Çözüldü Bekarların Birbirine Karıcığım Demeleri Nikah Sayılır mı?

Ibrahimyilmaz

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Hocalarim iyi gunler.Aklima takilan bir kac soru var.
1.Evli olmayan insanlar yanlarinda iki erkek varken birbirlerine karicim kocacim dese nikah olurmu?
2.Eger bole bir sey olup ve sonradan hatirlanmazsa nikahin hukmu kalir mi?
3.Karisini gecmis zamanda bosayip bosamadigini hatirlamayan, yasadigi kavgalarda karisina hangi kelimeleri kacar kez soledigini hatirlamayan adamin hukmu nedir?icinde acaba bosandik mi gibi vesvesi si var?
 

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Evvela sorunu soru cevab taşıdığımızı bilin, soru cevab olmayan bölümlere sual konusu açmayın.
Suallerinize gelirsek;

C 1- 2- Evli olmayan insanlar (demişsiniz, bekar kadın ve erkek olarak algılıyarak devam ediyorum) başkalarının (erkek olsun kadın olsun) yanında nikah kıyılmadan birbirlerine karıcığım - kocacığım demeleri, masiyet tarzında nikahsız yakınlaşmanın neticesi olarak yalan, iftira söylemek günahlarındandır.

C 3- Kesin, kat'i olarak var olan, can (şubhe) ile ibtal, yok olmaz!
Yâni kesin nikahlı olan bir kimsenin meşru nikahı; hatırla(ya)madığı talak sözü veya sayısı sebebiyle şu kadar demiş olabilir miyim ihtimaliyle bâtıl olmaz, kopmaz. Kendisi ne söylediğini bilmeli veya kendisine kat'i olarak ne yaptığı delillendireilerek ortaya konulmalı, böylece kendisi meseleye ona göre karar vererek hareket etmelidir. Yani bilhassa nikah gibi, had veya tekfir gibi hassas meseleler şubheyle hareket edilerek hukum verilemez.
 

Ibrahimyilmaz

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Hocam cok tesekkur ederim.Her zaman sorularima cok guzel cevaplar veriyorsunuz.Aklima bir soru daha takildi hocam.Hic bi yerde net bi sekilde cevabini bulamadim.Sorum soyle ki:
Nikahta şahitlik yapanların evlenicek olanlari tanimasi sartmidir?Şart ise tanimakla ne kastedilir?Bazi yerlerde okudugum kadariyla kadinin babasi ve dedesinin isminj bilmek gerek diyor ancak sanirim bu kadin adama vekalet verirse ve nikah meclisinde olmassa sahitlere tanitmak amaciyla.Fakat normalde bir tanima zorunlulugu varmjdir hic bi yerde bulamadim.kotu anlatmis olabilirim kusuruma bakmayin hocam.
 

Benzer konular

Şu an bu konuyu görüntüleyenler (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt