Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

biz evlatlığı doğru yapıyoruzda anne ve babalığı doğrumu yapıyorlar evlattan hellallik alınmıyormu?

T Çevrimdışı

TÜRKANORHAN

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
selamun aleyküm kardeşlerim bir konuda tavsiyenize ihtiyacım var müsadenizle içimi dökmek istiyorum:
29 yaşındayım bir evin bir kızıyım hemde en büyükleriyim 3 de erkek kardeşim var.evet biliyorum hangi ana baba evladını sevmez bende anayım ama beni neden ayırıyorlar kız olduğum içinm?ama ben belki bir erkeyin ve hatta kardeşlerimin ve ana babamın yapamadığı işleri yapıyorum her türlü ihtiyaçlarına koşuyorum,bu hastahane işleri vergileri taksitleri tamir işleri ne diyeyim tüm işler sanki o ailenin anasıda babasıda benim hattağa kardeşlerimin eşlerinin tüm gereksinimlini ve çocuklarının abartmıyorum yüküm çok ağır.ve bunlar çoğu kez emri vakiile .misal sanki benim 3 çocuğum yok sabah erken kalk yiğenin iki gündür hasta doktora götür.çocukları gel bize bırak! ama eşim var sabah işe gidecek çocuklar okuyor peki diyorum.ama bu hasta çocuğun anası babası yokmu benim cebimde yol parası varmı acaba soran yok neden?ama denize gidiliyor,pikniğe gidiliyor,mangallar yakılıyor ben haberdar bile edilmiyorum gurbetten kardeşim geliyor gidince duyuyorum neden?çocuklarıma ne zaman oraya gitsem, dur, otur, sus. onlarsız gidiyorum ama evlatlarım üzülüyor.şimdi artık yapamıyorum gücüm yok .tartıştık benim bir işim çıkınca beni bile değil eşimi arayıp gel çocuklarını al diyorlar neden.?ben evlat değilmi bu yavrular torun değilmi şimdi kırgınız.ban abir tavırlar bir soğukluk.içim acıyor küssem gitmesem anam babam. gitsem eşim çocuklarım ne yapayım arkadaşlar neeee.benden helallik istenmeyecekmi yaaaa.

M Çevrimdışı

muhsin_ensar06

Üye
İslam-TR Üyesi
Tek çocuk olduğum için neler hissettiği anlayamıyorum...
Evlenirsem fazla çocuğum olursa tek olmamdan kaynaklı hata yapma ihtimalim gerçekten fazla..

Bu yaşadıklarından ibret alıp..
3 çocuğuna aynılarını yapmaman
isteğin tavsiye olabilir...

T Çevrimdışı

TÜRKANORHAN

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
bunun için nasıl bir çaba sarfettiğimi anlatamam.her an biri birini kıskanır aman ayırt ediliyor gibi hissetmesinler diye öperken bile eşit öpüyorum.saol inş.iyi yetiştirebilirim.benim gibi bu saatte ana baba sevgisi için yakarıp ağlamazlar inş.

GuLYaRaSi Çevrimdışı

GuLYaRaSi

VuSLaTa HaSReT
Admin

Kardesim problem sanirim geleneksel, yada töre mi bere mi artik herneyse..yani sirf "erkek" olduklari icin onlara daha cok deger veriliyor olabilir, hani bazi yörelerde böyle bir anlayis var..eskiden cahiliyye devrinde Allah Rasulu sallallahu alaihi weselleme Peygamberlik gelmeden önce, kizlara fazla deger verilmezmis, bazi yerlerde kizlari diri diri gömerlermis, ve baba kiz babasi oldugundan cok utanc duyarmis, kendi elleriyle gömermis, Hz. Ömer mesela, musluman olduktan sonra anlatiyor, o kiz cocugunun acisinin hala icinde oldugunu vs vs

Allah katinda kadin erkek esittir, ustunluk ancak takvadadir. Yalniz bazi islami hükümler var, örnegin, miras bölümünde erkege 2 verilirse, kiza 1 düser, bu da, erkegin ana babasina bakma sorumlulugndan dolayidir.

Sen kendi üzerine kadin halinde baya yük almisin, ama her ne yaparsan yap söyle düsün: Ben su bu herhangi isi Allahin rizasini kazanmak icin yapiyorum, yani bir yere gidip geliyorsam, dr isi vs vs oluyorsa, benden isteyen kisi icin degil, Allahin rizasini aradigim icin, Allahin hosnutlugunu aradigim icin yapiyorum, eger böyle yaparsan, hem karsidan bi beklentin olmaz, cunki karsiligni Allahtan bekliyorsun yaptigin islerin, ve Allah sana karsiligni ya burda ya ahiretde mutlaka vericek.

Ve "hayir" demesini gerektigi yerde bilmelisin, yani kavga gürültü etmeden, güzel bir diyalog kurarak, " bugun su su islerim var, önce bunlari sunlari yapmaliyim, hayir kardesim, hayir arkadasim "deme cesaretini kendinde bulmalisin, cunki bazi kimseler bazi insanlarin iyi niyetlerinden yola cikarak onlari sömürmeye calisirlar, böylelikle hayir diyebilecegni, zayif olmadigini göstermis olursun.

Vee her ne olursa olsun ana babanla iyi gecinmeye bak: Kuranin bircok yerinde bundan bahs ediyor:

Ahkaf Suresi, Ayet 15: "Biz insana ana ve babasına iyilik yapmayı tavsiye ettik. Anası onu zahmetle karnında taşıdı ve zahmetle doğurdu. Onun ana karnında taşınması ile sütten kesilme süresi otuz aydır. Nihayet insan olgunluk çağına ulaşıp, kırk yaşına geldiğinde der ki: "Ey Rabbim! Bana ve ana babama ihsan ettiğin nimetlerine şükretmemi ve senin hoşnut olacağın salih amel işlememi ilham et. Benim neslimden gelenleri de salih kimseler kıl. Doğrusu ben tevbe edip sana yöneldim. Ve ben gerçekten müslümanlardanım."

Lokman, 14: "Gerçi biz insana, anasına ve babasına itaati de tavsiye ettik. Anası onu zayıflık üstüne zayıflıkla taşıdı. Onun sütten ayrılması da iki yıl içindedir. (Biz insana): "Bana, anana ve babana şükret" diye de tavsiye ettik. Dönüş, ancak banadır."

Meryem, 12-14: "Ey Yahya! Kitaba kuvvetle sarıl" (dedik) ve daha çocukken ona hikmet verdik. Hem de katımızdan bir merhamet ve (günahlardan) paklık verdik, o çok takva sahibi idi. Anne ve babasına karşı iyi davranan bir kimse idi, zorba ve isyankâr değildi.

Bakara, 83: "Hani bir vakitler İsrailoğulları'ndan şöylece mîsak (kesin bir söz) almıştık: Allah'dan başkasına tapmayacaksınız, ana-babaya iyilik, yakınlığı olanlara, öksüzlere, çaresizlere de iyilik yapacaksınız, insanlara güzellikle söz söyleyecek, namazı kılacak, zekatı vereceksiniz. Sonra çok azınız müstesna olmak üzere sözünüzden döndünüz, hâlâ da dönüyorsunuz."

Sahih Hadislerde Allah Rasulu sallallahu alaihi weselleme soruluyor: "Ey Allahin Rasulu, kime iyilik yapayim?" Annene diyor Rasulullah s.a.v., yine soruyor: "Kime iyilik yapayim?" tekrar annene cevabini aliyor. Tekrar soruyor, "baska kime", yine "annene" cevabini aliyor, "baska Ya Rasulallah? diyor, bu kez, " Babana" diyor Allah Rasulu s.a.v.

yani ana baba müsrikte olsa, onlara iyilik yapmaya devam ediceksin, ancak ne zaman iyilik yapmazsin, seni harama, günaha zorlarlarsa, o zaman yapmazsin.

Ve kardesim kendini motive et hep, burda yaptigimiz bir hardal tanesi kadar olsada hesaba cekilecegiz. Yani kim ne yapmis ne etmisse hersey sorulacak, ve su ayet gelsin aklina: Allah en iyi hesap sorandir.

ZilZal suresindede söyle gecer: "kim bir zerre miktari hayir yapmissa onu görür, kim de bir zerre miktari ser islemisse onu görür." ve Allah cok Adildir, zerreyi gözle göremiyoruz, atomlardan moleküllerden bile kücük bisey, yani o kadari bile sorulcak, o kadarina bile mükafatlandirilacagiz, yada cezalandirilacagiz.

samanpan Çevrimdışı

samanpan

.
Site Emektarı
Allah razı olsun gulyarası.
bazı durumlarda kişi duygu yoğunluğu olarak olduğundan fazla kırılgan vs olabiliyor.
bu tarz sitelerde soru sormanın şu zararı var sözüm meclisten dışarı.
yeri geldi söylemek istedim.
biri yazar sorusunu. sıkıntısını neyse. cvp verilir. sıkıntı şurda ki sıkıntısını yazan kişinin doğru olduğu, aynen olay anlattığı gibi kabul edilerek. bu ciddi sıkıntıdır. siz yanlışsınız falan demiyorum. insan duygusal olarak bazı zamanlarda söyler bazı abartılı şeyler.
eğer böyle bi sıkıntı varsa diğer kişilerin de konusması lazım. belki onlar tam tersi düşünüyolar vs vs
neyse gelelim sıkıntıya. şimdi yazan kişinin görüşü kesin kabul edilerek cvp verildiği için , yazan kişi bu yazıları okur. ben haklıyım vs duygusuna kapılabilir. dediğim gibi 2 taraflı olaylarda karsı tarafı her zaman dinlemek gerekir.
konuyu yazan kardeşime değil bunlar genel olarak belirtmek istedim yanlıs anlaşılmasın inş.
yazan kardeşime de Allah huzur mutluluk versin.
sa

Hafsa binti Ömer Çevrimdışı

Hafsa binti Ömer

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Allah yardımcınız olsun kardeşim...benimde yakinen tanıdığım birisi aynı problemleri yaşıyor...tamm sizin yaptığınız çok güzel yardımsever birisiniz anladığım kadarıyla ..fakat,yardımseverlik işini biraz abartmışsınız ...ve (anne baba için söylemiyorum)kardeşleriniz tarafından sömürülmüşsünüz...çok zor bir durum ...rabbim ailenize huzur afiyet versin...gulyarası kardeşim in dediği gibi.."hayir" demesini gerektigi yerde bilmelisin, yani kavga gürültü etmeden, güzel bir diyalog kurarak, " bugun su su islerim var, önce bunlari sunlari yapmaliyim, hayir kardesim, hayir arkadasim "deme cesaretini kendinde bulmalisin, cunki bazi kimseler bazi insanlarin iyi niyetlerinden yola cikarak onlari sömürmeye calisirlar, böylelikle hayir diyebilecegni, zayif olmadigini göstermis olursun.

T Çevrimdışı

TÜRKANORHAN

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
evet ALLAH RAZI OLSUN.gül yarası kardeşim saol tavsiyene gerçekten uyacağım yazdıklarımda büyük bir samimiyetle abartusuz yalansız doğrular vardı.evet töre usul adı her neyse ben bana düşecek 0 kaçta bir olursa istemiyorum helallik alabilmek ve verebilmek istiyorum.gerçekten ben bunları yaparken ALLAH RIZASI İÇİN . yaptığımımı unuttum kişiliğimin hassaslığımı beni böyle yoruyor bilmiyorum.evet güzel bir dialoglka bunu deneyeceğim amam bunları yapmaya mecburiyetim konusunu anlamıyorum.peki ya benim canlarımda ALLAH RIZASI .içinban şevkat gösterirlermi ne kadar mutlu olurum yahuuu.ve ben bu forum da çok rahatım çünki ALLAH sevgisi içlerine nakışlı sizler gibi nasihat kar dostlarla yazışıyorum.

Üst Ana Sayfa Alt