Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Boykot Ürünleri Listesi

Hilafet Sancağı Çevrimdışı

Hilafet Sancağı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
genel hükümlerden çıkarılan hükümler vardır müslümana karşı kafire yardım etmek caiz değil hatta küfür ameldir.Ticaret şeklinde olanı ise küfür olmasa da caiz de değil.Adamlar gelirimizi israil ordusuna bağışlıyoruz diyor sende utanmadan bu helaldir diyorsun ezmeray.Bu açıkça bilinen gerçeğe karşı bunların cola'sını almak yardım etmek olur ki ben yardım etmeyi helal görmüyorum normal ticareti demiyorum.Genel hükümden yola çıkarak diyorum ki müslümanlarla savaş halinde olan hatta müslümanları ezici şekilde katleden kişilerin cola sını (hemde gelirinin nereye gittiği belli iken) almak caiz olmaz.Kafir ordusunu güçlendirmek caiz değildir dayanağı budur.Kanıtta budur.Bunu inkar edebilirmisin?Hangi aklı başında adam derki kafir ordusuna(müslümanlarla savaş halinde olan)güçlendirmek caizdir diye.Bu islama uygundur diye.Şimdi delilcilik mi oynayacağız?

fikir olması açısından bir alimin sözünü örnek veriyorum bu bir delil değildir bu delil olmaz diye feryadı basma diye söylüyorum

İbn Battal da diyor ki: Kâfirlerle ticarî manadaki muameleler caizdir. Ancak müslümanlarla savaş halinde olanların (harb ehlinin) müslü-manlann aleyhine kullanılabilecek şeylerin muamelesi ise caiz değildir”

ayrıca buraya da bakınız başka yönlerden de cola'nın haramlığı ortaya çıkıyor ve ticaret meselesiyle ilgili birşeyler de yazıyor

https://www.islam-tr.org/konu/coca-cola-haram-mi.27368/

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
Caiz olmaz diyorsun yani haram oluyormu bu ticaret şimdi?Allah için seni uyarıyorum Allah Teala kuran da şöyle buyurdu"dillerinizin uydurduğu yalana dayanarak,bu helaldir,buharamdır demeyin.zira Allah'a karşı yalan uydurmuş olursunuz.şüphesiz Allah'a karşı yalan uyduranlar kurtuluşa etmemezlerse."(nahl-116)"deki Rabbim sadece açık ve gizli kötülükleri,günahı ve haksız yere sınırı aşmayı,hakkında hiçbir delil indirmediği birşeyi,Allah'a ortak koşmanızı ve Allah hakkında bilmediğiniz şeyleri söylemenizi haram kılmıştık"(a'raf-33)Allah kendisi adına söz söylemeyi şirkten daha büyük bir günah olarak zikretmiş.Tefsirler Allah adına söz söylemeye fetva verme diye zikreder.

''Zafere götüren yol Boykot'' adlı kitabın ikinci bölümünü bir inceleyin isterseniz. İkna edici misaller ile boykotun faydaları anlatılıyor. Mesela İsrail ile olan savaş sırasında Mısırda yapılan boykot sonucu bir çok firma indirimler yapmış ama halkın kararlı olarak boykota devam etmesi sonucu bu indirimler de fayda vermemiş ve bir çok firma kapatmak zorunda kalmış. Başka bir misalde ABDde bazı İslami cemaatler bir ayakkabı firmasına belirli bir ürünü kaldırmazlarsa protesto edeceklerini söylemişler, o firmada basında özür dilemiş ve o ürünü kaldırmış, sadece bir boykot-tehdidi (iması) ile.

Boykotun şer'i yönü üzerinde de ilk başta duruluyor. Bu kısımda Rasulullahın saw Medinede yahudilerin pazarlarına alternatif olarak yeni bir pazar kurduğu misal olarak veriliyor. ''Ticaret arz ve talepten ibarettir. İstediğim kişiden satın alırım.'' deniliyor. Ayrıca Yusuf Kardavinin de içinde bulunduğu bir çok alimin müslüman katliamına destek veren amerikan ve israil ürünlerinin alınmasının haram olduğuna dair fetva verdikleri zikrediliyor.
Bir de boykot eden herkes bunu haram kabul ettikleri için yapmıyorlar, vicdanen kerih gördükleri için yapıyor bir çok kişi.

F Çevrimdışı

fetihali

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
En güncel, iyi çalışılmış ve kapsamlı boykot listesi aşağıdaki 2 linktedir. Biri logolu biri isimli olup aynı nitelikte listelerdir.
imgim.com/boykot_liste.jpg
imgim.com/boykot_logolu.jpg

kâtib Çevrimdışı

kâtib

لَا إِلَٰهَ إِلَّا ٱللَّٰهُ
İslam-TR Üyesi
Esselamu Âleykum we Rahmatullâhi we Berekâtuh

Biiznillâh listeye güncelleme;
İsrail'e destek veren markalar:

Pampers(Türkiye'de Prima bebek bezi)
İntel
Hewlett-Packard(hp)
Caterpillar(CAT)
Target
Motorola
Tommy Hilfiger
Zara
Bershka
Walmart
H&M
Macy's
KFC
Bath&Body Works
israili_money.jpg

Biiznillâh ekleme yapmak isteyenler yaparsa iyi ve faydalı olur.

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

İslam-TR Üyesi
Bazı listeler yelpazeyi çok geniş tutuyor. Yukarıdaki ürünlerin çoğu İsrail menşeli değil. İsrail'e destek verdikleri iddia edilebilir, ama bu desteğin hangi seviyede olduğunu dikkate alarak bir ayrım yapmak lazım. Motorola gibi doğrudan İsrail'e maddi destek sağlayan markaları diğerleriyle bir tutmak anlamlı değil örneğin. Bu tür listeler kanımca faydadan çok zarar getiriyor çünkü insanlar tüm bu markalar İsrail'in ise hangisini alalım diyerek külfete altına giriyor veya bahane üretebiliyor. Ki tamamen haksız oldukları da söylenemez.

BDS (boycot divest sanction) hareketinin sayfasına bakılabilir. BDS doğrudan doğruya İsrail'in yayılmacı yerleşke bölgelerinde faaliyet gösteren veya İsrail'e maddi destek veren şirketleri hedef alıyor.

Daha fazla için şu sayfaya bakılabilir: Get Involved | BDS Movement

Bu hareket uluslararası düzeyde faal ve tanınmış. Almanya'da geçen senelerde Yahudi düşmanlığı suçlamasıyla yasaklandı. Ancak buna rağmen destekleyen solcular var.

Tüketiciler Birliği'nin şu öz listesi de önemli:

28846

Bir de İslamic Human Rights Commission / inminds adlı site veya kuruluşun açıklamalı şu iki sayfalık listesi var:

28847

28848

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Bazı listeler yelpazeyi çok geniş tutuyor. Yukarıdaki ürünlerin çoğu İsrail menşeli değil. İsrail'e destek verdikleri iddia edilebilir, ama bu desteğin hangi seviyede olduğunu dikkate alarak bir ayrım yapmak lazım. Motorola gibi doğrudan İsrail'e maddi destek sağlayan markaları diğerleriyle bir tutmak anlamlı değil örneğin. Bu tür listeler kanımca faydadan çok zarar getiriyor çünkü insanlar tüm bu markalar İsrail'in ise hangisini alalım diyerek külfete altına giriyor veya bahane üretebiliyor. Ki tamamen haksız oldukları da söylenemez.

BDS (boycot divest sanction) hareketinin sayfasına bakılabilir. BDS doğrudan doğruya İsrail'in yayılmacı yerleşke bölgelerinde faaliyet gösteren veya İsrail'e maddi destek veren şirketleri hedef alıyor.

Daha fazla için şu sayfaya bakılabilir: Get Involved | BDS Movement

Bu hareket uluslararası düzeyde faal ve tanınmış. Almanya'da geçen senelerde Yahudi düşmanlığı suçlamasıyla yasaklandı. Ancak buna rağmen destekleyen solcular var.

Tüketiciler Birliği'nin şu öz listesi de önemli:

Ekli dosyayı görüntüle 28846

Bir de İslamic Human Rights Commission / inminds adlı site veya kuruluşun açıklamalı şu iki sayfalık listesi var:

Ekli dosyayı görüntüle 28847
Ekli dosyayı görüntüle 28848

Israil teröründe CEHAPE bizden değildir diye okudum :D
Diyorum ne alaka ne demek istiyor

20220306_223027.jpg

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

İslam-TR Üyesi
"In July 2018 it was announced that Adidas was no longer sponsoring the IFA following an international campaign and the delivery of over 16,000 signatures to Adidas headquarters."

Üst Ana Sayfa Alt