Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Başörtüsü Örtü Müdür, Yoksa Ziynet Midir?

D Çevrimdışı

duman46

Üye
İslam-TR Üyesi
Allah aşkına bu nasıl bir örtünmedir..?
Çevremizdeki arkadaşlarımızla yaptığımız müzakere ve sohbetlerde, bir kısım başörtüsünün, İslâm'a uygun bir örtünme olmadığını düşünüyoruz. Bir kısım arkadaşımız, "Bu tür örtünme, açık olmaktan daha iyidir." diyorlar. Ben de böyle düşünenlere buradan şöyle seslenmek istiyorum:
"Benim korkum şudur ki, bu kıyafetler birkaç yıl sonra kabul görür ve yadırganmayarak İslâm dininin emrine uygun örtünme biçimine dönüşür."
Hatta daha da ileri giderek diyorum ki:
"Bir kadın elbisesini 5 dakikada giyiniyor ama başörtüsünü aynanın karşısında 45 dakikada bağlıyorsa bu başörtüsünde bir problem var."
Başörtüsü niçin emredilmiş? Ziynetlerin örtünmesi için mi emredilmiş?
Kadınların kendini haramlardan ve tehlikeye düşmekten korumak için mi emredilmiştir? Yoksa başörtüsü kadına ziynet olsun diye mi emredilmiş? Bakıyoruz ki, bugün, başörtüsü kadının örtüsü olmaktan çıkmış, kadının ziyneti olmuş durumdadır.
Bugün şu sokakları, trenleri, tramvayları, belediye otobüslerini zaruretsiz dolduran ve örtündüklerini sanan gerçeklerden habersiz bu kadınlara nasıl anlatacağız İslâm'ın özünü, Asr–ı Saadet'i…
Efendim ülkemizde başörtüsü problemi varmış… Var olmasına var ama, sadece yasakçı zihniyette yok ki, takanda da problem var. Zorunluluk içinde olanları istisna olarak bir kenara koyalım ve İslâm'a uygun olmayan bir örtü ile sözde örtünmüş gibi yaparak, sokaklarda, iş yerlerinde, kafelerde, salonlarda arz–ı endam etmenin ne demek olduğunu birileri anlatsın. Kadın örtünmesini bilecek, bunun yanında kadınlığını da bilecek.
Çevremizde konuşulan bir konunun daha altını çizmekte fayda var.
Şu hükümet üyelerine bir bakın! İşte hükümet üyeleri, Başbakan, bakanlar,3 Meclis Başkanı eşleriyle resepsiyonlara gidemiyor, törenlere katılamıyor, orduevlerine giremiyor…
Bu yasak ile Mevlâ onları koruyor da farkında değiller. Allah'a ne kadar şükretsek ve şükretseler azdır. İyi ki gidemiyorlar, iyi ki katılamıyorlar. Allah onlara yardım ediyor da haberleri yok. İçkili, âlemli resepsiyonlara eşlerinizi almıyorlar, ne mutlu size!
Ne işi var Müslüman bir kadının böyle yerlerde diye kimse çıkıp da sormuyor…

X Çevrimdışı

xx_laz_müslüman_xx

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Haklısın mümin kardeşim şu zamana bakarsak kimse islama uygun bir şekilde örtünmüyor bırak örtünmeyi islama uygun giysi bile giyinmiyor.Evet burada ciddi bir sorun var. bunu insanlara birilerinin anlatması gerek ama kim. Birde şöle birşey var ki kapalı insanların çoğu kapandıklarını sanıyorlar ama dar kıyafetler giyiniyorlar ve burada diğer mümin kadınlarımızın haklarına giriyorlar onları toplumda yanlış tanıtıyorlar ve açık bayanlardan şunu duydum kapalı insanlar var ki içleri ne kadar kötü ama nice açıklar varki içleri ne kadar temiz işte burada bizler kötüleniyoruz

ruveyda Çevrimdışı

ruveyda

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
kardeş insanların yaptığı yanlış kendini bağlar islamı lekeleyemez.............zaten açık insanlar yaşamadıkları için islamı ,bu durumlarına kılıf aralar ,yarım yamalak örtülülleri hakkıyla islamı yaşamyanları örnek olarak gösterip durular....bu tamamiyle içlerindeki fıtratlarından gelen dürtüleri bastırıp yaşamadıklarını haklı çıkarmak için bir teskin metodu, bunlarla uğraşıp giderler ve kalplerinin temiz olduğunu düşünürler ....yanlış örneklerle ,mutlu olurlar adeta, zaten istedikleride budur.güneş balçıkla sıvanmaz.......yanlız kendilerine gece ederler allah islah etsin............selametle

E Çevrimdışı

edaaa

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
xx_laz_müslüman_xx ' Alıntı:
Evet burada ciddi bir sorun var. bunu insanlara birilerinin anlatması gerek ama kim. Birde şöle birşey var ki kapalı insanların çoğu kapandıklarını sanıyorlar ama dar kıyafetler giyiniyorlar ve burada diğer mümin kadınlarımızın haklarına giriyorlar onları toplumda yanlış tanıtıyorlar ve açık bayanlardan şunu duydum kapalı insanlar var ki içleri ne kadar kötü ama nice açıklar varki içleri ne kadar temiz işte burada bizler kötüleniyoruz

cok guzel bir konu kardesim, Allah razi olsun! ruveydanin, laz musluman kardesimize verdigi cevaba tamamen katiliyorum! kesinlikle oyledir... Bizler bir musluman icin iyi ornek olmaliyiz evet , ama biz ornek olmak icin kapanmiyoruz...bunu da aklimizin bir kosesinde bulunduralim bence!

ayrica, "bunu insanlara birilerinin anlatması gerek ama kim." insan akil sahibidir! dogruyu bulmak veya ogrenmek icin birilerinin bisey anlatmasi gerekmiyor Allah'in izni ile...hepimiz akil sahibiyiz, evel Allah! biz arastirmak ve ogrenmek zorundayiz, ve baskalarinin anlatmasini umit edip bekleyemeyiz degilmi?!

Allah islah etsin insaAllah...

selam ve dua ile

Üst Ana Sayfa Alt