Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Başkası Adına Tevbe Edilebilir mi?

benistanbulum Çevrimdışı

benistanbulum

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum

Babam hasta .konusamıyor ama dediklerimizi anlayabiliyor.ibadetlerini yapamıyor.biz onun yerine günahlarının affı için estagfırullah ceksek tövbe etsek olur mu
En kısa zamanda cevaplarsanız memnun olurum ,
Allah razı olsun.Babam için de dualarınız bekliyorum

N Çevrimdışı

nengerek

Üyeliği İptal Edildi
Banned
s. a kardeşim..

Öncelikle rabbim acil şifalar versin. babanıza olan merhametiniz bağışlanmanıza ve bağışlanmamıza vesile olsun. babanızın yerine tövbe etmenizin doğru değilde onun bağışlanması için dua etmenizin daha uygun olduğunu düşünüyorum. ("İnsan için ancak çalıştığının karşılığı vardır" necm 39). bilincinin açık olduğunu söylüyorsunuz ( ki bu onun hala aklını kullanabildiğini ve sorumlu olduğunu gösterir) ona sık sık tövbeyi , kelime i tevhidi hatırlatın. sesini duymamamız söylemediği anlamına gelmez. kalplerden geçeni ancak Allah bilir. sizin ona yapacağınız başka bir yardım hayırlı evlat olmaktır. ntekim peygamberimiz şöyle buyuruyor:
"Ademoğlu öldüğü zaman, amel defteri kapanır. Üç kimse bundan müstesnadır. Devamlı sadaka (sadaka-i câriye) meydana getirenler, topluma yararlı bir ilim (eser) bırakanlar ve kendisine hayır dua eden hayırlı çocuk bırakanlar."
Müslim, Vasıyye, 14
Ebû Davud, Vesâyâ, 14
Tirmizî, Ahkâm, 36

En doğrusunu ancak O bilir. rabbim acil şifalar versin..

H Çevrimdışı

Habibullah

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
eger babaniz hastaligi ciddi bir durum ise babanizin ihlas suresini devamli icinden biliyorsa okumasinin ona cok buyuk yardimci olur ALLAH c.c izni ile ..

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Allah acil şifalar versin. Size de sabr versin. Babanızı da affetsin.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Konuşamayan babanız için Onun adına siz dua edemezsiniz. siz ancak kızı-oğlu olarak babanızın avfı için dua edebilirsiniz. Babanız hasta olsa da; hastalığının derecesine göre oturarak , yatarak da namazlarını kılmak zorundadır.
Babanızın aklı başında (dediklerinizi anladığına göre) fakat konuşamıyor ise , tüm konuşamayan (lal) gibi duasını kalbinden yapar.
Zaten dil ile dua yapmak şart değil , aslolan o duaya kalben niyet edip içten yalvarmaktır. Bunu da babanız yapabilir.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
:) Abdulmuiiz kardeş bayağı kısa zamanda cevap geldi neredeyse 1,5 sene oldu.
Bende bir soru soracaktım ama vazgeçtim.

niye ahi 1,5 sene sonra cevaplanır diye mi korkuyon :)

konun güncenlenmesi güzel

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Soruyu sorandan çok aynı konuda sorunu olanlar yıllar sonrada olsa google aracılığı ile siteye geldiğinden eski de olsa kayde değer soruysa yanıtlamak gerek.

Üst Ana Sayfa Alt