Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Ben Göklere ve Yere Sığmam, Fakat Mumin Kulumun Kalbine Sığarım Rivâyeti Sahih midir?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Soru :
Bazı tasavvuf eserlerinde Hadis-i Kudsi olarak zikredilen aşağıdaki rivâyetin sıhhati nasıldır?
"Ben göklere ve yere sığmam, fakat mü'min kulumun kalbine sığarım. "

Cevab:

مَا وَسِعَنِى سَمَاۤئِى وَلاَاَرْضِى وَلٰكِنَّ وَسِعَنِى قَلْبُ عَبْدِىَ الْمُؤْمِنِ
Ben göklere ve yere sığmam, fakat mûmin kulumun kalbine sığarım.
(El-Aclûnî, K eşfu’l-Hafâ, 2:165; İmam-ı Gazâlî, İhyâ-u Ulûmiddîn, C. III: 14, 33)

Tâbi ki Uydurma (israiliyat) Mevdu hadis. Sahih eserlerde geçmemektedir.

قَالَ الْعِرَاقِيُّ فِي تَخْرِيجِهِ: لَمْ أَرَ لَهُ أَصْلًا
Muhaddis Irakî , bu rivâyetin tahricinde "Onun aslını görmedim." demiştir.

هذا مذكورٌ في الإسرائيليات. وليس له إسناد معروفٌ عن النبي صلى الله عليه وسلم
Şeyhul İslam İbn Teymiyye (rahimehullah) "bu zikredilen rivâyet isrâiliyattandır. Nebi (s.a.v.)'den bilinen bir isnadı yoktur" demiştir. (Takıyyuddin İbn Teymiyye, Ehadisul Kussâs)

Ahıskalı Çevrimdışı

Ahıskalı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
30086

evet hocam, peygamberimizin böyle bir sözü yok israiliyattan gelme ama İmam Ahmed bin Hanbel Zühd adlı eserinde aynı manaya gelen bir sözü Vehb bin Münebbihten nakletmiş

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
EywAllah kardeşim,

حَدَّثَنَا عَبْدُ اللَّهِ، حَدَّثَنِي أبِي، أَخْبَرَنَا إِبْرَاهِيمُ بْنُ خَالِدٍ، حَدَّثَنِي عُمَرُ بْنُ عُبَيْدٍ، أَنَّهُ سَمِعَ وَهْبَ بْنَ مُنَبِّهٍ يَقُولُ: " إِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَجَلَّ فَتَحَ السَّماَوَاتِ لِحِزْقِيلَ حَتَّى نَظَرَ إِلَى الْعَرْشِ - أَوْ كَمَا قَالَ - فَقَالَ حِزْقِيلُ : سُبْحَانَكَ، مَا أَعْظَمَكَ، يَا رَبِّ، فَقَالَ اللَّهُ: ‌إِنَّ ‌السَّمَاوَاتِ ‌وَالْأَرْضَ ‌لَمْ ‌تُطِقْ ‌أَنْ ‌تَحْمِلَنِي، ‌وَضِقْنَ ‌مِنْ ‌أَنْ ‌تَسَعَنِي، ‌وَسِعَنِي ‌قَلْبُ ‌الْمُؤْمِنِ ‌الْوَارِعِ ‌اللَّيِّنِ
(Ahmed bin Hanbel, Zuhd, Bab: Yusuf (a.s.) Zuhdu, Hadis no: 423)

Zuhd isimli eserde Yusuf (a.s.)'ın zuhdu bölümünde Vehb bin Munebih, ilgili rivâyeti İsrailoğullarına gönderilen peygamberlerinden Hızkîl b. Bûzi demiş ki diyerek aktarmıştır. Bu da rivâyetin Rasulullah (s.a.v.)'den değil, İsrailiyattan dolayı sahih olmadığını göstermektedir.

Üst Ana Sayfa Alt