Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Bir Ülkede Hangi Şartlar Sağlandıktan Sonra Cihad Başlatılır?

K Çevrimdışı

Kerbela Şehidi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamu Aleykum.

Henüz karışık olmayan ve nisbi bir istikrar bulunan ülkede(Türkye, Mısır, İran, Suud vb) şer'an hangi olarak şartlarda ve nasıl cihad başlatılır?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullah
Saydığın ülkelerdeki halkı komple tekfir eder, ve tebliğ , huccet şartları tamamlanır veya imkansız hale gelirse , ilave olarak da kendine de güveniyorsan cihad başlatabilirsin.

K Çevrimdışı

Kerbela Şehidi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
İran dahil bu ülke halklarının hiçbirini komple tekfir etmiyorum.

Bu ülkelere karşı değil, idarelere karşı olan cihadı sormuştum ben. Suriye ve Kısmen Pakistan gibi yani. Buralarda halkın tekfiri ile cihad başlatmanın ne alakası var çözemedim.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Tekfir etmediğin halk, bırakın kendi ülkelerinin idarelerinden rahatsız olsun ve cihad başlatsın, o zaman destek verirsiniz. Bu durum isimlerini verdiğiniz ülkelerdeki durum gibidir.

Sözüm aslında şahsınıza ait değil, geneldir. Nitekim; Pakistan devleti yakın zamana kadar ABD destek vermek kastıyla kendi ülkesinin vatandaşları olan Pakistan Taliban Hareketi, Özbek Cundullah Hareketi ve yabancı mucahidlerden oluşan el Kaide' ile savaşmıştır. Genelde Meshud , Davar ve Vezir boylarından oluşan Pakistan'ın Veziristan bölgesinde 15 seneye yakın mucahidler hem Haçlı kafirlere karşı hem yerli Fevci denen Pakistan askerlerine karşı cihad etmişlerdir. Ummetçi ve tevhid şuuruna vâkıf Pakistan halkı, Kendi ülkelerine karşı mucahidlere gerek fiili gerek lojistik destek vermiştir.

Suriye'de yönetim zaten vatandaşlarının %92'sine aykırı bir dine (Şia / Nusayri) mensub olduğu için halkın top yekün kıyamı ve cihadı çok daha bütüncül ve cihadı hareketini kucaklayıcı olmuştur. Tabi mâlesef küresel güçlerin ittifakı her ne kadar olsa da Işid denilen Harici hareketin bandrollu kafirlerden ziyade mucahidleri baltalaması zafere mâni olan asıl olumsuz etkendir. Rabb'im (c.c.), sapkın aşırı tekfir hastalarınının basiretsiz ve hikmetsiz fiillerinden ummeti muhafaza buyursun.

Üst Ana Sayfa Alt