Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Bir Elime Ay'ı Bir Elime Güneşi Verseler Davamdan Vazgeçmem Hadisi Sahih mi?

M Çevrimdışı

Mrt90

Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum.

"Bir elime ayı bir elime güneşi verseler davamdan vazgeçmem" hadisi sahih midir?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullah kardeşim;

Ukayl b. Ebi Talib (r.anh)’den rivâyetle :
(Babam) Ebu Talib, Rasulullah'a (s.a.v.) hitaben: ‘Kardeşimin oğlu! Senin amca çocukların onlara eziyet verdiğini söylüyorlar. Onun için gel bu işten vazgeç!’ dedi.
Bunun üzerine Rasulullah (s.a.v.) gözlerini semaya çevirdi ve: ‘Şu güneşi görüyor musunuz?’ diye sordu.
Onlar / orada bulunlar: “Evet” deyince;
Şöyle devam etti: ‘Sizin bu güneşten bir şuleyi / bir parçayı getirmeniz, ne kadar imkânsız ise, benim de sizin için bu davayı terk etmem o kadar imkânsızdır.
"Bunun üzerine Ebu Talib: ‘Biz yeğenimizden asla yalan görmedik (ifadenin başka irab şekline göre: ‘Biz yeğenimizi hiçbir zaman yalanlamadık.’) dedi ve (oradakilere) kalkıp gitmelerini istedi.”

(Hâkim el Nişaburi, Mustedrak, 3/668; İbn Hacer el Askalâni, el-Matalibu’l Âliye, Hadis no: 4227; , Ebu Bekir el Beyhaki, Delailu'n Nubuvve; Ebu Yala, Musned; Buhari, Tarih; Taberâni, el Kebir)

İbn Hâcer el Askalâni, Ebu Yala’dan naklettiği bu hadisin sıhhatinin Hasen olduğunu bildirmiştir. (el-Matalibu’l Âliye, Hadis no: 4227)

Soruda geçtiği şekilde ise aşağıdaki siyer ve tarih eserlerinde geçmektedir:

" .....
"Bunu bilesin ki, ey amca! Güneşi sağ elime, Ay'ı da sol elime verseler, ben yine bu dinden, bu tebliğden vazgeçmem. Ya Allah, bu dini hâkim kılar, yahud ben bu uğurda canımı veririm."

Yıkılmayan bir iradeye sahib Rasûl-u Ekram'ın (a.s.)'ın davasını haykırmaktan asla vazgeçmeyeceğini anlayan Ebû Talib; "Yeğenim benim," diyerek boynuna sarıldı ve "İşine devam et, istediğini yap. Vallahi, seni asla herhangi bir şeyden dolayı kimseye teslim etmeyeceğim." diye konuştu.

Bu söz verişten sonra, muşrikler de Ebû Talib'in yeğenini her şeye rağmen koruyacağını ve asla yalnız bırakmayacağını kesinlikle anladılar.
(Sîretu İbn Hişam, 1/266; İbnu Seyyid’n Nas, Uyunu’l Eser, 1/132; İbn Kesir, es-Sîretu’n Nebeviye, 1/474; Beyhakî, Delailu'n Nubuvve -şamile- 2/63; Taberî, 2/218-220)

Üst Ana Sayfa Alt