Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Bu Dini Nereden Ogrendiniz? Şehid Abdullah Yusuf Azzam

H Çevrimdışı

Hattab Amedi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu Dini Nereden Ogrendiniz?

Emri bil maruf nehyi anil munkerde bulunma , insanlari gercekten seven kisiye muhtactir. Uzak goruslu, dili tatli olan kisiye muhtactir.

Gelip: "Ben ALLAH icin seni sevmiyorum, sana bugz ediyorum. Cunku sen soyle soyle yapiyorsun" diyen kimseye degil. Tatli dille soylemeye gucun yetmiyor mu?

" Kardesim ben seni ALLAH icin seviyorum. Ancak kardesim sende soyle basit bir hata gordum. Bunu duzeltmen cok hos olur" diyemiyor musun?

Vallahi bir kardesim bana kendisine gelen birinin soyle dedigini naklediyor: Ben ALLAH icin sana bugz ediyorum. Neden ALLAH icin bana bugz ediyorsun? Cunku senin baban Musluman Kardeslerden! La havle vela kuvvete illa billah!
Bu nasil Islam anlayisi!

ALLAH icin bir muslumana kin duymak...! Neden mi? Cunku babasi Musluman Kardesler cemaatinden. Hasbunallahu ve nimel vekil! Bunu soyleyen kendisinin emri bil maruf yaptigini, tebligde bulundugunu ve hakki acikladigini saniyor. Muslumanlara nefret besledigi icin ecir alacagim umuyor!

Halbuki yuce Mevla soyle buyurmaktadir:

"Mu'min erkekler ve mu'min kadinlar birbirlerinin velileridirler. Iyiligi emreder, kotulukten alikoyarlar. Namazi dosdogru kilar, zekati verirler. ALLAH'a ve Rasulu'ne itaat ederler. Iste ALLAH bunlara rahmet edecektir. ALLAH, Azizdir, Hakim'dir."

(Tevbe, 71)

Peygamber efendimiz de:

"Sizden hicbiriniz kendi nefsi icin istedigini kardesi icinde istemedikce iman etmis olmaz" buyurmaktadir.

Bu dini nereden ogrendiniz? Ben, senden ALLAH icin nefret ediyorum, sana bugz ediyorum, demeyi nereden ogrendiniz? Seninle karsilasmak istedigi ya da bir hayir istedigi zaman sanki once yuzunu eksitmesi ve arkasini cevirmesi gerekmekte!

Kaslarini catarak bakmasi gerekmekte! Bakarsin ki bu zat "dusundu, olctu, bicti." Bakti, yuzunu eksitti, gozlerini sana dikti, nerede ise gozleri ile seni yiyecek. Vallahi bunlardan biri benim yanimdan gecti, bana oyle bir bakisla bakti ki, ona bir tokat vurup gozlerini cikarasim geldi.

Aziz kardesim Islam nerede?

islam'in muhabbeti nerede?

Emrolundugumuz yumusaklik nerede?

Bir adam Harun Resid'e gelir ve; "sert bir hitab ile sana nasihat etmek ve galiz sozler soylemek istiyorum" der. Harun Resid'de: "Hayir, suphesiz yuce ALLAH senden daha hayirlisini, benden daha serlisine gondermistir. Ve ona yumusak olmasini emretmistir. Yuce ALLAH Musa'yi Firavun'a gondermistir. Hz. Musa senden daha hayirli, Firavun'da benden daha serlidir.

Ustelik yuce ALLAH Musa'ya da soyle emretmistir:

"Firavun'a gidin, cunku o azmistir. Ona yumusak soz soyleyin, belki ogut alir, yahut korkar."
(Taha 43-44)

Hos kelime, iyi soz, sadakadir. Hele de bu soz hayra vesile olan bir soz olur ise dusunun nasil olur?

ALLAH Teala Uhud savasinda Rasulullah'in emrine muhalefet eden insanlara karsi Rasulullah'in nasil sefkatli davrandigini beyan ederek buyuruyor ki:

"ALLAH'in bir rahmeti dolayisiyladir ki, sen onlara karsi yumusak davrandin, eger kaba, kati kalbli olsaydin, elbette etrafindan dagilir giderlerdi. Bu itibarla onlari bagisla ve onlar icin ALLAH'tan magfiret dile. Islerinde onlarla istisare et."
(Al-i Imran, 159)

Yumusak olmak ALLAH Teala'nin buyuk bir nimetidir. Mu'min yumusak davranir, kolaylastirir, muhatabini hosnut kilar. Adeta uslu bir deve gibidir. Nereye cekersen oraya gider. Nereye de cokturursen oraya coker.

Rasulullah (sav) kucuk bir kiz cocugu ile karsilastiginda cocuk onun elinden tutar. Ona bir seyler yaptirmak isterdi.

Rasulullah'a; "benimle gel! Su tasi veya su seyi bana goster" derdi. Sense kardesim karsimda, burnundan soluyor, yuzunu eksitiyorsun. Neden boyle yapiyorsun? Senin bana hediye edecek ne bir atin var ne de malin. Beni sevindiremiyorsan bari guler yuz goster.

Hem hostik (adi) hurma Hem de grami az olsun.
( sehid Abdullah Azzam - Cihad dersleri )

Üst Ana Sayfa Alt