Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Birbirimizi Yanlış Anlamak İçin Dokuz İhtimal Var

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı

* * *

Düşündüğümüz,
söylemek istediğimiz,
söylediğimizi sandığımız,
söylediğimiz,
karşınızdakinin duymak istediği,
duyduğu,
anlamak istediği,
anladığını sandığı,
anladığı.....
arasında farklar vardır...

Dolayısıyla insanların birbirini yanlış anlaması için en az dokuz ihtimal var...

..Alıntı..

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
İnternet ortamında ses tonumuz ve yüz ifadelerimizi kullanma fırsatımız olmadığı için yanlış anlama ihtimali normale kıyasla çok çok daha fazladır. Bu yüzden anladığınız şeyin gerçekten anladığınız gibi olduğundan emin olmadan karşı tarafa kızıp, kırılmayın. Ve kendiniz yanlış anlaşılmamak için olabildiğince açık ifadeler kullanın, üstü kapalı imalı konuşmalardan mümkün mertebe kaçının. Şeytan birbirimize düşmemiz için fırsat kolluyor, bunu unutmayın ve her zaman dikkatli olun. Ve kendi başınıza böyle bir durum geldiğinde (yanlış anlamış olma ihtimaliniz bulunduğunda veya biri sizi yanlış anladığında) soğukkanlılığınızı koruyun; söyleyeceğiniz tek bir cümle yanlış anlamayı ortadan kaldırabileceği gibi, müslüman bir kardeşinizle aranızı da bozabilir. Nefsinize yenilip, kötü şeylere sebep olduysanız bile, hiç değilse sonrasında arayı düzeltecek sözler söyleyip, hatanızı telafi edin. Din kardeşliği çok değerlidir. Şeytanın bunu bozması veya sekteye uğratmaması için çok dikkatli olmalıyız. Allah ona karşı hepimizin yardımcısı olsun.

Not: Zaman zaman rastladığım durumlara binaen.. Bazen kendimi de bizzat bu durumların içinde bulmuşumdur.

Kısaca kişilere özel değil, genel bir tavsiyedir. Tabi kendim de dahil )

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Öfken müslüman kardeşlerine karşı değildir inşallah, değil mi? Sadece sana karşı yaptıkları kötü davranışları varsa, o davranışlarına kız; kişinin kendisine öfke duyma.

Yapılan kötü davranış yerine, kişinin kendisine öfke duyulunca tam şeytanın istediği oluyor çünkü: kalpler kardeşlere karşı soğuyor.

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Ebu’d-Derdâ (radıyallahu anh), günah işleyen birisine rastladı. İnsanlar ona hakaret ediyorlardı. Yanlarına gelip “Ne dersiniz? Eğer bir kuyuya düşmüş olsaydı, oradan çıkarmaz mıydınız?” dedi. Onlar da “Tabiî ki çıkarırdık.” dediler. O:

- Kardeşinize hakaret etmeyin ve sizi onun günahına düşmekten koruyan Allah’a hamd edin, dedi. Onlar:

- Sen ona kızmıyor musun? dediler. O da:

- Ben sadece onun yaptığı işe kızıyorum. Eğer onu terk ederse, o benim kardeşimdir.

(Hılyetu’l-Evliya, 1/225;Tehzîbu’l-Hılye,1/179)

Birbirimizin hatalarına karşı olan duygularımızda yakalamamız gereken nokta, işte tam burada.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Ebu Muhammed Eymen abimden öğrendiğim ve mihenk taşı gibi elimde tuttuğum bir mevzu olmuştu.

Aldığım ders; yanlış anlamalar dahi olsa bunu tam zamaninda yerinde yap ve yanlış anlamayı ortadan kaldır. Günahlarmiz var ve öleceğiz bir de bu yükü alma.

Ofkeme gelirsek gerek sanal gerek reel yaşamda olan kirginliklarimdan dolayidir ve umuma kapalıdır.

Ama Eymen abimin haline,yaşamına, işlemiş bu duruş, şu forumda aldığım en büyük,en samimi nasihattir bana.

Bu yuzden kiymeti pek büyüktür nazarimda.
Rabbim ona merhamet etsin boyle insanlarin sayılarını cogaltsin amin.

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Amiin. Benim de benzer yaşanmışlıklarım vardır. Vardır diyorum çünkü geçmişte yaşadıklarımın çoğunu unuttum. Belirsiz bir hayal gibiler, ancak kendimi hatırlamak için zorlarsam aklıma geliyorlar. Tabi ben artık zorlamıyorum )

Alınacak dersler alındıysa, acı veren hatıraları tümden unutmak en iyisi..

Cundullah el-Kürdî Çevrimdışı

Cundullah el-Kürdî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İnternet ortamında ses tonumuz ve yüz ifadelerimizi kullanma fırsatımız olmadığı için yanlış anlama ihtimali normale kıyasla çok çok daha fazladır.
Sırf bunun için yazamadığım mesajlar var:kötü:
Çalışman için teşekkürler.

I Çevrimdışı

ibni abbas

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Evet, çok önemli konu bence de bu. Özellikle sanal ortamda karşı tarafa duygularımız yansımıyor. Yanlış anlaşılmalar vs çok oluyor. O yüzden sanal ortamda biraz daha sinirlerimize hakim olmamız gerekiyor :)

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Sırf bunun için yazamadığım mesajlar var:kötü:
Çalışman için teşekkürler.
Ben teşekkür ederim.

Ben de aynı durumdayım. Çoğu kez yazmaktan vazgeçiyorum. Yazacak olsam da, yazdığım her cümleyi tek tek, sonra tüm yazıyı baştan sona bir kaç kez kontrol ediyorum. Anlatmak istediğimi doğru anlatabildim mi diye. Doğru anlatabildiğimi düşünüyorsam yorumu yolluyorum. Ama bunca kontrole rağmen genelde bi yerler hep yanlış oluyor. Onu da ancak birinden bi geri dönüş alınca anlıyorum. Sonra bu durumu düzeltecek açıklamalar ekliyorum vs..

Bundan yola çıkarak, tek yorumda tüm anlatmak istediklerimi anlatabileceğim hayalinden vazgeçtim gibi. "Bir mesaj yazayım ve herkes beni anlasın" olmuyor. En az iki-üç karşılıklı yazışma sonrası tam anlaşılabiliyor. (Nadiren de olsa, daha çok mesaj da zorunlu hale gelebiliyor)

Tabi bazı yorumlar tek seferde de anlaşılabilir. Özellikle etliye sütlüye karışmayayım tarzı yorumlar, herkesin kolayca anlayıp, onayladığı yorumlar oluyor. Zor konulara karışmaya zamanım ve yeterli soğukkanlılığım bulunmadığından, favori yorum tarzım bu türlerdir. )

M Çevrimdışı

Mustafa Sabri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben teşekkür ederim.

Ben de aynı durumdayım. Çoğu kez yazmaktan vazgeçiyorum. Yazacak olsam da, yazdığım her cümleyi tek tek, sonra tüm yazıyı baştan sona bir kaç kez kontrol ediyorum. Anlatmak istediğimi doğru anlatabildim mi diye. Doğru anlatabildiğimi düşünüyorsam yorumu yolluyorum. Ama bunca kontrole rağmen genelde bi yerler hep yanlış oluyor. Onu da ancak birinden bi geri dönüş alınca anlıyorum. Sonra bu durumu düzeltecek açıklamalar ekliyorum vs..

Bundan yola çıkarak, tek yorumda tüm anlatmak istediklerimi anlatabileceğim hayalinden vazgeçtim gibi. "Bir mesaj yazayım ve herkes beni anlasın" olmuyor. En az iki-üç karşılıklı yazışma sonrası tam anlaşılabiliyor. (Nadiren de olsa, daha çok mesaj da zorunlu hale gelebiliyor)

Tabi bazı yorumlar tek seferde de anlaşılabilir. Özellikle etliye sütlüye karışmayayım tarzı yorumlar, herkesin kolayca anlayıp, onayladığı yorumlar oluyor. Zor konulara karışmaya zamanım ve yeterli soğukkanlılığım bulunmadığından, favori yorum tarzım bu türlerdir. )
Hislerimize tercüman olmuşsunuz.

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Mekân "yazılı alanlar" olduğu sürece, her zaman günceldir. (Sanki yüz yüze farklı mıdır? Onun için de günceldir ama "yazılı alan" için çok daha günceldir)

* * *

Düşündüğümüz,
söylemek istediğimiz,
söylediğimizi sandığımız,
söylediğimiz,
karşınızdakinin duymak istediği,
duyduğu,
anlamak istediği,
anladığını sandığı,
anladığı.....
arasında farklar vardır...

Dolayısıyla insanların birbirini yanlış anlaması için en az dokuz ihtimal var...

..Alıntı..

İnternet ortamında ses tonumuz ve yüz ifadelerimizi kullanma fırsatımız olmadığı için yanlış anlama ihtimali normale kıyasla çok çok daha fazladır. Bu yüzden anladığınız şeyin gerçekten anladığınız gibi olduğundan emin olmadan karşı tarafa kızıp, kırılmayın. Ve kendiniz yanlış anlaşılmamak için olabildiğince açık ifadeler kullanın, üstü kapalı imalı konuşmalardan mümkün mertebe kaçının. Şeytan birbirimize düşmemiz için fırsat kolluyor, bunu unutmayın ve her zaman dikkatli olun. Ve kendi başınıza böyle bir durum geldiğinde (yanlış anlamış olma ihtimaliniz bulunduğunda veya biri sizi yanlış anladığında) soğukkanlılığınızı koruyun; söyleyeceğiniz tek bir cümle yanlış anlamayı ortadan kaldırabileceği gibi, müslüman bir kardeşinizle aranızı da bozabilir. Nefsinize yenilip, kötü şeylere sebep olduysanız bile, hiç değilse sonrasında arayı düzeltecek sözler söyleyip, hatanızı telafi edin. Din kardeşliği çok değerlidir. Şeytanın bunu bozması veya sekteye uğratmaması için çok dikkatli olmalıyız. Allah ona karşı hepimizin yardımcısı olsun.

Not: Zaman zaman rastladığım durumlara binaen.. Bazen kendimi de bizzat bu durumların içinde bulmuşumdur.

Kısaca kişilere özel değil, genel bir tavsiyedir. Tabi kendim de dahil )

Ebu’d-Derdâ (radıyallahu anh), günah işleyen birisine rastladı. İnsanlar ona hakaret ediyorlardı. Yanlarına gelip “Ne dersiniz? Eğer bir kuyuya düşmüş olsaydı, oradan çıkarmaz mıydınız?” dedi. Onlar da “Tabiî ki çıkarırdık.” dediler. O:

- Kardeşinize hakaret etmeyin ve sizi onun günahına düşmekten koruyan Allah’a hamd edin, dedi. Onlar:

- Sen ona kızmıyor musun? dediler. O da:

- Ben sadece onun yaptığı işe kızıyorum. Eğer onu terk ederse, o benim kardeşimdir.

(Hılyetu’l-Evliya, 1/225;Tehzîbu’l-Hılye,1/179)

Birbirimizin hatalarına karşı olan duygularımızda yakalamamız gereken nokta, işte tam burada.

Üst Ana Sayfa Alt