Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Başkaları Varken Namazı Tam Teşekküllü Kılıp, Yalnızken Sünnetleri Kılmamak Şirk Olur mu?

S Çevrimdışı

Sıradan biri

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selamünaleyküm. 14 yaşına yeni girmiş bir çocuğum. Vakit namazlarımı kısmen (günde 2-3-4 vakit) ve genellikle sadece farzları, hızlıca kılan biriyim. Babam beni 7 yaşımda namaza başlattı. Bazen ailemin yanında kılıyorum. Sadece farzları kıldığımı görmesinler çekincesiyle onların yanında tepki göstermesinler diye sünneti de kılıyorum. Ama bunu dediğim gibi Allah rızası için değil, ailem için yapmış oluyorum. Bir de vakit namazımı geçirdiğimde ailemden gelen "namazını kıldın mı" sorusuna istemeyerek "kıldım" yalanını söylüyorum. Bu eylemler şirk sayılır mı?

Moderatör tarafında düzenlendi:
M Çevrimdışı

Muvahhid Mücahid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Onları kandırabilirsin ama Allah'ı kandıramazsın.Güzel kardeşim yaşın daha küçük.Babanın sana nasıl bir iyilik yaptığının farkında değilsin.Namaz dinin direğidir.Allah için değil de başkaları için namaz kılmak şirktir.Allah'tan korktuğun için değil başkalarından korktuğun için bunu yapmak şirktir.Senin yaşlarında ne namaz kılardım ne İslamla alakam vardı.Allah hidayet verdi ve namaza başlayıp dinimi öğrenmeye koyuldum.Şu hayatın anlamsızlığı kaybolup gitti.İmanın tadını aldığında ibadetlerin de tadını almaya başlayacaksın inşallah.Ve sonra hiçbir tadın bunlar kadar lezzet vermediğini anlayacaksın ve belki de pişman olacaksın.Bunun için nefsini hesaba çek ve de ki: Ben sadece Allah için namaz kılacağım.Bu şekilde niyet ettiğinde, nefsine karşı çıktığında Allah sana imanın hakikatlerini gösterecek yemeğin lezzetini ağzınla aldığın gibi imanın tadını da kalbinle almanı nasip edecektir.

Biraz sabretmen ve niyetini düzeltmen gerekir.Dünyevi olarak evet birtakım aktiviteler yapabilirsin.Ama şunu unutmaki dünyalık zevkler aynı kişideki uyuz hastalığı gibidir.Sen bedeninde uyuz hastalığı bulunduğunda bedenini kalırsın kaşıdıkça onun bir tadı olur.Ama bu tat uyuz hastalığının bedeninin tamamına bulaşmasına sebep olur ve bu hastalık bedeninin her tarafını kaplar.Bir zaman sonra o tat da gider sadece kaşıntı ve verdiği acı kalır.

Sağlıklı olmanın değerini bilmediğin için bu hastalığa müptela olmuş olursun.Velhasıl kelam sen sen ol Allah'ın rızası dışında bir amaçla amel işleme ve ne yapıyorsan sadece Allah için yap!

S Çevrimdışı

Sıradan biri

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Onları kandırabilirsin ama Allah'ı kandıramazsın.Güzel kardeşim yaşın daha küçük.Babanın sana nasıl bir iyilik yaptığının farkında değilsin.Namaz dinin direğidir.Allah için değil de başkaları için namaz kılmak şirktir.Allah'tan korktuğun için değil başkalarından korktuğun için bunu yapmak şirktir.Senin yaşlarında ne namaz kılardım ne İslamla alakam vardı.Allah hidayet verdi ve namaza başlayıp dinimi öğrenmeye koyuldum.Şu hayatın anlamsızlığı kaybolup gitti.İmanın tadını aldığında ibadetlerin de tadını almaya başlayacaksın inşallah.Ve sonra hiçbir tadın bunlar kadar lezzet vermediğini anlayacaksın ve belki de pişman olacaksın.Bunun için nefsini hesaba çek ve de ki: Ben sadece Allah için namaz kılacağım.Bu şekilde niyet ettiğinde, nefsine karşı çıktığında Allah sana imanın hakikatlerini gösterecek yemeğin lezzetini ağzınla aldığın gibi imanın tadını da kalbinle almanı nasip edecektir.

Biraz sabretmen ve niyetini düzeltmen gerekir.Dünyevi olarak evet birtakım aktiviteler yapabilirsin.Ama şunu unutmaki dünyalık zevkler aynı kişideki uyuz hastalığı gibidir.Sen bedeninde uyuz hastalığı bulunduğunda bedenini kalırsın kaşıdıkça onun bir tadı olur.Ama bu tat uyuz hastalığının bedeninin tamamına bulaşmasına sebep olur ve bu hastalık bedeninin her tarafını kaplar.Bir zaman sonra o tat da gider sadece kaşıntı ve verdiği acı kalır.

Sağlıklı olmanın değerini bilmediğin için bu hastalığa müptela olmuş olursun.Velhasıl kelam sen sen ol Allah'ın rızası dışında bir amaçla amel işleme ve ne yapıyorsan sadece Allah için yap!
Yanlış anladınız. Namazımı Allah rızası için kendi isteğimle kılıyorum. Hatta tek başıma kılmayı isterim hep, yanımda ailem olmadan. Sadece bahsettiğim durumlarda içimden gelmeyerek kılıyorum. Şimdi benim yaptığım şirk ise şirkin de İslam'da affı yoksa bunun bana etkisi nedir?

M Çevrimdışı

Muvahhid Mücahid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yanlış anladınız. Namazımı Allah rızası için kendi isteğimle kılıyorum. Hatta tek başıma kılmayı isterim hep, yanımda ailem olmadan. Sadece bahsettiğim durumlarda içimden gelmeyerek kılıyorum. Şimdi benim yaptığım şirk ise şirkin de İslam'da affı yoksa bunun bana etkisi nedir?
Namazını Allah rızası için kılıyorsan bunda bir beis yok.Bu sana şeytanın bir vesvesesidir.Nefsinle savaşıp ilim aldıkça bu zamanla kaybolacaktır Allahu A'lem.Eğer bahsettiğin gibiyse duruma göre bu küçük şirk de olabilir olmayabilir de.Küçük şirk de dinden çıkarmayan günaha dalalet eder.Şeytan bu tür konularda kişiyle çok uğraşır senin buna takılmayıp nefsinle savaşman Allahu A'lem sana sevap bile kazandırabilir.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Namazını Allah rızası için kılıyorsan bunda bir beis yok.Bu sana şeytanın bir vesvesesidir. Nefsinle savaşıp ilim aldıkça bu zamanla kaybolacaktır Allahu A'lem.Eğer bahsettiğin gibiyse duruma göre bu küçük şirk de olabilir olmayabilir de.Küçük şirk de dinden çıkarmayan günaha dalalet eder.Şeytan bu tür konularda kişiyle çok uğraşır senin buna takılmayıp nefsinle savaşman Allahu A'lem sana sevap bile kazandırabilir.
Aynen kardeşim, konu riya mevdusudur. Bu da çeşitleri, seviyeleri vardır. Duruma göre kişi ecir de kazanamaz, hatta şirke de girebilir.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Selamünaleyküm. 14 yaşına yeni girmiş bir çocuğum. Vakit namazlarımı kısmen (günde 2-3-4 vakit) ve genellikle sadece farzları, hızlıca kılan biriyim. Babam beni 7 yaşımda namaza başlattı. Bazen ailemin yanında kılıyorum. Sadece farzları kıldığımı görmesinler çekincesiyle onların yanında tepki göstermesinler diye sünneti de kılıyorum. Ama bunu dediğim gibi Allah rızası için değil, ailem için yapmış oluyorum. Bir de vakit namazımı geçirdiğimde ailemden gelen "namazını kıldın mı" sorusuna istemeyerek "kıldım" yalanını söylüyorum. Bu eylemler şirk sayılır mı?

Aleykumselam küçük kardeşim
Öncelikle foruma hoşgeldin

Öncelikle MaşaAllah
günümüzde koca koca heriflerin bile namazı terk ettigi gafil bir sekilde hayatı idame ettirdikleri bir çok kimseye malumdur.Keza Senin akranlarinda bile maalesef sadece oyun oynamaktan baska birsey yapmayan nice kimse var.

Tabi ki muslumanlarin en buyuk dusmani ilk secdeyi terk eden şeytan sana vesvese vermekten asla geri durmayacaktir.Rabbim seni ve bizleri serrinden muhafaza buyursun amin.

Bir müslüman gunahkar olabilir yanlız yalan konusamaz ! 3 yer dışında.

Haksız bile olsan doğruluktan ayrılma.Velev ki kim kızarsa kızsın.

Dinimiz de emri bil maruf nehyi anil münker diye bir kavram var.İyiligi emretmek ve kötülükten menetmek.

Ebeveynlerin dinimiz geregi sana emri bil maruf gereği namazını kıldın mı ? Diye soruyorlar.Ne mutlu boyle bir anne ve babaya sahipsin.Sana sağlık sıhhat afiyet ve bir çok nimet veren Allah'ın huzurunda 5 dakika da fazla durmamız çok olmasa gerek.

Rabbim seni sevsin islam üzere ayaklarını sabit kılsın küçük kardeşim.
Özelden yardımcı olmak istedigin bir konu varsa yardimci olabilirim

kâtib Çevrimdışı

kâtib

لَا إِلَٰهَ إِلَّا ٱللَّٰهُ
İslam-TR Üyesi
14 yaşındaki bir birey yetişkindir yalnız.
Tabii günümüzde öyle bir hâl aldı ki 14 yaşındaki bireyler çocuk gibi davranıp sorumluluk bilinci taşımıyorlar, ve bu yaşlardaki kişiler genelde dini hassasiyet ve ibadet konusunda gevşek davranıyor. Ne hâllere düştük, Müslüman biri 16 yaşında dinine düşkün bir adam görse hayret ediyor ancak Sahabe döneminde 16-17 yaşındaki kişiler savaşlara katılıyordu, kimse de onlara çocuk demiyordu.

ط Çevrimdışı

طالب القرآن

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ülkenin 18 yaş altına bakış açısı gençlerin gelişimini de olumsuz etkiliyor, kınamak doğru değil. Onun yerine yön göstermek gerekir.

Repentant Çevrimdışı

Repentant

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Tabii günümüzde öyle bir hâl aldı ki 14 yaşındaki bireyler çocuk gibi davranıp sorumluluk bilinci taşımıyorlar, ve bu yaşlardaki kişiler genelde dini hassasiyet ve ibadet konusunda gevşek davranıyor. Ne hâllere düştük, Müslüman biri 16 yaşında dinine düşkün bir adam görse hayret ediyor ancak Sahabe döneminde 16-17 yaşındaki kişiler savaşlara katılıyordu, kimse de onlara çocuk demiyordu.

Günümüz 13-14 yaş grubu için konuşmak gerekirse,peygamber terbiyesinde yetişmiş bir çocuk ile her türlü sapkınlığın aleni icra edildiği bir dârülharpte, sosyal medyanın gölgesi altında yetişen çocukların elbette farkı olacaktır diye düşünüyorum :unsure:

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi

Yetişkinlik ile sorumluluk ayri şeylerdir
kaldi ki sahabe donemi ile simdiki donemi kiyas etme olayini bir gecmek lazim. Ornek alinir ama ayni davranis tutum beklenemez.

Nedeni ise; alttaki yorumda belirtilmiş, "Peygamber terbiyesi"

Günümüz 13-14 yaş grubu için konuşmak gerekirse,peygamber terbiyesinde yetişmiş bir çocuk ile her türlü sapkınlığın aleni icra edildiği bir dârülharpte, sosyal medyanın gölgesi altında yetişen çocukların elbette farkı olacaktır diye düşünüyorum :unsure:

Ne hallere dustuk degil aksine bu donemde ister 14 ister 16 ister
vs fark yapmaz yasindaki bir insanin namaz kilmasi ancak takdir edilir.
Şu ezberden konuşmayi bi birakmak lazim.

kâtib Çevrimdışı

kâtib

لَا إِلَٰهَ إِلَّا ٱللَّٰهُ
İslam-TR Üyesi
Yetişkinlik ile sorumluluk ayri şeylerdir
kaldi ki sahabe donemi ile simdiki donemi kiyas etme olayini bir gecmek lazim. Ornek alinir ama ayni davranis tutum beklenemez.

Ne hallere dustuk degil aksine bu donemde ister 14 ister 16 ister
vs fark yapmaz yasindaki bir insanin namaz kilmasi ancak takdir edilir.
Şu ezberden konuşmayi bi birakmak lazim.
Sadece Sahabe dönemi mi? Orta ve eski çağdaki tüm toplumlarda bu yaşlarda aile kurulması, savaşlarda görev alınması gayet normaldi.

Ne hâllere düştük derken bundan bahsettim zaten, herhangi bir Müslümanın namaz kılması bu dönemde olağanüstü görülüyor çünkü herkes nefsini dinler ve harama batar olmuş, bir Müslüman görünce şaşırıyoruz.

Son düzenleme:
Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Sadece Sahabe dönemi mi? Orta ve eski çağdaki tüm toplumlarda bu yaşlarda aile kurulması, savaşlarda görev alınması gayet normaldi.

Sahabe donemi diye ornekleyen sensin yav. Örneğine göre yorumladık zaten
Orta ve eski çağa ne alaka ayrica.
Bugun dunyanin her yerinde erken yaşta evlilik, iş çalişma vs cocuk isciler ve istismari diye bir durum var mesela orta çağa niye gittin
Kaldi ki zaten yakin tarihte askere gidenlerin savas zamanlarinda gorev alanlarin yaşlari zaten cok kucuktu. Dedemin erkek kardesi savasta ölmüş mesela 17 yaşındaymış.
Ama dönem farki
Cografya farki
Kultur farki
Yetişme farki
Aile bireyleri hayatta mi
Vs hepsi goz onunde bulundurulmali
Köy cocugu 5 yaşinda inek güder
Sehir cocugu topunu aldilar diye kiyamet kopartir.

Ne hâllere düştük derken bundan bahsettim zaten, herhangi bir Müslümanın namaz kılması bu dönemde olağanüstü görülüyor çünkü herkes nefsini dinler ve harama batar olmuş, bir Müslüman görünce şaşırıyoruz.

Bundan 100 yil oncede oyleydi.
Cumhuriyet donemi ile halkı özüden kopartma çalışmaları meyvelerini verdi.

Her dönemin kendine ait bir kara zamani oluyor haliyle. Hal boyle olunca 100 sene sonra daha berbatta olabilir daha iyi de.
Mesele burada olaganustu gormek değil teşvik etmek destek olmak
Cunku muslumanlar yalniz. Ozellikle gençler tutunacak,
karakteri oturtacak yer ariyor.

Herkesin nefsini dinlemesi hepimizin sorunu.
Nefis bu ya dizginlemek kolay değil.
Ki bu yuzden iman dedigimiz olay cepte değil. En baba musluman gorulen de kayabiliyor.

..

Ek olarak konuyu acan kardeş kendini anlatmiş ve durustce anlatmiş.
Insanlarin yaninda sunnet kilan tek basina farz kilan ya da benzer durumlarda
Insanlarin yaninda ektsra takvali davranan ama bireysel yasaminda dikkat etmeyen, sözel olarak ifade eden ama hayata gecirmeyen insanlar da cogunlukta.

Cunku bu donem mukemmeli oynama donemi. 2 li hayat yasama donemi
Bunu inkar etmek kendine durust davranmamak demek.
Igneyi kendimize batirdigimizda goruntu pek de hos olmuyor.

Üst Ana Sayfa Alt