Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Bu Garibin Duasına Amin Deyin Kardeşler

C Çevrimdışı

cevan_pedayi2

Üye
İslam-TR Üyesi
HAMD ALEMLERİN RABBİNE SELAM ONUN RASULÜ HZ. MUHAMMED MUSTAFA (SAV) İN VE ONUN YOLUNDA YÜRÜYENLERİN ÜZERİNE OLSUN

Allâh'ım, Senden mağfiretini, bağış ve lutfunu, her türlü şer ve günahtan uzak durmayı, her türlü iyiliğe ermeyi, cennete ulaşıp cehennemden kurtulmayı dilerim.
Allâh'ım, kalbimi hidâyete yönelt ve hidayet üzere sabit kıl, dağınık işlerimi topla, perişanlığımı düzelt,dünyayı ahiretin bir tarlası olarak kullanmak için razı olacağın ameller işlemeyi nasip et, rahmetinle yüzümü ağart, işlerimi temizle, bana doğru düşünce ve olgunluk ilham eyle, fitne ve belaları benden sav, rahmetinle beni her türlü kötülüklerden koru.
Allâh'ım, âhiret gününde yüz akıyla sağ tarafımızdan kitabımızı almayı, şehitlerin makamına ermeyi ve Peygamberlere arkadaş olmayı nasib eyle.
TÜM MÜSLÜMANLARDAN RAZI OL VE SENİN DİNİNİ HAKİM KILMAK İÇİN BİZE GÜÇ VER VE BİZE ŞEHİTLİK MAKAMINA ULAŞMAK İÇİN FIRSAT VER.AMİN AMİN

V Çevrimdışı

vuslatım

Üye
İslam-TR Üyesi
amin kardesim amin İNŞAALLAH BURDAKİ GİBİ FİRDEVSİNDE DE BULUŞURDA BUGUNLERİN SOHBETİNİ YAPARIZ İNŞAALLAH

C Çevrimdışı

cevan_pedayi2

Üye
İslam-TR Üyesi
Sabah ve Akşam Okunacak Dua
Abdullah b. Mesud radiyALLAH u anh’dan rivayete göre Rasulullah sallALLAH u aleyhi ve sellem gecelediği zaman şöyle derdi:

" Biz ALLAH -u Teâlâ'nın kulu olarak geceledik. Bütün mülk de ALLAH ’ın olarak geceledi. Hamd ALLAH ’a mahsustur. ALLAH ’tan başka ibadete layık ilah yoktur. O tektir. O’nun ortağı yoktur. Mülk O’nundur. Hamd O’ nadır. O her şeye kadirdir.

Rabbim! Bu gecede bulunanın hayırlısını ve bundan sonra olacak olanın da hayırlısını Senden isterim. Bu gecede olanın şerrinden ve bundan sonra olacak olanın da şerrinden Sana sığınırım.

Rabbim! Tembellikten, kocamaktan, bunamaktan, sana sığınırım. Cehennemdeki azabdan ve kabir azabından sana sığınırım. "

Rasulullah sallALLAH u aleyhi ve sellem sabahladığı zaman da bunu söylerdi. Yalnız gecelemek manasına gelen kelime yerine sabahlamak manasına gelen kelimeyi kullanırdı (yani asbahna (sabahladık) ve asbahu’l mülkülillah (mülk de ALLAH ’ın olarak sabahladı) derdi.) "

(Müslim 4/2088 )

Ebu Hureyre radiyALLAH u anh’den rivayet edildiğine göre;

Rasulullah sallALLAH u aleyhi ve sellem şöyle demiştir:

" Şayet sabahlarsanız şöyle deyiniz ":

" ALLAH ’ım! Senin varlığın sebebiyle sabahladık. Senin varlığın sebebiyle geceledik. Senin varlığınla yaşarız. Senin varlığınla ölürüz. Öldükten sonra dirilip hesap vermek Sanadır. "

Şayet gecelerseniz şöyle deyiniz ":

" ALLAH ’ım! Senin varlığın sebebiyle geceledik. Senin varlığın sebebiyle sabahladık. Senin varlığınla yaşarız. Senin varlığınla ölürüz. Dönüş Sanadır. "

(Tirmizi 5/466 sahih senedle)

" ALLAH ’ım! Sen benim Rabbimsin. Senden başka ibadete layık ilah yoktur. Beni yarattın ve ben senin kulunum. Gücüm yettiğince senin emrin ve vadin üzereyim. Yaptığım şeylerin kötülüğünden sana sığınırım. Senin bana olan nimetini itiraf ediyorum. Günahımı da itiraf ediyorum. Günahımı bağışla. Çünkü günahları senden başka bağışlayacak yoktur. "

(Buhari 7/150)

" ALLAH ’ım! Seni şahid tutar olduğum halde, arşını taşıyanları, meleklerini ve bütün mahlukatını da şahid tutar olduğum halde sabahladım. Şüphesiz ki Sen ALLAH ’sın. Sen’den başka ibadete layık ilah yoktur. Muhammed de senin kulun ve rasulündür. "

Bu dua sabah akşam dört defa okunur.

(Ebu Davud, Nesei, İbn Sünni)

" ALLAH ’ım! Bende veya yarattıklarından herhangi birinde bulunan her nimet yalnızca Sendendir. Senin ortağın yoktur. Hamd Sanadır. Şükür Sanadır. "

Kim sabahladığında bu sözleri söylerse o günün şükrünü yapmış olur.

Kim akşamladığında bu sözleri söylerse o gecenin şükrünü yapmış olur."

(Ebu Davud, Nesei, İbn Sünni)

" ALLAH ’ım! Bedenime afiyet ver. ALLAH ’ım! Kulağıma afiyet ver. ALLAH ’ım! Gözüme afiyet ver. Senden başka ibadete layık ilah yoktur.

ALLAH ’ım! Küfürden ve fakirlikten sana sığınırım. Kabir azabından sana sığınırım. Senden başka ibadete layık ilah yoktur. "

Sabah ve akşam üçer kere okunur.

(Ebu Davud 4/324, Ahmed 5/42, Nesei no: 32 Hasen senedle rivayet ettiler.)

" ALLAH bana kafidir. Ondan başka ibadete layık ilah yoktur. O’na tevekkül ettim. O büyük arşın Rabbidir ."

Bu Sabah ve akşam yedi defa söylenir .

(Ebu Davud, İbn Sünni , sahih senedle rivayet ettiler)

" Yarattığı şeylerin şerrinden ALLAH ’ın tam ve eksiksiz sözüne (Kur’an’ına) sığınıyorum "

bunu üç kere söyler

(Ahmed, Tirmizi, sahih senedle rivayet ettiler)

" ALLAH ’ım! Ben senden dünyada ve ahirette af ve afiyet isterim.

ALLAH ’ım! Ben dinim, dünyam, ailem ve malım hakkında senden af ve afiyet isterim.

ALLAH ’ım! Ayıplarımı ört, korktuğum şeylerden beni emin kıl ve beni önümden, arkamdan, sağımdan, solumdan ve üstümden gelecek musibetlerden koru. Alt tarafımdan gelecek ani felaketten de senin azametine sığınırım. "

(Ebu Davud, İbni Mace sahih senedle rivayet ettiler.)

" Ey gizli ve açık olan her şeyi bilen , gökleri ve yeri örneksiz yaratan, her şeyin Rabbi ve Meliki olan ALLAH ’ım! Şahitlik ederim ki Sen’den başka ibadete layık ilah yoktur. Nefsimin şerrinden, şeytanın şerrinden ve tuzağından, kendi nefsime veya başka bir müslümana kötülük etmekten sana sığınırım. "

(Ebu Davud, Tirmizi sahih senedle rivayet etti.)

" İsmini anmakla ne yerde, ne de gökte hiç bir şeyin zarar vermediği ALLAH ’ın adı ile... O her şeyi işitir, her şeyi bilir. "

Sabah ve akşam üçer defa bunları söyleyene ALLAH ’ın izni ile hiç bir şey zarar vermez.

(Ebu Davud,Tirmizi, İbni Mace sahih senedle rivayet etti.)

" Rab olarak ALLAH ’tan, din olarak İslam’dan, nebi olarak Muhammed sallALLAH u aleyhi ve sellem’den razı oldum. "

(Sabah ve akşam üçer defa)

(Tirmizi sahih senedle)

" Yarattıklarının sayısınca, zatının rızasınca, arşının ağırlığınca, kelimelerini yazmak için gereken mürekkep miktarınca, ALLAH ’a hamdeder ve O’ nu bütün noksan sıfatlardan tenzih ederim. "

(Üç defa okunur.)

(Müslim 4/2090)

" ALLAH ’a hamdederek O’nu bütün noksan sıfatlardan tenzih ederim. "

(Yüz defa söylenir.)

(Müslim 4/2071)

" Ey Hay ve Kayyum! Senin rahmetinle Sen’den yardım isterim.

Benim bütün hallerimi düzelt.

Beni göz kırpması kadar bir zaman bile nefsime bırakma. "

(El-Bezzar, Hakim 1/ 545 rivayet etti ve sahih dedi.)

" ALLAH ’tan başka ibadete layık ilah yoktur. O tektir. O’nun ortağı yoktur. Mülk O’nundur. Hamd O’nadır. O her şeye kadirdir. "

(Her gün yüz kere okunur.)

(Buhari 4/95, Müslim 4/2071)

" Sizden biriniz sabahladığında şöyle desin:

" Biz (ALLAH ’a kul olarak) sabahladık. Bütün mülk de alemlerin Rabbi olan ALLAH ’ın olarak sabahladı.

ALLAH ’ım! Senden bu günün hayrını, fethini, zaferini, nurunu, bereketini, hidayetini isterim. Bu günde olan şerden ve bundan sonra olacak şerden sana sığınırım. "

Sonra akşamladığı zaman da böyle söyler."

(Ebu Davud sahih senedle rivayet etti.)

Rasulullah sallALLAH u aleyhi ve sellem şöyle demiştir:

" Kim sabahladığı zaman:

"ALLAH ’tan başka ibadete layık ilah yoktur. O tektir. O’ nun ortağı yoktur. Mülk O’nundur. Hamd O’nadır. O her şeye kadirdir."

derse ona İsmail (a.s)’in oğlundan bir köle azad etmiş gibi sevab verilir ve onun on günahı silinir, on derece de yükseltilir. Akşamlayıncaya kadar şeytandan korunur. Akşamlayınca bunu söylerse sabaha kadar aynı mükafatı alır. "

(İbn Mace sahih senedle rivayet etti.)

Rasulullah sallALLAH u aleyhi ve sellem sabahladığı ve akşamladığı zaman şöyle derdi:

" İslam fıtratı üzerine, ihlas kelimesi (lailahe illALLAH kelimesi) üzerine, nebimiz Muhammed sallALLAH u aleyhi ve sellem’in dini üzerine, hanif ve müslüman olup müşriklerden olmayan babamız İbrahim’in milleti üzerine sabahladık. "

(Ahmed 3/406, İbn Sünni No: 34 sahih senedle rivayet ettiler.)

Abdullah b. Hubeyb radiyALLAH u anh’den şöyle rivayet edilmiştir:

" Rasulullah sallALLAH u aleyhi ve sellem bana dedi ki:

" Söyle!" Dedim ki:

" Ey ALLAH ’ın rasulü! Ne söyleyeyim?" Şöyle dedi:

" De ki; O ALLAH tektir" (ihlas suresini) ve muavvezeteyni (felak ve nas surelerini) sabahladığın ve akşamladığın zaman üçer kere okursan senin her şeyine yeter."

(Ebu Davud 4/322, Tirmizi 5/567sahih senedle rivayet ettiler.)

" ALLAH ım! Senden, faydalı bir ilim, temiz (helâl) bir rızık ve makbul bir amel dilerim. "

(Sabahlayınca söylenir.)

(İbn es-Sünnî, Amelu’l-Yevm ve’l-Leyle h.54. İbn Mâce, h. 925. Zâdü’l-Meâd, 2/375.)

" ALLAH ’tan mağfiret (bağışlanma) diler, O’na tevbe ve istiğfâr ederim. "

(Günde yüz defa okunur.)

(Buharî, Fethu’l-Bârî, 11/101. Müslim, 4/2075.)

" Hamd, tümüyle yalnız bir olan ALLAH ’a mahsustur. Salât ve selâm, kendisinden sonra peygamber olmayan (Muhammed sallALLAH u aleyhi ve sellem)in üzerine olsun. "

(Sahih-i Ebu Davud (2/698)

" ALLAH ’ım! Senin salât ve selâmın Nebimiz Muhammed sallALLAH u aleyhi ve sellem'in üzerine olsun."

(Sabah, akşam onar defa)

(Mecmeu’z-Zevâid, 10/120. Sahihu’t-Terğib ve’t-Terhib, 1/273.)

Üst Ana Sayfa Alt