Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Beni Kayyuka Muharebesi Başörtüsü Var Mı Yokmu

:)sümeyye:) Çevrimdışı

:)sümeyye:)

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Beni kayyuka muharebesi başörtüsü var mı yokmu

Baş örtüsü yasağı ile ilgilenenler,yasağın herhangi bir kurumun uygulaması olarak ortaya çıktığı kamaatini taşımaktadırlar.

Tarihin derinliklerine inildiğinde gerçek ortaya çıkmaktadır.Başörtüsü düşmanlığının temeli Asr-ı
Saadet'e kadar uzanmaktadır.
Hz.Peygamber (SAV),Hicret ten sonra Medine yerlileri ile bir anlaşma yapmış ve dünya hukuk tarihinde Medine Vesikası olarak bilinen belgeyi imzalamıştır.
Medine Vesikası çerçevesinde,Hz Peygamber (SAV),müşrik araplarla savaşı tercih ederek onları
yola getirmiş,yahudilerle ise barışı tercih etmiştir.
Medine yahudilerinin tüm kışkırtmalarına rağmen diplamatik,barışçıl bir ilişki sürdürme yolunu seç
miştir.
Medine yahudileriyle Müslümanlar arasındaki barış ortamı ve ilişkiler,Beni Kayyuka Muharebesi'ne
kadar sürmüştür.Beni Kayyuka,Medine'de yaşayan üç yahudi kabilesinden birisidir..Kayyuka yahudileri
özellikle ticaretle,kuyumculuk ve ziraatla uğraşıyorlardı.Ve Medinede bu adla anılan bir kuyumcu çarşısı vardı.
Hz.Peygamber'in Medine yahudileriyle ilişkileri Bedir Muharebesinden yaklaşık dokuz ay sonrasına kadar sürdü.Hadise hicri ikinci yılın Şevval ayında meydana geldi.İslam tarihinde Beni Kayyuka Muharebesi olarak anılan savaş,Bir Müslüman hanımın başörtüsünün Yahudi bir kuyumcu tarafından zorla açılması sebebi ile çıkmıştır.
Öğle namazından sonra,Mescid'de sahabeleri ile sohbet eden Hz.Peygambere Benı kayyuka çarşısında sipariş vermek isteyen bir Müslüman hanımın,yahudiler tarafından tacize uğradığı ve zorla başının açıldığı haberi gelince hemen savaş kararı alınmış ve uygulanmıştır.
Ve ilginçtir ki Hz Peygamber'in hayatında ilk defa ikindi namazı bu savaş nedeni ile kazaya kalmıştır.
Ayrıca
Hz.Peygamber,öteki muharebelerde istişare ile karar verdiği halde bu savaşta istişareye gerek görmemiştir.
Beni Kayyuka Savaşı sonrasında yahudiler Medine'den çıkarılarak küzeye sürülmüşlerdir.
Bugün Başörtüsüne karşı sürdürülen kin,husumet ve dayatmanın temelinde Beni Kayyukanın
intikamı yahut rövanşımı yatıyor.
Başörtüsü yasağı ile öğrenim hakları ellerinden alınan ve hayatları karartılan,cehaletin kör karanlığında hücre hapsine mahküm yüzlerce genç kızımızın durumlarının başka izahı varmı?
İslam da başörtüsü varmı yokmu gibi saçmalıklara en güzel cevap Beni Kayyuka Muharebesi'dir.

Başörtüsü ise uğrunda mücadele verilecek kadar önemli,değerli ve kutsaldır.

Bu yazı Vakit gazetesi yazarı Serdar ARSEVEN den alıntıdır.

deli Çevrimdışı

deli

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Allah razı olsun kardeş... güzel bir iğneleme olmuş :örgü