Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Binayı, Bankaya Kiraya Vermek Câiz mi?

A Çevrimdışı

afacan12

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Arkadaşlar bana ait olan bir dükkan var ve banka ısrarlı bir şekilde kiraya istiyor hscb bankası sizce ondan gelicek kira parası helalmıdır...haramsa delil veya hadisle bana bilgi vermeniz mümkünmmü

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Arkadaşlar bana ait olan bir dükkan var ve banka ısrarlı bir şekilde kiraya istiyor hscb bankası sizce ondan gelicek kira parası helalmıdır...haramsa delil veya hadisle bana bilgi vermeniz mümkün mü?

Kesinlikle haramdır.
Allaha ve Rasûlüne harbi açanların meskenleşmesine katkıda bulunmak, şeytana hizmettir.

“Onlar: “Rabbimiz, bize eşlerimizden ve çocuklarımızdan gözümüzün aydınlığı olacak insanlar ihsan et ve bizi, Allah’a karşı gelmekten sakınanlara önder yap” derler.” (Furkân sûresi 74)

Peygamber Efendimiz şöyle buyurdu:
“İslâm’da iyi bir çığır açan kimseye, bunun sevabı vardır. O çığırda yürüyenlerin sevabından da kendisine verilir. Fakat onların sevabından hiçbir şey noksanlaşmaz. Her kim de İslâm’da kötü bir çığır açarsa, o kişiye onun günahı vardır. O kötü çığırda yürüyenlerin günahından da ona pay ayırılır. Fakat onların günahından da hiçbir şey noksanlaşmaz.”

(Muslim, Zekât 69; Nesâî, Zekât 64)

Dört mezhebin muctehidlerine göre binasını kilise, havra, içki dükkanı, kumarhane (banka) vb. işler yapmak isteyene kiraya vermesi caiz değildir. (Ibn Kudâme, EI-Mugni, V/552) Çünkü bu, mâsiyete yardımdır. Allah Rasulu'de içki konusunda on kişiye lânet etmiştir, biri de taşıyıcısıdır. (Ebu Davûd, Esribe 2; Musned, I/316, N/97)
Ebu Hanife'nin bu konudaki görüşü kıyasa, İmameynin ki istihsana dayanır. Bu türden çoğu yerde itimad istihsanadır.

“İyilik etmek, fenâlıkdan sakınmak hususunda birbirinizle yardımlaşın. Günâh işlemek ve haddi aşmak üzerinde yardımlaşmayın Allah'dan korkun. Şubhesiz ki Allah, cezası çok çetin olandır.” (Maide 2)

(82) Faiz Yiyene Yedirene Katibine Şahidine Lanet

(136) Cabir (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) faiz yiyene, yedirene, faiz muamelesini yazan kimseye ve bu muamelenin şahidlerine lanet etti ve:
‘Onlar günahta eşittir’ buyurdu.”

(Muslim (1598/106) Ebu Yağla (1849) İbnu’l-Carud (646) Beyhaki (5/275) Begavi (2054) Ahmed (3/304) Ahmed (1/393) Tayalisi (343) İbni Hibban (1112-Mevarid)

Üst Ana Sayfa Alt