Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Haber Batı Afrika'da El Kaide varlık alanını genişletiyor

Hutve Çevrimdışı

Hutve

Cihadın farz oldğu yerde gözyaşı dğl ter dkmk grkr
İslam-TR Üyesi
56885.jpg

Batı Afrika'da El Kaide bağlantılı grupların Benin'in kuzey sınırında ordu güçlerine yönelik saldırılar düzenlediği bildirildi.

Bölge kaynaklarının aktardığı bilgilere göre, ilk saldırı 1 Aralık günü Benin'in kuzeyinde bulunan Alibori idari bölgesine bağlı Banikoara yerleşimi yakınlarındaki Mekrou Köprüsü'nde bir ordu devriyesini hedef aldı.
Benin ordusu, devriyeye ateş açan iki kişinin öldürüldüğünü öne sürdü.

Bölgenin konumu:
İkinci saldırı ise yine ülkenin kuzey sınırında bulunan Atakora idari bölgesine bağlı Materi komünündeki Porga yerleşimi yakınlarında deüzenlendi. Saldırıda ordu güçlerinden iki asker ölürken bazı askerler de yaralandı.

Benin/Porga
Benin geçmiş yıllarda da lokal saldırıların hedefi olmuştu. Ancak son dönemdeki saldırılar, El Kaide'nin Batı Afrika yapılanması Cemaat Nusret el İslam vel Müslimin'in (CNİM) faaliyetlerini bölge geneline yaydığı bir döneme denk geldi.
Benin'deki saldırıların da CNİM tarafından düzenlendiği tahmin ediliyor.

Batı Afrika'da cihat yanlısı gruplar etkinliğini artırıyor
Batı Afrika'da son dönemde cihat yanlısı grupların etkinliklerini artırdığı göze çarpıyor.
Bu kapsamda, özellikle El Kaide'nin bölgedeki etkinlik merkezi olarak bilinen Mali'den güney yönüne doğru etkinlik alanlarını artıran cihat yanlısı gruplar, Burkina Faso'nun kuzeyinde yoğun olarak faaliyet gösteriyordu.
Cihat yanlısı grupların Batı Afrika'nın iç kesimlerinden sahil şeridine doğru bir yayılma stratejisi izlediği dikkat çekiyor. Batı Afrika'nın özellikle sahil şeridinde, başta Fransa ve İngiltere olmak üzere Batılı güçlerin çıkar merkezlerinin ve turistik alanların bulunduğu, cihat yanlısı grupların hedefinde bu merkezlerin yer alabileceği tahmin ediliyor.
Mali ve Burkina Faso'yu etki altına alan grupların özellikle Fildişi Sahili, Gine, Senegal, Gana, Togo, Benin gibi ülkelerin sınırlarına yönelik genişleme stratejisi dikkat çekiyor.
Bu kapsamda saldırılarını artıran El Kaide'nin, Nijerya ile doğrudan kara bağlantısı kurması halinde, bölgede halihazırda kendisine bağlı olan küçük yapılanmalar üzerinden önemli bir etkinlik alanı inşa edebileceği düşünülüyor.

Kaynak: Mepa News

Hutve Çevrimdışı

Hutve

İslam-TR Üyesi
Özetle, El Kaide'nin Batı Afrika yapılanması Cemaat Nusret el İslam vel Müslimin'in (CNİM) Somali, Mali ve Burkina Faso gibi ülkelerde etki alanını artıyormuş. Fildişi Sahilleri'nde de ufakta olsa bir yapılanması varmış. Nijerya'daki gruplarla kara bağlantısı kurarlarsa etkinliğini önemli derecede artıracakmış inşaallah.

Son düzenleme:
Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Nijeryada bir süredir halk fransız sömürgecilerine karşı ayaklanmış durumda. Verilen bilgilere göre Nijer dünyanın 4. büyük uranyum rezervlerine sahipmiş. Madenler fransızlar tarafından işletiliyor! Fransanın elektriğini Nijerin uranyumu sağlıyor ama Nijerin çoğu bölgesi ELEKTRİKSİZ! İşte bu zulümdür! Mazlum halkı zalimlere karşı savunarak onların kalbine tesir edebiliriz diye düşünüyorum. Allah tüm dünyadaki cihadi hareketleri güçlendirsin. Biz pısırıklara da cihat etmeyi nasip etsin.

Hutve Çevrimdışı

Hutve

İslam-TR Üyesi

Nijeryada bir süredir halk fransız sömürgecilerine karşı ayaklanmış durumda. Verilen bilgilere göre Nijer dünyanın 4. büyük uranyum rezervlerine sahipmiş. Madenler fransızlar tarafından işletiliyor! Fransanın elektriğini Nijerin uranyumu sağlıyor ama Nijerin çoğu bölgesi ELEKTRİKSİZ! İşte bu zulümdür! Mazlum halkı zalimlere karşı savunarak onların kalbine tesir edebiliriz diye düşünüyorum. Allah tüm dünyadaki cihadi hareketleri güçlendirsin. Biz pısırıklara da cihat etmeyi nasip etsin.

Afrika'da bir ülke vardı ismi aklıma gelmiyor. Milli parasını altın karşılığında Fransa basıyordu. İnşaallah, amin.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Afrika'da bir ülke vardı ismi aklıma gelmiyor. Milli parasını altın karşılığında Fransa basıyordu. İnşaallah, amin.
Ya evet ben sömürgeciliği artık kalmamış tarih kitaplarında ve filmlerde kalmış bir şey sanıyordum bu haberle anladım ki günümüzde paldır küldür yaşanan bir şey. Adamlar uçakla protestoculara fişek atıyor. 2 ölü onlarca yaralı var! Kendi ülkelerinde asssla yapamayacaklarını sömürgelerinde hunharca uyguluyorlar. Daha geçen cezayirlilerden özür diliyordu fransa. Ben de anladım ki gözümün boyanmasına izin vermişim! sömürge işlerinin geçmişte kaldığını düşünmüştüm o özürler yüzünden. Halbuki kapı önünde özür dileyip kapı arkasında insan katliamına devam eden bir güruh. azılı kafir pislikler Allah belalarını versin!

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ya evet ben sömürgeciliği artık kalmamış tarih kitaplarında ve filmlerde kalmış bir şey sanıyordum bu haberle anladım ki günümüzde paldır küldür yaşanan bir şey. Adamlar uçakla protestoculara fişek atıyor. 2 ölü onlarca yaralı var! Kendi ülkelerinde asssla yapamayacaklarını sömürgelerinde hunharca uyguluyorlar. Daha geçen cezayirlilerden özür diliyordu fransa. Ben de anladım ki gözümün boyanmasına izin vermişim! sömürge işlerinin geçmişte kaldığını düşünmüştüm o özürler yüzünden. Halbuki kapı önünde özür dileyip kapı arkasında insan katliamına devam eden bir güruh. azılı kafir pislikler Allah belalarını versin!

Aslında günümüzde ki sömürgeler ile dünkü sömürgeler birbiri ile farklı bir mantık ile yürüyor. Günümüzde eskisi gibi asker bulundurarak sömürgeleştirme diye bir şey kalmadı örneğin. Fransa, batı afrikayı asker bulundurmadan önce de şirketleri aracılığı ile sömürüyordu.
Günümüzde işgal sadece sömürgeleştirmek için yapılmıyor

salticidae Çevrimdışı

salticidae

lessismore
İslam-TR Üyesi
Afrika’da en iyi seçenek sömergecilere şok saldırılar düzenlemek, bunları arazinin sıkıntılı yerlerine çekip yıpratmak olacaktır. Taliban bu teknikle en büyük insan kaynağı ve bütçeye sahip abd ordusunu yıldırdı.

Üst Ana Sayfa Alt