Büyük Hadron Çarpıştırıcısı Karanlık Maddeyi Ortaya Çıkarmak İçin Yeniden Çalıştırılacak

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nın en büyük zaferi Higgs bozonunun keşfiydi. Ancak üç yıllık aranın ardından CERN’de bulunan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı yeniden çalıştırılarak karanlık maddeyi bulmaya çalışacak.
On yıl önce Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nı kullanarak Higgs Bozonu parçacığını keşfeden bilim insanları evrenimizi anlamak için büyük bir adım atmışlardı. Higgs Bozonu parçacığı ilk olarak, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'ndeki (CERN) bilim insanlarının, ışık hızına yakın bir hızda parçacıkları döndürüp çarpıştırmasıyla gözlemlendi. Bunu, dünyanın en büyük ve en güçlü parçacık hızlandırıcısı olan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nı kullanarak yapmışlardı. 1964'ten beri fizikçiler bu parçacığın var olduğunu teorik olarak biliyorlardı ancak kanıt bulmak yaklaşık 50 yıl sürdü.

Bilim insanları, Higgs alanının Büyük Patlama'dan saniyenin milyarda birinin onda biri kadar bir sürede oluştuğuna ve onsuz yıldızlar, gezegenler ve yaşamın ortaya çıkamayacağına inanıyor. Higgs Bozonu'nun varlığının kanıtı, temel fizikte önemli bir kilometre taşıydı ve keşfi gerçekleştiren Dr. François Englert ve Dr. Peter Higgs, fizikte Nobel Ödülü kazandı.
BÜYÜK HADRON ÇARPIŞTIRICI YENİDEN FAALİYETE GEÇİYOR
Büyük bilimsel keşfe rağmen, evrenin nasıl işlediğini anlama çalışmaları sona ermedi. 2018 yılında ise yeniden Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nı çalıştırdılar ve protonlar hakkında yeni bilgiler elde edildi. Nihayetinde üç yıldan fazla süren bakım ve geliştirmelerden sonra, çarpıştırıcının bugün yeniden başlatılması planlanıyor. CERN'in dev parçacık hızlandırıcısı, yani Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nın (LHC) yeni hedefi, evrendeki tüm maddenin yaklaşık yüzde 80'ini oluşturduğu düşünülen ancak kimsenin görmediği gizemli maddeyi, ‘karanlık madde’ bulmak.

Dr. Peter Higgs, Higgs Bozonu parçacığının varlığını doğru bir şekilde tahmin eden ekibin parçasıydı (Foto: CERN)
Evrendeki maddenin büyük çoğunluğunun aslında bizim için görünmez olduğu şaşırtıcı bir gerçektir. Gökbilimciler, yerçekimsel izlerini gördükleri için karanlık maddenin var olduğunu düşünüyor. Karanlık maddenin galaksileri ve galaksi kümelerini bir arada tutan görünmez kozmik oluşumlar olduğuna inanılırken, bunun ne olduğu hala bilinmiyor.

KARANLIK MADDEYİ KEŞFETMEYE ÇALIŞACAK
Bilim insanları, bugün başlatılması planlanan yeni deneylerde üçüncü defa Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nı çalıştıracak ve karanlık madde gibi kozmik bilinmeyenlerin kapısını aralayacak. Çalışmada görevli Yale Üniversitesinden fizik profesörü Dr. Sarah Demers, “Dışarıda daha fazlası olmalı çünkü etrafımızdaki pek çok şeyi açıklayamıyoruz. Gerçekten büyük bir eksiklik var ve gerçekten büyük derken, evrenin yüzde 96'sının gerçekten büyük olmasından bahsediyoruz.” dedi.
Demers'in bahsettiği şey aslında gözlemlerle var olduğuna inanılan görünmez madde olan karanlık madde ve evrenin hızlanan genişlemesini besleyen karanlık enerjidir. Yeni deneyin, evrenimizin zor ama ezici çoğunluğuna dair bir fikir üreteceği umuluyor.
Bugün başlaması beklenen üçüncü tur Büyük Hadron Çarpıştırıcısı deneyinin dört yıl boyunca devam etmesi bekleniyor ve bilim insanları şimdiden 2030'da başlaması planlanan 4. aşama üzerinde çalışmaya başladı.

Kaynak: turkiye gazetesi
 
Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Şimdi burada bir sıkıntı var adamlar bu cıhazı calıştırmak için olaganustu bir enerji kullanıyorlar.ayrıca bu cıhazın kurulu oldugu yerde. Değişik ayinler yapıyorlar. Bir profesor 2018 de bu cıhazı calıstırdıklarında 7.2 ve benzeri şili gibi ulkelerde deprem oldugunu ve bundan sonra da artarak devam ettiğini soylediler. Evet bu cıhaz su an çalışıyor ama neye hizmet ediyor amacı nedır. Bılınmıyor. Cesitli teori uretenler var internette arastırabılırsınız.mantıklı olanlarıda var elbette. Bunu neden paylaşıyorum yaşadığımız yeryuzunde ciddi manada bir sıkıntı var bunu hepımız goruyoruz anlatmaya gerek yok rabbım bızı şerden muhafaza eylesin amin.
 
Gazali44 Çevrimdışı

Gazali44

لَا اِلَهَ اِلَّا اللهْ
İslam-TR Üyesi
Bununla ilgili bir belgesel izlemiştim burada ki çarpışmadan oluşturdukları muazzam enerjiyle bir şehrin yada 300 bin hanenin yanlış hatırlamıyorsam bir yıllık elektriğini karşılayacağını söylüyorlar tabiki sadece bunun için bu işle ugrasmiyolar küresel güçlerin çok daha büyük planları olduğuna eminim
 
Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bununla ilgili bir belgesel izlemiştim burada ki çarpışmadan oluşturdukları muazzam enerjiyle bir şehrin yada 300 bin hanenin yanlış hatırlamıyorsam bir yıllık elektriğini karşılayacağını söylüyorlar tabiki sadece bunun için bu işle ugrasmiyolar küresel güçlerin çok daha büyük planları olduğuna eminim

Yanı nıyetlerini artık açıktan açığa işliyorlar ve bunun adı teknoloji kimseye de garip gelmiyor dogrusu. Cunku teknoloji guya birde saglık kurulumu uzerınden de harekete gecırıyorlar. Bu işe karısmayan veya karsı durmayan her devletin her ulkenın bu işde parmagı olduguna emınım.
 
M Çevrimdışı

musab99

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bir yerde okumuştum, şeytana tapan elitlerin, kendilerini Allah’a isyan eden olgun ruh olarak tanımlıyorlardı.
İnsanların bedenlerini ve ruhlarını kontrol etme çabası, iklimlere müdahil olma istekleri , tohumların üzerinde oynama yapmaları vs uzayıp giden yaradılışa müdahale etme yada yeniden yapabilme kabiliyetine erişmek istemeleri ,yani tanrı olmaya oynuyorlar. (Firavun gib)
Bu elitler devamlı şeytanla iletişim halinde, ve bu savaşı kazanacaklarına inanıyorlar , dikkat ederseniz Amerikan filimlerinde durmadan dünyayı yok etmek (kıyamet) isteyenlerle savaşıp kazanıyorlar.
Hatırlatsanız CERN de tanrı parçacığı bulduklarını söylemişler di ,ama hangi tanrı ?
63 - Allah buyurdu ki: "Haydi git! Onlardan kim sana uyarsa, şüphesiz ki, cezanız cehennemdir, hem de mükemmel bir ceza. "
64 - "Onlardan gücünün yettiğini yerinden oynat. Atlıların ve yayalarınla onların üzerine yaygarayı bas! Mallarda ve çocuklarda onlara ortak ol! Ve onlara vaadlerde bulun." Fakat şeytan onlara aldatmadan başka bir şey vaad etmez. (Enfal suresi)
 
Geri
Üst Alt