Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Paramızı Hangi Bankaya Yatırabiliriz?

ي Çevrimdışı

يَعْقِلُونَ

Üye
İslam-TR Üyesi
bankaya para yatırabilir miyiz? hangi bankaya yatırabiliriz? faizsiz çalışan birkaç banka var. onlardan birine yatırabilir miyiz?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
İslam şerîatının icra edilmediği kufur diyarlarında, Allah'a ve Rasuluna harb açan, mazlumu ezip, zalim para babalarını semirttiren faiz muesseseleri (kravatlı, mekan sahibi tefeciler) yasal fâaliyetlerde bulunabilseler de, Allah'ın hükümlerine teslim olan mu'minlerin, buraların kenarlarında gölgelenmesi bile câiz değildir.

Musluman bir şahsın, bu tür bankalara fâizsiz olsa da parasını teslim ederek , fâiz kurumlarının haram işlerinde helâl parasını kullanılmasına, yardımda bulumasına cevaz verilemez. Sonuçta bu durum artma gösteren fâiz gibi olmasa da (hadisteki fâiz yemese de, fâizin dumanına bulaşmak tâbiri gibi), Haram olan fâize destek ve yardımda bulunmak, oraları meşrulaştırmak anlamı taşımaktadır.

Fâizsiz bankacılık adı altında sözde Kâr payı veren İslami(!) bankacılık adı altındaki para kurumlarının da Dar'ul Harb'te bulunulması hasebiyle denetlenmesi söz konusu olmadığı gibi, aylık verilen "kâr payı" oranı da , nasıl tevafuksa (!), İslam'a harb açan faiz kurumlarıyla paralellik arzetmektedir.

Maddiyat sahibi bir musluman, zerre miktarı hayır ve şerrin karşılığını mutlaka göreceğine iman eden bu tür yerlere parasını teslim ederek, faiz batağında ezilen mazlumların ahını almaktan Allah'a (c.c.) sığınmalıdır.

... Ebû Hurayra (r.anh)'den rivayet edildiğine göre Hz. Peygamber (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:
"İnsanlar üzerine öyle bir zaman gelecek ki, faiz yemeyen hiçbir kimse kalmayacaktır. Kişi, faiz yemese bile, kendisine onun buharından bulaşacaktır."
Îbn Îsa; "Onun tozundan ona bulaşacaktır" dedi.

(Ebu Davud, Buyû, Bab 3, Hadis no : 3331; Nesai, Buyû, Bab 2, Hadis no: 4379; İbn Mâce, Ticârât, Bab 58, Hadis no: 2278; Ahmed b. Hanbel, II, 494)

ي Çevrimdışı

يَعْقِلُونَ

Üye
İslam-TR Üyesi
benim bahsettiğim bankalar bildiğim kadarıyla faizli kredi vermiyor ve para yatırmak isteyenlere de iki seçenek sunuyorlar. birincisi paranı yatırıyorsun ve yatırılan paran sermaye oluyor ve o sermayeyle de ticaret yapılıyor. kar elde edilince de herkes kardan payına düşeni alıyor. ben burda yanlış bir şey göremiyorum. kar payı haramdır diye düşünüyorsanız kar payı almaksızın ne bir kuruş eksiltmeden ne de bir kuruş arttırmadan paranızı bankada saklayabiliyorsunuz. bunda da yanlış bir şey göremiyorum.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
benim bahsettiğim bankalar bildiğim kadarıyla faizli kredi vermiyor ve para yatırmak isteyenlere de iki seçenek sunuyorlar. birincisi paranı yatırıyorsun ve yatırılan paran sermaye oluyor ve o sermayeyle de ticaret yapılıyor. kar elde edilince de herkes kardan payına düşeni alıyor. ben burda yanlış bir şey göremiyorum. kar payı haramdır diye düşünüyorsanız kar payı almaksızın ne bir kuruş eksiltmeden ne de bir kuruş arttırmadan paranızı bankada saklayabiliyorsunuz. bunda da yanlış bir şey göremiyorum.

İslami Bankalar (!) ve Kar payı

İslami bankalar adı altındaki çeşitli bankaların "faiz değil kar payı" verdiklerini iddia etmeleri malumumuzdur.
Bu konuda diyeceğim bu kar payı uygulaması ancak Şeriat ile yönetilen ülkelerde , bankaların hangi fabrika ve işyerlerini işletip, helal olan ürünleri ürettiklerini; üyelerine (muudi) belli oranda ortak (kar-zarar) ettiklerini islam devletinin denetleyip konrolünde olan ülkelerde uygulanabilir.

Bu bankalar nedense zarar değilde kar payı diyerek meşhur, anılır olmuşlardır. Halbuki bu İslami ise zarara da ortaktırlar. Tabi buradaki gibi sadece kılıfına uydurabilmek için kağıt üzerinde değillerdir.
Bu bankalar 3 ay üst üste zarar ettiklerini açıklayıp mudilerinden para kesseler, acaba bu bankalara giden kaç kişi kalır?
Bu bankaların açıkladıkları kar payları da nedense faizli bankaların faiz oranlaruyla paralellik arzetmektedir. Tabi bunda akıl sahibleri için ibretler vardır.

(Bu konuda emin olmamakla birlilkte) Birde darulharbin İslami diye bilinen bankaları da diğer faiz işleten 5 banka ile sırdaş hesapları ve ortaklıkları bulunmak zorundadır.

Bu tür sakıncalar ve uygunsuzluklardan dolayı bu bankalardan kar payı alınmasını uygun görmediğim gibi oraya saklamak kastıyla bile olsa bir malımın bırakılıp uygun bulmadığım işlerinde kullanılmasına alet olmak istemem.

İslami Bankalar ve Kâr Payı? - Altındaki Faiz ve Stok Şuphesi?

https://www.islam-tr.org/konu/islami-bankalar-ve-kar-payi-altindaki-faiz-ve-stok-suphesi.12053/