone Kutusu ile kayıtsız mektuplar güzel şekilde muhafaza edilebilir inşaAllah. Anladığım fark postrestant için bir ücret ödemesi var mı bilmiyorum ama posta abone kutusu için alıcı tarafından aylık ödeme var.]
Şurada biraz anlatmışlar ama tam anlamadım: Postrestant veya PTT İşyerinde Teslim Özel Hizmeti
posta kutusu.png

posta kutusu ücret.png

KESİN OLMAYAN BİLGİ:
ChatGPT'ye sordum anlayamayınca bana şöyle cevap verdi:

Postrestant ile posta abone kutusu arasındaki farklar şunlardır:

1. Postrestant:
    • Postrestant, adresi olmayan veya geçici bir süre için posta almak isteyen kişiler için kullanılır.
    • Gönderiler, alıcının ismiyle birlikte belirli bir postanede tutulur.
    • Alıcı, kimlik göstererek postaneden mektubunu alır.
    • Genellikle seyahat edenler, sabit bir adresi olmayan kişiler tarafından tercih edilir.
  2. Posta Abone Kutusu:
    • Posta abone kutusu, belirli bir adrese sahip olan kişiler veya kurumlar tarafından sürekli olarak kullanılır.
    • Kişi veya kurum, belirli bir ücret karşılığında bir postane kutusu kiralar ve tüm postaları bu kutuya gelir.
    • Posta abone kutusu düzenli posta hizmeti almak isteyenler için uzun vadeli bir çözümdür.
Kısaca, postrestant geçici bir çözümken, posta abone kutusu sürekli bir hizmettir.
---

Postrestant ve posta abone kutusu hizmetleri arasında ücret farkı bulunmaktadır:

Postrestant:
Genellikle kısa süreli kullanımlar için sunulan bir hizmettir ve birçok ülkede ücretsiz veya çok düşük bir ücretle sunulur. Ancak, posta gönderilerini belirli bir süre zarfında almazsanız, ek ücretler veya cezalar uygulanabilir.
Türkiye'de postrestant hizmeti genellikle ücretsizdir, ancak uzun süreli bekletme durumlarında ek ücretler olabilir.

Posta Abone Kutusu:
Posta abone kutusu ise genellikle yıllık veya belirli dönemler için kiralanır ve ücretli bir hizmettir.
Türkiye’de bu hizmet için yıllık belirli bir kira bedeli ödenir. Ücretler postanenin bulunduğu bölgeye, kutunun boyutuna ve kullanım süresine göre değişiklik gösterebilir.

Bu sebeple, posta abone kutusu düzenli ücret gerektirirken postrestant genellikle ücretsiz veya düşük maliyetlidir.

Postrestant mektup göndermek için şu adımları takip edebilirsiniz:

1. Mektubu Hazırlayın:

Göndermek istediğiniz mektubu yazın ve bir zarfa koyun.
Zarfın üzerinde alıcıya ait isim ve postrestant kullanılacak postanenin adı mutlaka doğru ve eksiksiz olmalıdır.

2. Adres Bilgilerini Yazın:

Postrestant mektuplarda alıcının doğrudan bir adresi yerine, postanenin adresi ve alıcının ismi yazılır. Adres şu formata benzer olmalıdır:

[Alıcının Tam Adı]
Postrestant
[Postane Adı]
[Postane Adresi]
[Şehir] / [Ülke]

Misâl:

Ahmet Yılmaz
Postrestant
PTT Merkez Postanesi
Anafartalar Cad. No: 12
06050 Altındağ / Ankara
Türkiye

Burada "Postrestant" ifadesi alıcının postaneden teslim alacağını belirtir.

3. Zarfa Pul Yapıştırın:

Mektubun doğru şekilde ulaşması için uygun ücreti karşılayacak bir pul yapıştırın. Mektubun boyutuna ve gönderileceği mesafeye göre farklı pul ücretleri olabilir. Bu konuda PTT'den bilgi alabilirsiniz.

4. Postaneye Teslim Edin:

Mektubu, size en yakın PTT şubesine giderek teslim edin. Gönderim sırasında postrestant hizmeti kullanılacağını belirtin.

5. Alıcının Mektubu Teslim Alması:

Alıcı, mektup kendisine ulaştığında kimliği ile birlikte postaneye giderek mektubu teslim alır.
Postanelerde mektuplar genellikle belli bir süre tutulur. Alıcı bu süre içerisinde mektubu almazsa, mektup göndericiye geri dönebilir.

Bu şekilde, bir postrestant mektubunu doğru bir şekilde gönderebilirsiniz.

Adresleme Standartları:

• Posta pulu, zarfın sağ üst köşesine yapıştırılmalıdır.
  • Alıcı adresi, zarfın sağ alt kısmında yer almalı ve 2-2,5 cm boşluk bırakılmalıdır.
  • Gönderici adresi, zarfın sol üst köşesine yazılmalıdır
PTT Posta Tüzüğü'ne göre, postrestant gönderileri 15 gün boyunca postanede bekletilebilir. Bu süre içinde alıcı gönderisini teslim almalıdır; aksi takdirde gönderi iade edilebilir ya da farklı işlemlere tâbi tutulabilir (ChatGPT cevabı)

Kesin bilgi almak için PTT şubesine danışabilir veya PTT'nin müşteri hizmetleriyle iletişime geçebilirsiniz.

Bunlardan sonra en uygun yöntem şu olabilir (Benim anladığım):
Kayıtsız mektup gönderin ve bunu postrestant olarak teslim edin. Alıcı kimlik ibrazı ile mektubunu alsın. Özellikle 200, 100 TL gibi gönderileri 29 TL'ye halledebilirsiniz inşaAllah.

Son düzenleme:
SalihBeratt Çevrimdışı

SalihBeratt

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Âkhiler buradaki sigortalama işi câiz mi değil mi bilmiyorum.
Ben burada anlattım diye câiz ya da halal kabul etmeyin.

İlim ehline danışın inşaAllah. Ben bilmiyorum

Üst Ana Sayfa Alt