Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Bulunduğum İlçede Yatsı Kılamıyorum, Başka İlçeye Gitmeli miyim?

Mert Gezici Çevrimdışı

Mert Gezici

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamu aleykum ve rahmetullahi ve berakatuh
İzmir/Çankaya'da akşam namazını kılabileceğim yer bulabiliyorum ama yatsı için Kemeraltı'ndaki camiiler yürüme mesafesiyle çok uzak oluyor ve o saatlerde dershanede ders çalışıyor oluyorum. Metroyla gidebileceğim bir ilçede namaz kılmak için dershanede ders çalışmayı terk etmeli miyim, yoksa başka ilçe de olsa gitmeli miyim? Kapsamlı olarak şartları nelerdir?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Aleykum selam we rahmetullahi we berakatuh;;

Bulunduğun yerdeki mescidde cemaatle namaz kılınabiliyorsa, dershaneden erken çıkıb cemaate katılmalısın.
Ezanını işitebildiğin çevredeki mescidlerde cemaatle kılınabilecek mescid / imam varsa gidersin, yoksa mumkunse kendin cemaat yaparsın yahud tek kılarsın.

Âma sahabe olan İbn-i Ummi Mektûm'un hadisinde sâbit olduğuna göre O, Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem)'e gelerek şöyle demiştir:

يَا رَسُولَ اللَّهِ! إِنَّهُ لَيْسَ لِي قَائِدٌ يَقُودُنِي إِلَى الْمَسْجِدِ، فَسَأَلَ رَسُولَ اللَّهِ ع أَنْ يُرَخِّصَ لَهُ فَيُصَلِّيَ فِي بَيْتِهِ، فَرَخَّصَ لَهُ فَلَمَّا وَلَّى دَعَاهُ فَقَالَ: هَلْ تَسْمَعُ النِّدَاءَ بِالصَّلاَةِ؟ قَالَ: نَعَمْ، قَالَ: فَأَجِبْ
[ رواه مسلم ]
"Ey Allah’ın elçisi! Beni mescide götürecek kimsem yoktur. Evimde namaz kılmama izin var mı?" diye sordu.
Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) önce izin verdi.
Adam dönüp gitmeye başlayınca onu çağırdı ve: Ezânı işitiyor musun? diye sordu.
Âmâ adam: Evet, dedi.
Bunun üzerine Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurdu: - O halde icâbet et (cemaate gel)."
(Muslim; hadis no: 635)

Üst Ana Sayfa Alt